Které hříchy ti ve dvaceti projdou, ale ve třiceti už ne?

Život bez starostí, první práce, první vážné vztahy, první samostatné bydlení, věčně bez peněz, ale pořád někde na mejdanech a plno zážitků. Tak nějak vypadal tvůj život ve dvaceti. Ale s přibývajícím věkem už ti některé věci prostě neprojdou. Jaké hříchy už ve třiceti neobhájíš?

hrichy-titul-1100x618.jpgCelá galerie 19 Zdroj: Shutterstock.com

Ještě před deseti lety ti nedělalo problém propařit noc, vykouřit krabičku cigaret a spát jen dvě hodiny denně. A to ani nemluvíme o tom, jak ses stravovala, buď sis dala někde párek v rohlíku, nebo doma narychlo uvařila těstoviny s kečupem. Zkrátka nic jsi neřešila, peníze, co sis buď vydělala, nebo dostala od rodičů, jsi okamžitě utratila. Nedělala sis ani hlavu se vztahy a nebála ses, že už toho pravého nepotkáš. Jenže léta plynou a ty už najednou cítíš, že každý tvůj prohřešek má své následky. Všechny ty hříchy, co sis mohla dovolit tenkrát, dnes už tak snadno neprojdou. Máš už zkrátka jiný život, víš, co chceš, a je ti jasné, že musíš leccos obětovat. Jaké byly ty doby, kdy jsi nic neřešila a budoucnost byla více než mlhavá? Podívej se s námi na ten rozdíl.

Tenkrát klobása, dnes zelenina

Dříve to bylo s jídlem jednoduché. Šlo hlavně o to, aby to bylo levné. Takže sis často dávala párky, špagety nebo nějakého toho utopence v místní hospodě. A kupodivu to procházelo. Díky rychlému spalování jsi neřešila, jestli přibereš a smažené klobásy a další dobrůtky ti neudělaly paseku ani po zdravotní stránce. Teď, když je ti třicet, už to tak není. Stačí jedna kobliha a doslova cítíš, jak špeky rostou. Pokud vynecháš snídani nebo nějak jinak nabouráš jídelníček, okamžitě se ti ozve žaludek, cítíš se nesvá a bez energie. Dost možná ti i ve dvaceti nebylo dobře po hot dogu někde ze stánku, ale neřešila jsi to. Dnes ale dáváš přednost tomu, aby ses cítila plná energie a svěží a víš, že kafe a cigareta po ránu ti svěžest nedodají. Takže donekonečna studuješ, co jíst, aby ti bylo lépe, čím dál více se na tvém kuchyňském stole objevuje čerstvá zelenina a za farmářské potraviny neváháš utratit majlant.

Alkoholové dýchánky jsou minulostí

Pryč jsou ty doby, kdy jsi propařila celou noc, dávala sis jednoho panáka za druhým a zapíjela to pivem. Jasně, občas ti nebylo dobře, pozvracená záchodová mísa v nejednom baru je toho důkazem, ale prostě jsi to nijak neřešila. Navíc ses z kocoviny velice rychle oklepala. A i když ses druhý den zapřísahala, že alkohol už nikdy, následující sobotu jsi opět řádila jako černá ruka. Teď už to tak snadné není, už víš moc dobře, že existují i vícedenní kocoviny a jsi si vědoma následků – trpí tvá pleť, hůře se shazují kila a pak to nafouknuté břicho. Zkrátka pár drinků ti už nestojí za to, aby ses ničila. Takže ti stačí jedna či dvě skleničky kvalitního vína v útulné kavárničce s kámoškou a do půlnoci doma. To je prostě vrchol sobotní noci. Obzvlášť když máš naplánovanou na druhý den hodinu zumby, nebo se s přítelem snažíte o miminko. Zkrátka už máš jiné priority a divoké večírky už dávno mezi ně nepatří.

Experimentům s drogami odzvonilo

Ten pocit svobody, když sis poprvé v patnácti zapálila, byl sice k nezaplacení, ale dnes to vidíš jinak. Spíš máš pocit nesvobody, když musíš v desetistupňových mrazech ven na cigaretu. Takže jsi buď tento zlozvyk odbourala, nebo se o to alespoň pokoušíš, ale rozhodně už ti to nepřijde tak cool procházet se po venku s cigaretou v ruce. Spíše si ji dáváš někde na tajňačku. Už si totiž nepřipadáš s cigaretou tak sexy jako ve dvaceti, navíc si uvědomuješ, že všechny ty látky, co do sebe vdechuješ, nejsou nic dobrého pro tvé tělo. Kromě hrozících vážných nemocí si kazíš zuby, tvoje pokožka také dostává pěkně zabrat a to ani nemluvíme o tom, jak se ti blbě vybíhají schody. Dříve ti to tak nepřišlo, že? Holt, tělo stárne a musíme k němu být šetrnější. Jasný že ti už nepřijde ani dobrý nápad experimentovat s drogami. Proč taky, že? Jsi už velká holka a viděla jsi desítky dokumentů, co drogy dělají s lidmi. Ale když ti bylo dvacet, tak ses občas od kamarádů nechala ukecat, aby sis něco vyzkoušela, teď se tak maximálně necháš přemluvit kámoškou, aby sis místo tvého oblíbeného latté objednala matchu.

Kam ty peníze dříve mizely?

Pamatuješ si ty doby, kdy jsi prostě neměla ani korunu? A tím myslíme, že jsi fakt neměla žádný obnos peněz. Protože jsi to buď někde propila, nebo bezhlavě utratila za kabelky či jiné nezbytnosti. Jasně, buď jsi bydlela u rodičů, nebo ses týden stravovala tím, co dům dal. Dnes, i když máš někdy hluboko do kapsy, vždy nějaké peníze máš, nikdy to nenecháš dojít tak daleko, že bys neměla vůbec žádné. Dokonce máš alespoň v hlavě nějaký ten finanční plán, víš, co si můžeš tento měsíc koupit a co ne. A také ses naučila šetřit a není to už jen nějaké prasátko, kde máš dvacet korun, ale založila sis ještě jeden účet, kam si jednou měsíčně posíláš tisíc korun. A jde to. I když splácíš hypotéku, staráš se o domácnost a ještě kupuješ svým blízkým hezké dárky, pořád peníze máš. Jen nechápeš, co jsi dělala se svou výplatou, když ti bylo třiadvacet a stále jsi bydlela u rodičů.

Fakt, že je chlap k sežrání, už ti nestačí

Dříve to bylo jednoduché. Když se ti někdo líbil, seznámila ses s ním, šla na rande, líbala a v blízké době ses s ním také vyspala. Dnes už to nebereš tak hopem. Navíc svého budoucího partnera nevolíš jen podle toho, jestli je to sympaťák nebo ne. Nenápadně zkoumáš, jak je na tom se zodpovědností, jestli má dobrou práci, našetřené peníze, nebo jestli náhodou ještě nebydlí u maminky. Také sonduješ, jestli tvůj nový objev plánuje založit rodinu. Už zkrátka nehodláš marnit čas nějakou láskou na jednu noc a díváš se více do budoucnosti. To je na jednu stranu dobré, ale ruku na srdce, pamatuješ ještě ty doby, kdy ses bezhlavě zamilovala a nic neřešila? A nad dotazy svých rodičů, jestli ten tvůj má práci, jsi jen bezstarostně mávla rukou. To byly časy.

Také cítíš, že jsi nějaká dospělejší nebo co? Jaká jsi byla ve dvaceti a jak ses od té doby změnila? Napiš nám do diskuze, moc se těšíme na příspěvky. My osobně si myslíme, že ve dvaceti má člověk také samé parádní nápady, mrkni do galerie na parádní vynálezy. 

Foto: Shutterstock.com, facebook.com

16.11.2017 6:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist