Recenze: 127 hodin

James Franco zpytuje své svědomí zaseknutý ve skále. V režii Danny Boylea, který i z takového příběhu dokáže udělat adrenalinový film. Poznejte dalšího oscarového kandidáta!

Zápletka tohoto filmu zní jako námět na povídku. Jeden celkem sympatický, ale taky celkem samolibý dobrodruh si vyjde na víkend do skal v Utahu, aniž by o tom někomu řekl. A když na něj spadne kus skály, stráví v přírodě nedobrovolně mnohem déle, než zamýšlel. Přitom z příběhu o muži uvězněném pět dní na jednom jediném místě, vznikla celá kniha, kterou napsal sám hlavní aktér Aron Ralston. A podle ní teď vznikl i film. Celovečerní.

Kupodivu to není nuda, i když většinu času taky trávíme ve skalách na jednom místě. James Franco je totiž dost dobrý herec na to, aby nás jeho přesvědčivý pád do vlastních výčitek zajímal. A Danny Boyle je dost dobrý režisér na to, aby nás poučná historka o nalezení lepšího já, které si připustí, že druzí lidé jsou potřeba, bavila a dojala.

Boyle natočil adrenalinové filmy jako Trainspotting nebo Milionář z chatrče (za kterého má Oscara). Očividně má energetických zásob pořád dost. Se svým zkušeným týmem, z kterého nepřeslechnete minimálně A. R. Rahmana a jeho indickou world music, jednoduchý film točí tak, aby nás dostal tam, kde máme celou dobu být. Do Ralstonovy hlavy.

Tak na začátku film i hlavní hrdina tepají energií a na konci se potácí ve snu na pokraji slz. A mezitím? Směs z trochy vzpomínek a halucinací, sebezpytování, představ, zoufalství, houževnaté snahy dostat se ven.

127 hodin nemá v sobě tu strhující epiku podobného příběhu z Útěku do divočiny, ale ani jeho tendenci k citobolu. Je to velmi moderní film, někdy až moc, protože třeba makrodetaily na moč vtékající do vaku na vodu (i na tohle opatření proti žízni dojde) jsou zbytečně na efekt.  Ale to z jaké blízkosti Boyle a Franco dokážou Ralstonův příběh podat, je skoro tak obdivuhodné, jako způsob, jakým se uvězněný mladík nakonec osvobodil.

Co mě dostalo:
odhodlaný výkon Jamese Franca
energická režie Danny Boylea, která diváka dostane k hrdinovi
vizuální stránka
scéna, kde Ralston sám se sebou inscenuje „talk show“

Co mi vadilo:
pár samoúčelných efektů
že zápletka je přece jenom hodně jednoduchá

Hodnocení: 75 %

127 Hours, USA 2010, 94 minut. Režie Danny Boyle, hrají James Franco, Kate Mara, Amber Tamblyn, Clémence Poésy, Treat Williams. Premiéra 3. 2. 2010.

3.2.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist