Make-up: Kdy je lepší ho vyhodit

Velký úklid děláme zpravidla několikrát ročně. Ale zamyslela jste se někdy, co všechno obsahuje vaše kosmetická taštička? Také ona by si zasloužila několikrát za rok provětrat. Používání kosmetických produktů po uplynutí doporučeného data spotřeby může být nejen kontraproduktivní, nýbrž vysloveně zdraví škodlivé!

Velký úklid v kosmetickém kufříku
Na rozdíl od potravin většina z nás ale dobu životnosti šminek nijak nesleduje. Na obalech často chybí nebo je pečlivě skryta. Přitom třeba nejhojněji používaná řasenka může, pokud se nerespektuje doba její  spotřeby, přivodit vážnou oční infekci! Naproti tomu ale některé kosmetické výrobky mohou být v klidu skladovány až několik let.
Abyste prodloužila délku životnosti svého make-upu, už v obchodě se ubezpečte, že jej nikdo neotvíral. Kupujte jen produkt v nepoškozeném obalu. Doma jej dobře skladujte na chladném a suchém místě. Víčko vždy po použití pečlivě utáhněte.

Jak dlouho můžete mít šminky ve své taštičce? Tady je stručný přehled jejich životnosti.

Řasenka: Má nejkratší životnost ze všech líčidel. Vyhoďte ji po třech měsících.  Můžete si jejím prostřednictvím přenést do oka nebezpečné bakterie, takže se určitě vyplatí délku spotřeby dodržet. Důrazně se nedoporučuje přidávat do už vyschlé mascary vodu, mohla byste si přivodit oční infekci!

Tužka na oči: Můžete ji uchovat až dva roky. Před každou aplikací ji ale ořežte, abyste si nepřivodila zranění oka.

Oční stíny: Dbejte na to, aby byl čistý štěteček, kterým je nanášíte. Tekuté stíny vydrží dvanáct měsíců, ty pudrové až dva roky.

Rtěnka: Rtěnka či konturka se dají uchovávat až dva roky. Konturku před každým použitím ořežte.

Zdravíčko, pudr: Vyhoďte je po dvou letech. U kosmetiky platí stejné zásady jako u jídla. Pokud zapáchá či je na ní „film“, musí nemilosrdně ihned letět do koše.

Make-up: Vydrží až 18 měsíců. U make-upu, který obsahuje olej, je kratší doba životnosti. Z poličky by měl zmizet po dvanácti měsících, protože může rychle vysychat.

[[related]]
Pozor na testery make-upu!
Vzorky líčidel, které jsou k dispozici v drogeriích a parfumériích, skrývají celou armádu nebezpečných parazitů.  Obsahují bakterie, plíseň a dokonce stopy fekálií. Obchody je totiž zpravidla mění pouze jednou ročně. Nejhůře dopadly testery make-upu. Odborníci proto radí testovat vše raději na ruce.

Jak to vypadá ve vaší kosmetické taštičce? Uklízíte jí pravidelně, nebo v ní najdete zbytky make-upu a rtěnek ještě z dob dávno minulých?

21.8.2012 12:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist