Po stopách portského vína. Dej si s námi skleničku

Portské víno je delikatesa, kterou ocení i ti největší fajnšmekři. Ale víš, odkud pochází, jak se vyrábí a na kterých druzích si můžeš pochutnat? Pojď si dát spolu s námi skleničku…

Trocha historie…

Vinná réva pro portské víno se po staletí pěstuje v regionu Douro v Portugalsku. Region Douro má unikátní klima, je obklopen horami a díky tomu sem nepronikne vlhký vítr z Atlantického oceánu. Zajímavostí je, že existuje nařízení, že vinná réva nesmí být pěstována výše než v 700 metrech nad mořem.

Důvod, proč vzniklo portské, je poměrně jednoduchý. Víno v dřevěných sudech, ve kterých jej přepravovali z přístavu Porto do Anglie, by nevydrželo dlouhou cestu, zkvasilo by. Z tohoto důvodu se do vína začala přidávat vínovice, která tak sloužila jako konzervant. Později byla vínovice nahrazena brandy. Finální procento alkoholu v portském dosahuje 16 – 24 %.

Poptávka po portském se postupně zvyšovala, což současně vedlo i k podvodům. Nevěřila bys, jaké obchodníci dokázali vymyslet fígle, aby obalamutili své zákazníky. Počínaje přidáváním tvrdého alkoholu nízkých kvalit, přes přidávání cukru a konče barvením černým bezem. Bylo proto třeba stanovit hranice. Z toho důvodu byla vyhrazena vinařská oblast – region Douro a jen víno z této oblasti může nosit označení portské.

Portskému vínu se v historii nevyhnuly ani přírodní katastrofy, to když se například v polovině 19. století objevila zákeřná choroba oidium, která poznamenala pěstování vinné révy na deset let. To byl ale teprve začátek. Ve druhé polovině 19. století přišel na scénu révokaz a plíseň révová. S révokazem někteří pěstitelé vína neumí zatočit dodnes.

Odrůdy známé i neznámé

Dnes existuje celkem 29 odrůd určených pouze pro výrobu pravého portského vína – z toho 15 modrých a 14 bílých, nejrozšířenější je Touriga Francesca. Portské se mimo jiné rozděluje i podle různých kategorií bez ohledu na barvu, např. Ruby, Vintage character, Tawny, Tawny reserve, datované Tawny a Crusted. My se zaměříme na nejznámější a nejoblíbenější typy – Ruby a Tawny.

Ruby

Jak už název napovídá, Ruby má temně červenou rubínovou barvu. Doporučuje se pít mladé, kdy má ještě svěží chuť. Zráním v lahvi se totiž jeho vlastnosti nezlepšují. Co se týče párování s jídlem, dá se o něm říci, že je víceúčelové. Pěkně doplňuje sýry, různé druhy ovoce, dezerty a koláče. Ruby je nejsladší a nejrozšířenější druh portského.

Tawny

Tawny zrálo určitou dobu v sudu. V obvyklé chuti Tawny vína můžeš rozpoznat chuť ovoce, koření, či vlašské ořechy. Ořechová chuť je způsobena postupnou oxidací v dřevěných sudech. Tento typ vína není náročný na skladování. Otevřená lahev se doporučuje vypít do jednoho či dvou měsíců. Podtypem je pak Datované Tawny (10ti, 20ti, 30ti až 40ti leté) Co uvedené číslice znamenají? Např. desetileté víno bylo vyrobeno z míchání mladších a starších vín deseti let. Důležité tedy je, že byla použita vína z takových ročníků, která dají v průměru deset let. Tawny je expert na doplnění sladkých jídel, s těmi mu to sluší nejvíce.

Existují ještě prestižnější typy portského. Jde o taková vína, která jsou z jednoho ročníku, který musí být uveden na lahvi. Jde např. o Garrafeira, Colheita, Vintage, nebo Bayers Own Brands. Z výše uvedených typů je zřejmě nejzajímavějším kousem Garrafeira, protože s ním obchoduje pouze jeden výrobce na světě.

K čemu se hodí?

Pod slovem portské si 90% lidí vybaví červené víno s krásnou rubínovou barvou. Vyrábí se už ale i bílá a růžová portská vína. Bílé portské si zaslouží více pozornosti, než se mu ve světě dostává. Na trhu je snadno dostupné a ani jeho cena není pro běžného uživatele odrazující. Mladé bílé portské se prodává krátce po skončení výroby a je vyhledáváno jako oblíbený aperitiv. Velice mu to sluší v kombinaci s vyhlášenými gurmánskými chuťovkami jako je například foie gras.

Za krále portského je ale všeobecně uznáváno červené, které báječně doplní zvěřinu.

Co se týče servírování a podávání, nedá se obecně říci, že by existovalo jasné pravidlo, jak portské podávat. Dovoleno je téměř vše – využít jej jako aperitiv, pít jej během jídla, jako digestiv, či zcela samotné. Těsně před podáváním mu neuškodí krátký pobyt v lednici.

Recept pro horké dny

Tip pro horké dny, které se pomalu ale jistě blíží; smíchej 1 díl bílého portského vína, 1 díl toniku, přidej plátek citronu a led. Toto osvěžující pití se jmenuje portonik a je ve světě velmi oblíbené. Vyzkoušej!

A co ty a portské víno? Jsi jeho milovnicí, nebo máš raději klasická lehčí vína? 

Foto zdroj: shutterstock.com

31.5.2016 6:00| autor: Alena Kubátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist