Knihy: Co mám říct?

Naučte se pohotově a taktně zareagovat na problémy či těžkou životní situaci blízkého člověka.

Ocitli jste se někdy v situaci, kdy vás zradila slova? Člověk, kterého máte rádi, vám sdělí zprávu, jež vás šokuje nebo rozruší tak, že nevíte, co říct. Přítel vám oznámí, že je vážně nemocný; kolega se vám svěří, že je v depresi; někdo z vaší rodiny se rozvádí. Rádi byste řekli něco vhodného, ale v hlavě máte prázdno. Tato kniha se zabývá podobnými situacemi a pokusí se vám poradit, jak co nejoptimálněji zareagovat.

Když se dozvíme, že lidé, na kterých nám záleží, mají problémy, chceme jim přirozeně pomoci. Může to však být obtížné, pokud se bojíme, že řekneme nebo uděláme něco, co by mohlo celou situaci ještě zhoršit. Na druhé straně, když je člověk v nesnázích, vždycky hledá podporu, praktickou i citovou, u těch nejbližších.

První část knihy zkoumá důvody, proč pomáhat může být tak těžké, a nabízí všeobecné rady, jak správně komunikovat. Rozebírá například různé způsoby, jak lze naslouchat a hovořit, a vysvětluje, proč jsou některé z nich ve složitých okamžicích lepší než ty druhé.

Druhá část knihy se soustředí na konkrétní situace, jako je nemoc, výpověď ze zaměstnání a smrt. Poskytuje praktické rady, jak zvládnout chvíle, kdy člověk často neví, jak nejvhodněji odpovědět. V jednotlivých kapitolách si vysvětlíme, co lidé ve složité životní situaci prožívají a proč reagují jistým způsobem, a předložím vám konkrétní návrhy, jak je svým chováním co nejohleduplněji podpořit. Citace pocházejí od lidí, kteří byli ochotni hovořit o svých zkušenostech v době, když jsem knihu psala. Přestože je každá zkušenost jiná a výsostně osobní, někdy člověka uklidní vědomí, že podobné problémy měli a překonali i ostatní.

Tuto knihu můžete otevřít až v okamžiku, kdy ji budete potřebovat; ale možná si ji budete chtít přečíst hned, abyste získali představu, jak lze vhodnou komunikací utěšit a podpořit ty, kteří to potřebují. Samozřejmě ji nemusíte číst od začátku do konce jako román – můžete ji prolistovat a vybrat si pasáže, které jsou pro vás v danou chvíli nejdůležitější. Rozhodně je dobré mít tuto knihu po ruce, abyste se do ní mohli podívat, když prostě nevíte, jak se zachovat. Pomůže vám najít vhodná slova pro nejrůznější situace, ať už chcete uklidnit toho, kdo je rozrušený, nebo přimět někoho, aby ventiloval svůj hněv; vyjádřit kritiku, aniž vyvoláte hádku; zareagovat na špatnou zprávu nebo motivovat někoho k činu.

Ukázka z knihy „Co mám říct?“

Vychází v nakladatelství Motto
doporučená cena: 189 Kč

14.4.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist