Těšíme se: Velký doják o konících

Podle úspěšné knížky pro děti Válečný kůň vznikla už divadelní hitovka. O letošních amerických Vánocích příběhem o koni a šestnáctiletém klukovi, který se za ním vypraví do války, hodlá všechny rozbrečet i Steven Spielberg. Ve velkolepém stylu.

U Válečného koně se tradičně brečí. Dojemnost docela jednoduchého a předvídatelného příběhu, který napsal Michael Morpurgo, je vlastně jeho největší kvalitou. Vyšel v roce 1982 nejdřív jako knížka, která dětem vysvětlila, jaká hrůza je válka. Konkrétně ta první světová, kam odvedou z poklidného anglického venkova svéhlavého koně jménem Joey, a kam se své milované zvíře vydá hledat i svéhlavý mladý Albert.

Kniha byla výjimečná tím, že vše vyprávěla hlavně pohledem koně. Divadelní hra, kterou podle této předlohy napsal Nick Strafford a kterou poprvé inscenovali v roce 2007 v londýnském Národním divadle, zase uchvátila nejvíc dechberoucími loutkami koní v životní velikosti, které se proháněly po jevišti a získaly si srdce nejen diváků, ale i kritiků. Když se hra přesunula na Broadway, vyhrála pět prestižních cen Tony.

A teď, už tak enormní, popularitu Válečného koně hodlá rozšířit ještě Steven Spielberg, který se letos vrátil k rodinným filmům. Na první pohled na jeho verzi moc zvláštního nebude. Už trailer totiž přetéká záměrem dostát pověsti díla jako velkého uplakaného dojáku. Stačí si poslechnout grandiózní hudbu Johna Williamse, podívat se na ty krásně komponované záběry, fajnové britské herce (třeba Toma Hiddlestonea s andělsky zlatými vlasy), malou holčičku se slzou v oku, citlivého mladíka se slzou v oku, či statného koně ve zpustošené zemi s takovým výrazem, který mluví i beze slov…

Válečný kůň je archetypální příběh o čistotě a nevinnosti uprostřed nesmyslného šílenství násilí, který působí na tak základní humanistické city, že si nevyhnutelně podrobí své obecenstvo. Příběh, u něhož je nicméně hranice mezi čirým dojetím a vypočítavou sentimentalitou a citovým vydíráním docela tenká. Snad ji takový vypravěč jako Spielberg dokáže nepřekročit.

Na co se těším:
na příběh, který mě dostal na divadle
na dobře vybrané herce
na dobře vybrané koně
na to, že si od srdce popláču

Čeho se bojím:
že to Spielberg přežene s dojímáním a jeho film bude nesnesitelně sladkobolný
že film bude vypočítaný na vkus oscarové akademie
že zatímco světová premiéra je příhodně na Vánoce, k nám má velkofilm dorazit až v únoru

Datum premiéry: 25. 12. v USA, 23. února v ČR

26.10.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist