Knihy: Amy Amy Amy

Excentrický životní styl, psychické problémy, pohoršující chování – to vše se už pomalu považuje za samozřejmost u hvězd současné popkultury, jako jsou například Britney Spears či Pete Doherty.

Nick Johnstone:

AMY AMY AMY
Amy Winehouse na vrcholu slávy a na pokraji zoufalství

Na první pohled by se mohlo zdát, že Amy Winehouse je jen dalším sériovým produktem soudobého zábavního průmyslu. Britský publicista Nick Johnstone takové předpoklady zpochybňuje v knize, v níž rozplétá život a kariéru jedné z nejzářivějších a nejutrápenějších britských hvězd.

Sleduje klikatou cestu Amy Winehouse ke slávě od dětství v severním Londýně až po raketový vzestup do špičky popmusic. Jak to bývá, sláva a úspěch měly i u Amy odvrácenou tvář – problémy s anorexií, bulimií, drogami, sklony k sebeubližování, problematický sňatek. Tato rozpolcenost učinila z Amy jedno z nejžádanějších soust pro bulvár. Jedna věc ovšem zůstává nesporná – Amyin jedinečný talent.

V podtextu knihy tak zůstává nezodpovězená klíčová otázka: zvítězí Amyino umělecké nasazení, nebo skončí jako Judy Garland, jejíž talent se rozplynul v oparu drog, až jí nezbylo nic jiného, než prodávat drama vlastního života?

…mimořádně talentovaná zpěvačka, skladatelka, hudebnice a umělkyně je ve věku 24 let na vrcholu. Ve vratkém, pomíjivém světě populární hudby je na konci roku 2007 jedním z nejvýznamnějším umělcem v hudebním průmyslu. Přesto je tento rok plný dramat: chaotické koncerty, přerušená nebo ještě před zahájením zrušená turné, opilá vystoupení v televizi, předávkování drogami, rodiče poskytující otevřené rozhovory à la milující maminka a tatínek, rychlá svatba s mužem, který je na konci roku ve vězení obviněn z pokusu zvrátit soudní rozhodnutí, tchán a tchyně rozdávající rozhovory, pověsti o sebepoškozování, depresi a bulimii, snímky zakrvácených baletních střevíčků z noční rvačky s Blakem v londýnském hotelu Sanderson, nápis Miluji Blakea vyvedený střepem rozbitého zrcadla na břiše během fotografování pro časopis Spin, tanec s bulvárem ohledně spekulací, zda se píseň Rehab — úderný hlavní singl z alba Back to black — ukáže bolestně prorockou. Jak je možné, že všechno skončilo u těchto špinavostí a nikoli u hudby, pozoruhodné a vzrušující?

Svým způsobem je tragédií pro hudbu, že talentovaná umělkyně jako Amy Winehouse se takto ztratí v obecném pobláznění celebritami. Naše kultura, to je neustálé sledování celebrit — co nosí, co říkají, na čem pracují, s kým spí, jaké drogy berou, jaké drogy neberou, zda jsou na vrcholu, nebo se propadají na dno. Jsme tím posedlí. A kvůli tomuto se Amy Winehouse — jako osoba — stala důležitější než její hudba.


Nick Johnstone
je autorem dvanácti knih, mimo jiné Patti Smith: A Biography (Omnibus Press), The Melody Maker History of 20th Century Popular Music (Bloomsbury), A Brief History of Rock ’n’ Roll (Constable & Robinson), a pamětí A Head Full of Blue (Bloomsbury). Psal či stále píše pro The Observer, The Times, The Daily Telegraph, Uncut, Mojo, The Wire, The Sunday Herald, Melody.

Vyšlo v Nakladatelství JOTA
Formát 155 x 235 mm, 142 stran, 268 Kč

28.8.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist