Tužidla

Tužidla jsou, jak jistě víte, přípravky určené pro fixaci a zpevnění účesu jak za mokra, tedy před foukáním vlasů, tak i pro dotvoření účesu až po jejich vyfoukání. Obojí ale má svá pravidla a na ně se chci dnes zaměřit.

Střídmost, to je první zásada, kterou byste měli dodržovat při hraní si s tužidly. Výjimku snad tvoří jen jednodenní účesy určené vyloženě pro jedinečnou společenskou akci kde se musíte prezentovat v dokonalém světle. Potřebujete tak, aby účes (například jen vlasy vyčesané do drdolu) zůstal absolutně neporušen po celý večer. Druhou a běžnější formou kdy používáte tužidla jsou účesy pro běžný život, u kterých si myjete vlasy jen jednou za několik dnů.

Problém tužidel

Na trhu nalezneme celou řadu nejrůznějších tužících přípravků – počínaje sprejovými nebo pěnovými a tekutými případně gelovými konče. Pro vás bude podstatné zjistit, kolik daného přípravku vaše vlasy snesou. Nezpomínejte totiž, že veškerá vlasová kosmetika zůstává stále jen chemií. Přeženete-li to s dávkou potřebnou k vytvarování účesu může tužidlo jednoduše způsobit, že vlasová pokožka a mazové žlázky pod ní se začnou bránit a vlasy se začnou rychleji mastit.

Opatrně zacházejte i s tužidly, která jsou určena k nanášení ke kořínkům (tzv. volume-up). Tento druh tužidel může přivodit nadměrné maštění vlasů stejně tak, protože ne každá pokožka jej snese. Zda-li dané tužidlo vašim vlasům svědčí poznáte už druhý den.

Typy vlasů

Mám zkušenost s vlasy, které i přes důkladné umytí nelze tužit vůbec. I po velmi malém množství přípravku se stávají těžkými a matnými natolik, že by je bylo záhodno umýt znovu prakticky druhý den. U takového typu vlasů (z mého pozorování se jedná o těžší, tmavě hnědé vlasy) je tedy lepší dbát na důkladnější foukání a jejich tvarování bez použití tužidel.

Péče o natužené vlasy

Klientky se často ptají, proč mají druhý den po umytí vlasy podivně suché, slámovité, které nedrží tvar. Většinou dělají všechny zákaznice jednoduchou chybu – zapomenou si vlasy před spaním pročesat a tím je zbavit množství laku nebo gelu, které ráno použily. Vlasy tak nemohou dýchat, jsou něčím neustále obaleny a ráno co ráno je jim naloženo znovu. Používáte-li tedy tužící přípravky, doporučuji vlasy večer vyčesávat.

Správné nanášení tužidel

Některé laky na vlasy dokáží vytvořit na jejich povrchu jakýsi našedlý povlak, který se leckdy nedá ani jednoduše smýt. Doporučuji takový lak vyhodit, nebo pokud vám ho je líto více než vašich vlasů, používejte jej jen velmi lehce a z patřičné vzdálenosti, nejlépe zhruba ze vzdálenosti natažené ruky.

Máte-li delší vlasy a jde vám spíše o podtočené konce, užívejte přípravků především na tuto tvarovanou část vlasů. Objemu a nadýchanosti účesu docílíte lépe prosušením v předklonu, přičemž je vhodné vlasy pročesávat v opačném směru, než v jakém budou ve výsledném účesu ležet.

Pro krátké, střapaté, tzv. oškubané účesy, kde se používají hlavně různé gely a pěny, je dobré si zapamatovat, že všechny tyto přípravky nanesené předchozí den zafungují znovu. Stačí je jen navlhčit, tedy vlasy pročesat mokrýma rukama. Voda totiž tužidlo znovu aktivuje a tak lze vlasy opětovně rozcuchat.

S tužidly je dobré zacházet opatrně neboť méně znamená většinou i více. Některé přípravky vlasové kosmetiky a jejich nadměrné používání totiž někomu mohou v extrémním případě např. přivodit problémy s lupy. Přeženete-li to s množstvím nanášeného tužidla, je lepší vlasy znovu umýt než přidávat další vrstvu…

Pokud máte ohledně vlasové kosmetiky jakékoliv dotazy, neváhejte nám napsat do rubriky „otázka dne“, rádi vám vaše dotazy zodpovíme.

25.1.2005 1:00| autor: Lucie Novotná
Více o tématu: tužidloúčes

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist