Nebaví tě vaření? Jednoho dne tvoji kuchyň možná obstará robot

Přiběhneš z práce a bleskové umícháš těsto na chutnou buchtu, nasekáš spoustu zeleniny na fantastický salát, umixuješ luxusní smoothie, po kterém se všichni oblizují. Stáváš se super hvězdou, ačkoli tě vaření vlastně nebaví. Všichni obdivují, kolik toho stihneš. Nebýt kuchyňských robotů, byla bys ovšem bezmocná. Ale co kdyby se robot postavil do kuchyně rovnou za tebe? Brzy už to nebude jen dílo bujné fantazie, ale realita.

robot-v-kuchyni-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Pomůže pekařům s chlebem

Za všechno může průmyslová revoluce. Lidé se stěhují do měst a práce v továrnách nemine ani ženy. Jak obstarat domácnost, když musí třeba i dvanáct hodin “zařezávat” někde v textilce? A tak průmyslová revoluce vnese revoluci i do kuchyně. Všichni přemýšlí, jak ty otravné, fyzicky náročné a dlouhotrvající kuchyňské činnosti jako míchání, hnětení, krájení a drcení zrychlit a zjednodušit. Pomůže elektřina. Americký inženýr Herbert Johnson už se nemůže dívat na to, jak se pekaři dřou s hnětením těsta na chleba. Napadne ho, že by tuhle práci za ně zvládl elektromotor a roku 1908 jim postaví svůj model H, hnětací robot s obrovským kotlem na 80 litrů těsta.

Ale co malé hospodyňky v domácnosti?

Ty dostanou v roce 1919 menší model pro svoje použití. A tři roky na to už si dokonce mohou s gustem mixovat těsto prvním elektrickým mixérem. Jenže všechno je ještě v plenkách, navíc každý přístroj zvládne jen jednu funkci. Zlatý věk těch víceúčelových teprve přijde. Navíc spousta žen si tyhle vymoženosti nemůže dovolit. Kuchyňské roboty tak putují na americké válečné lodě, kde se na nich vaří pro velké posádky. Stávají se menšími a menšími…až se roku 1927 model G od Hobart Corporation promění v tak šikovného a nepříliš nákladného společníka, že se ho za tři roky prodá neuvěřitelných 20 000 kusů.

Žádné hrubé jednoúčelovky

Přelom přináší roku 1960 model Coupe, který parkuje většinou ve větších profesionálních kuchyních, o jedenáct let později už je ale k dostání i jeho menší bráška Le Magi-Mix. A co dál? Roboti jsou pořád sofistikovanější. Nejde o žádné hrubé jednoúčelovky. Trendem jsou multifunkční mrňousové do domácnosti, kteří toho zvládnou víc a nabídnou i různé automatické programy. Můžeš se tak docela vážně těšit, že tě jednoho dne v kuchyni nahradí smart robot, který se v ní bude umět pohybovat a klidně ti sám uvaří večeři. Máš dojem, že je to nesmysl? Omyl! Teď už je to skutečnost.

Koncert umělých rukou

Šlágrem jsou nyní robotické ruce, které si na kuchyňské lince počínají jako skuteční kuchaři. Aby ne, vždyť byly podle jejich pohybů naprogramovány. Nemusíš se obávat, že by tě ruce otravovaly každý den stejným jídlem. Na repertoáru jich mají rovnou stovku, a to receptů od opravdických kuchařů. Jejich počet může přibývat.

Pouze je nutné uložit recept do mobilu nebo tabletu, stisknout tlačítko start a pak už si jenom užívat koncert robotických rukou. Pravda je ale taková, že nejdřív musíš nakoupit a očistit suroviny a dát je robotovi k ruce. Pohon robota je v místě horních kuchyňských skříněk, když nepracuje, bude odpočívat za prosklenou zástěnou. Problémem je zatím vysoká cena, asi 370 000 Kč. Není ale vyloučeno, že ceny budou brzy klesat a jednoho dne si takového smart mistra kuchaře budeš moci dovolit i ty.

Baví tě vařit? Co si myslíš o robotech v kuchyni?  Láká tě představa, že by za tebe zvládl večeře, nebo si raději všechno uděláš sama, protože láska k jídlu se týká i jeho přípravy? Napiš nám do diskuze.

Foto: Shutterstock.com

25.4.2019 10:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist