Opilí námořníci i mlsní králové aneb Jak vznikl punč, grog, medovina nebo svařák?

Když nám zima zalézá pod svetry, venku je pošmourno a nevlídno, není nic příjemnějšího, než si dát nějaký ten grog, svařené víno, medovinu nebo punč. Ohřát si zkřehlé prsty a přitom si báječně pochutnat. Ale máš tušení, jak se k nám tyhle nápoje vůbec dostaly? Třeba za vznik grogu mohou opilí námořníci…

horke-napoje-3-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Toulat se podzimním dnem a přitom se zastavit na svařené víno nebo si pochutnat na lahodné horké medovině, je něco, co k podzimu jednoduše patří. A musíme se přiznat, že zrovna tohle si my v redakci vychutnáváme velmi rádi. Tu úžasnou atmosféru, barevné listí, které nám šustí pod nohama a báječná chuť. Některé nápoje se tradují už z dob dávno minulých, ale některé mají poměrně zajímavou minulost a ještě zajímavější historii svého vzniku. Tohle jsi možná netušila…

Medovina – nápoj bohů a králů

Říká se, že medovina je stará jako samo lidstvo. Její opojnou chuť milovali Řekové, Římané, Slované, Germáni i Keltové v pradávných dobách. Traduje se, že si ji na vrcholu hory Olymp vychutnávali dokonce antičtí bohové. Za její vznik však může sama příroda. Včely, které svými úly obsadily dutiny stromů, vyráběly med. Vlivem deště se však med naředil a díky přírodním kvasinkám začala směs fermentovat a tak vznikla první medovina.

Člověk ji záhy objevil a tolik mu zachutnala, že ji brzy začal sám vyrábět. Lidé navíc věřili, že je zdrojem života, síly a moudrosti, a proto se podávala hlavně hrdinům a na královském dvoře. Co jsi možná netušila je to, že dnes se medovina vyrábí úplně stejně, jako tomu bylo před dávnými a dávnými dobami. Někdy se prostě vyplatí držet se starých tradic, protože lahodná chuť medoviny je prostě úžasná.

Svařák si vychutnávali lidé už v Antice

Lahodnou chuť teplého vína ovoněného exotickým kořením objevili už staří Řekové v době Antiky. Odtud jej prý převzali antičtí Římané, které při dobývání zaskočila zima. Recept na svařák se objevil také v jedné z prvních anglicky psaných kuchařek z roku 1390 pod názvem Ypocras (Hippocras), což mělo v přeneseném významu znamenat sáček, přes který se scedí bylinky.

I přesto, že výše zmíněné původy zní vcelku romanticky, důvod proč se skutečně se svařeným vínem začalo, byl mnohem prozaičtější. Koření mělo schovat nedostatky nekvalitního vína, med měl fungovat jako konzervant a to, že se nápoj ohřál, mělo pomoci v chladných měsících roku. Dnes si svařák dáváme nejčastěji v období Vánoc. Nějak nám k nim prostě patří. Taky na něj nedáš dopustit?

Za vznik grogu mohou opilí námořníci

Za voňavý horký nápoj ovoněný rumem můžou námořníci lodí Royal Navy. Těm byl zhruba od 17. století podáván rum jako lodní příděl. Posádka však byla často opilá a důsledkem toho i nedisciplinovaná. A tak se v roce 1740 rozhodl tehdejší anglický viceadmirál Edward Vernon, že své posádce rum naředí horkou vodou, což zejména v chladnějším klimatu Velké Británie posádka ocenila.

No, a jelikož Vernon nosíval pláštěnku z grogrénu (těžké hedvábné tkaniny s rypsovou vazbou), přezdívalo se mu „Old Grog“, což se brzy přeneslo i na nápoj. Od 19. století byl pod tímto názvem známý i v Německu, odkud se rozšířil dál. A rozšířil se i k nám a stal se velmi oblíbeným. A není se čemu divit, vždyť ta lahodná chuť a báječná vůně, která tě vrátí do dob dětství, kdy jsme ujídali z mísy maminkám těsto na cukroví, je nezapomenutelná.

Za punč vděčíme Britům

Slovo punč pochází z Indie a hindského výrazu pánč, což mělo znamenat pět. Původní receptura totiž předepisovala pět přísad a to alkohol, cukr, citron, vodu či čaj a koření. Na začátku 17. století se však díky britské společnosti dostal punč do Anglie, kde se v místních listinách objevil poprvé v roce 1632, kdy byl většinou připravován z vína či brandy.

O pouhých dvacet let později se však začal používat jamajský rum a dal tak vzniknout punči takovému, jaký známe dnes. Je sladší než tradiční svařené víno, přidává se do něj ovoce a fantazii se při jeho přípravě meze nekladou. Pije se po celém světě, přesto však pokaždé trochu jinak. U nás s jablky, v Koreji se sušeným kaki, v Mexiku například s tequillou.

A jaký z horkých nápojů máš nejraději ty? Dáváš přednost svařenému vínu nebo raději pro zahřátí sáhneš po grogu? Nebo máš snad úplně jiný tip na horký nápoj? Napiš nám je do diskuze, těšíme se na příspěvky.

Zdroj: rodinná firma ČESKÁ VČELA

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist