Láska, tajemno, upíři i dětské čtení aneb Co nového na knižních pultech

Podzimní čas je jako stvořený pro to zachumlat se do peřin, uvařit si šálek voňavé kávy nebo čaje a ponořit se do nějakého toho příběhu. My v redakci čteme hodně a čteme rádi, vkus máme rozličný a o to bohatší je náš podzimní výběr novinek, které právě teď najdete na knižních pultech…

Asi nejhůře podzimní čas snášejí děti, začala škola, už není tolik volného času a navíc dny se povážlivě krátí. Venku už se nedá tolik lumpačit a zabavit se je čím dál těžší. Skvělými pomocníky by dětem mohly být knížky z produkce nakladatelství Fragment, se kterými se dobře pobaví. Jednou z nich je třeba kniha Začínám si kreslit – s kocourkem, jejímž autorem je Antonín Šplíchal. Tato knížka nejen, že naučí děti základům kreslení, ale navíc se mohou naučit i první slovíčka v cizím jazyce. Všechny obrázky jsou popsány krok za krokem a navíc jsou pojmenovány kromě češtiny i v angličtině, němčině a slovenštině. I během zábavy se děti mohou učit.

Pro děti, které mají rády kvízy a bludiště doporučujeme knížku Bludiště a zábavné úkoly. Úkol je jasný: Najdi správnou cestu a vyřeš zapeklitý úkol! Na každé stránce děti čeká nejen bludiště plné nástrah, ale také hledání rozdílů, protikladů a počítání. Zažijí spoustu zábavy a procvičí si postřeh.

 

 

 

Nudit se nebudou ani s knihou Malované čtení s omalovánkami – veselé příběhy. Ta je určená pro začínající čtenáře. Najdou v ní celkem 9 příběhů pro děti, v nichž jsou některá slova nahrazena obrázky. Za každým vyprávěním je navíc omalovánka s obrázky z textu. Čtení se pro ně tak stává zábavou a legrací.

Máte doma předškoláka? Pak je nejvyšší čas začít se připravovat na zápis do první třídy. Víte, co vaše dítě potřebuje umět a znát? Pomozte mu s přípravou! Pomoci vám s tím může knížka Příprava na zápis do školy – bude ze mě prvňáček! Zábavné úkoly jsou sestaveny na základě aktuálních požadavků u zápisu a v prvním ročníku základní školy. Procvičí dovednosti a schopnosti, které budoucí prvňáček bude potřebovat. Usnadníte tak vašemu dítěti vstup do první třídy a ukážete mu, že se rozhodně není čeho bát a učení je zábava.

Knihy na náš trh vydává nakladatelství Fragment.cz.

Pro začínající čtenáře jsou určeny knihy z nakladatelství Grada Publishing, a.s. Vydrová Markéta a Pospíšilová Zuzana připravily krásnou knížku O lakomém křečkovi. Děti často slyší, že jsou špinavé jako prasátko, lakomé jako křeček nebo že spí tvrdě jako dudek. V naší řeči je spousta podobných rčení a přirovnání. Napadlo vás někdy, jak taková rčení vznikla? Možná to bylo tak jako v pohádkách, které si můžete přečíst v této knížce.

Večerní čtení pohádky můžete nechat pro jednou také na tatínkovi. Pořiďte jim k tomu knihu s příznačným názvem Tatínku, nezlob! Všichni jistě vědí, kdo vynalezl žárovku nebo parní stroj. Víte ale, kdo vynalezl myšocink, bublihvízd nebo zježovač vlasů? Je to vynálezce inženýr František Všetečka. Pan Všetečka má všetečnou a, jak jinak, vynalézavou dceru Barušku. Když ti dva spolu něco vymýšlejí, je to trochu legrace, trochu dobrodružství a trochu katastrofa. Roztomile bláznivé příhody rodiny Všetečkových jsou určeny čtenářům od šesti let.

Bavit se budou i u knížky Mokré pohádky. Dvacet „mokrých“ pohádek Zuzany Pospíšilové má společné téma – vodu. Ať už jde o rybník, tůňku, potok, moře, déšť, kroupy, mlhu nebo kapku potu, s každou podobou vody připlouvá do této knížky jiný pohádkový příběh a jiná vodní bytost. Víte, že voda má zázračnou moc? Umí najít ztracenou cestu, přičarovat poklad nebo potrestat nespravedlnost. Začtěte se do pohádek a uvidíte.

Nejen pro kluky jsou určené Pohádky z parkoviště… Parkoviště plná aut se zdají být jen tichými řadami barevných plechových strojů. Nenechte se ale mýlit. Pod kapotou to žije. Každý motorista by mohl vyprávět jedinečný příběh svého věrně sloužícího vozu a stejně tak každé auto má v zásobě kupu historek o svém řidiči. Jako lidé odpradávna při setkání mluví, klábosí a tlachají, také auta na parkovišti toho napovídají… hotové pohádky. Zrovna jako v této knížce, ve které vás staroušek automobil provede světem, který voní benzinem a naftou.

Knihy vydává nakladatelství Grada Publishing a.s.

Máte doma dospívající dívku, které nic není dost dobré? Pak se určitě pozná v knížce Můj milý deníčku 7 – Jsem prostě geniální, no a co?! Hlavní hrdinkou je Jamie a ta si pořád píše svůj deník. Takže jí školní úkol „psát si tři týdny deník“ opravdu nevadí… ehm, tedy nevadil do chvíle, kdy učitel oznámil, že si pak zápisky budou moct všichni přečíst. Kdo to kdy slyšel, aby si celá třída četla deníky ostatních?! Tenhle problém má jen jedno řešení – bude si psát deníky dva, jeden „falešný“ pro spolužáky a svůj opravdový potají. No, není prostě geniální? 😉

A nezapomínáme ani na kluky. Ti určitě rádi zabřednou do dobrodružství s partou z Klubu záhad. V knize Thomase Berziny Démon ticha a pomocí superlupy objasní s ostatními členy záhadu démona ticha. Nikdo neví proč, ale všude je ticho jako v hrobě a v noci se dějí velmi podivné věci. Městem se plíží tajemní vetřelci. Podaří se vůbec tuto záhadu objasnit? V Klubové příloze s dalšími informacemi o případu také zjistí, jak obstáli oni sami.

Knihy na náš trh přináší nakladatelství Fragment.cz.

Když už je knihy přestanou bavit, můžete si zahrát nějakou prima hru a u toho si společně zazpívat. Společníkem vám přitom může být kniha Taneční hry s písničkami Evy Kulhánkové. Jednoduché taneční hry přispívají ke kultivaci pohybu, rytmického cítění a spolupráci ve skupině. Zpěv, pohyb a hudba jsou spojeny od pradávna s projevy a emocemi člověka, děti v raném věku se spontánně zapojují do rytmu slov či slyšené hudby hlasem i pohyby celého těla. V tanečních hrách se dítě učí koordinovanému pohybu, překonává ostych, nejistotu a negace. Spontánním vyjadřováním radosti nebo strachu v sobě uvolňuje napětí a odbourává stres. Autorka připravila zásobu pohybových variací na známé i méně známě lidové písně; mnohé z nich navazují na dávné dětské hry, přibližují nejmladší generaci lidovou tvorbu a zároveň motivují k uvolněnému estetickému pohybu.

Pokud je tanec chytí a budou se mu chtí věnovat i nadále, zkuste se podívat po knížce Hudebně pohybová výchova Evy Kulhánkové. Kniha je sice určtěna jako námět pro výuku hudební výchovy, ale spoustu inspirace v ní načerpáte docela jistě i vy. Děti se naučí pohybovou a dechovou průpravu, relaxaci, melodickou a rytmickou ozvěnu, zvuky, tóny a jeho vlastnosti (barva, výška), dynamiku, tempo, rytmus.

Knihy na náš trh přináší nakladatelství Portál.

A zatímco si děti budou hrát, můžete se pustit do vaření večeře. Že už nemáte žádné nápady? A co tahle zkusit novou knihu z produkce společnosti Co bude dnes k večeři? Fay Ripleyová je úspěšná herečka, matka dvou dětí a vášnivá kuchařka. Během dne nemá čas na přípravu náročného menu, proto jsou základem její kuchyně jednoduchá jídla. 100 jednoduchých a lahodných receptů pro každodenní vaření od pondělí do pátku ocení zejména zaměstnané ženy, které svým blízkým chtějí nabídnout co nejlepší a nejzdravější domácí stravu. Recepty fungují spolehlivě a nezapomínají chytře zužitkovat zásoby ze spíže.

Knihu najdete na www.bux.cz.

Nebo si prostě jen odpočiňte s krásným romantickým příběhem. Bavit vás bude třeba kniha Čestný muž od Jane Ashford. A o co půjde? Eliot si je vědom své povinnosti – a ožení se s Laurou. Co jiného také může čestný muž udělat poté, co je za dramatických okolností nucen strávit několik dní v hostinci sám se svobodnou dívkou bez gardedámy. Skutečnost, že se jedná o krásnou jemnou dívku odpovídajícího původu, s majetkem i patřičným vzděláním, mu ten čestný čin usnadňuje. Ale mladá nevěsta není spokojena s tak chabým základem pro manželství a začne se bouřit. Z nezkušenosti se brzy dostane do potíží a společnost s napětím očekává, jak se zachová její manžel. Tentokrát však čest ustoupí stranou a Eliot naslouchá pouze svému srdci.

Knihu vydává nakladatelství Baronet.

Romantiku si užijete také v tajemném příběhu Deborah Harknessové Stín noci. Jde o pokračování Času čarodějnic, literární senzace roku 2011, a druhý díl z plánované trilogie zavádí Dianu a Matthewa do temných uliček alžbětinského Londýna, v nichž se to jen hemží špióny, lstmi a úskoky, kde pátrají po čarodějnici, která by Dianu naučila lépe ovládat její magické schopnosti, a hledají stopy vedoucí k tajemnému svazku č. 782. Do hry však znenadání vstupuje mysteriózní spolek starých Matthewových přátel známý jako Škola noci a Matthew a Diana se vydávají na podivnou cestu, která je zavede až k 1500 let starému upírskému tajemství…

Nadřirozené bytosti se objevují také v knize Zaslíbení Alexandry Adornettové. O co jde? Láska smrtelníka Xaviera a andělské Bethany je vystavena ještě větší zkoušce, protože oba mladí lidé se vzepřou zákonům nebes a vezmou se. Krutý trest na sebe nenechá dlouho čekat: přichází sedm zločinných andělů, kteří se snaží vztah Beth a Xaviera zničit, zahubit Gabriela a Ivy a nastolit v nebi vládu temnoty. Jediný způsob, jak jim můžou uniknout, je odchod mezi smrtelníky jejich věku. Bude Bethany nucena navždy opustit svou životní lásku?

A do třetice tajemných lásek přinášíme knihu Temná hrdinka – Večeře s vampýrem, jejíž autorkou je Abigail Gibbsová. Vzrušující paranormální román zasazený v Londýně a zalidněný nezapomenutelnými postavami, mezi nimiž se rozvíjí navzdory okolnostem něco jako láska… Když Violet Leeová cestou z večírku narazí na okouzlujícího a přitom děsivého vampýra Kaspara Varna, začne tak pro ni nebezpečná dobrodružná cesta, jakou si nedokázala představit ani v nejdivočejších snech. Vzájemná přitažlivost mezi Kasparem a Violet se nedá popřít a zdá se, že nedokážou odolat své touze – ale za jakou cenu?

Mrazení v zádech ve vás vyvolá kniha Musela jsem zemřít. Má cesta od nemoci k opravdovému uzdravení, jejíž autorkou je Anita Moorjani. Životní příběh Anity, napsaný čtivě a upřímně, se okamžitě stal bestsellerem a autorka dnes patří mezi významné osobnosti, nadšeně vítané čtenáři po celém světě. Brzy po sňatku u ní diagnostikovali rakovinu, po čtyřech letech různých pokusů o léčbu upadla do kómatu a všechny orgány jí postupně selhávaly, což prokázala tomografická vyšetření. Nečekaně se však z klinické smrti probrala a velmi rychle se začala zotavovat. Následná vyšetření neprokázala žádná ložiska rakoviny, což je zcela neuvěřitelné a vědecky nevysvětlitelné. Strhující závěrečná část se týká autorčiny proměny ve vnímání hodnot, neboť na základě prožitku blízké smrti objevila smysl života.

A když už budete u toho tajemna, sáhněte i po knize Paranormální svět. Můj život věnovaný…Autory jsou Raymond Moody  a Paul Perry.  Světově proslulého amerického lékaře Raymonda Moodyho čeští čtenáři dávno dobře znají. Jeho nejnovější kniha je fascinující autobiografií, v níž autor vyprávěním o svém dětství, komplikovaném vztahu s otcem, o studiích a zájmu o posmrtný život a slavné „zážitky blízké smrti“. S nebývalou otevřeností píše o svých zdravotních problémech, které ho přivedly téměř k sebevraždě, o svých nezdařených manželstvích i o setkáních s mnoha známými osobnostmi.

Uff, dost bylo tajemna co říkáte. Nebo ne? Dobrá, ale pojďme se podívat trošku jiným směrem. Také vás někdy napadne, že člověk, s nímž mluvíte vyzařuje optimismus? Máte pravdu, z obličeje se dá vyčíst mnohé. Naučit se to můžete s knihou Čtení z obličeje – Snadno a rychle autora Richarda Webstera. Autor rozebírá jednotlivé typy podle čínského horoskopu a čtyř elementů (země, vzduch, voda, oheň) a uvádí charakteristicky lidí podle tvaru obličeje a lebky. Dozvíte se, co znamenají jednotlivé rysy a jaký osud je vepsán ve tváři vašich přátel, rodiny, kolegů či obchodních partnerů. Díky tomu se vaše vztahy s ostatními zlepší a budete v životě úspěšnější.

Knihy na náš trh přináší společnost Euromedia. Najdete je na stránkách www.bux.cz.

Máte rádi horoskopy? Pak vás docela určitě potěší kniha Čínský horoskop na rok 2014, jejímž autorem je Neil Somerville. S vynikajícím dílem Neila Somervilla seznamuje Baronet své čtenáře pravidelně od roku 1998. V onom roce – roce Tygra – to bylo poprvé, kdy jeho čínské horoskopy dostali do rukou, aby si je okamžitě oblíbili. Čím se čínské horoskopy odlišují od evropských a proč jsou tak populární? Autorovo vysvětlení zní: „Protože ze starobylé moudrosti Východu můžeme čerpat ještě dnes. A také proto, že členění v čínském horoskopu je podrobnější a poskytuje více informací.“ Znamení čínského horoskopu je sice rovněž dvanáct, nečlení se však po měsících jako v evropské astrologii, ale vždy po roce. Každý rok začíná i končí koncem ledna nebo začátkem února a je zasvěcen jinému zvířeti. Je až neuvěřitelné, kolik shodných nebo aspoň podobných charakteristických rysů nalezneme mezi zvířaty a lidmi narozenými v příslušném období. Čínský horoskop se liší od evropského také tím, že kromě dvanácti znamení se ještě dělí na pět prvků, které mají na svá znamení významný účinek. Dohromady tedy popisuje šedesát různých typů osobnosti.

Knihu na náš trh přináší nakladatelství Baronet.

Foto: profimedia.cz

19.10.2013 3:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist