Co vás ještě čeká v sexu?

Když jste zamilovaná, trávíte se svým drahouškem každou volnou chvilku, sexu si užíváte a v podstatě „za každého počasí“ se oddáváte sexuálním hrátkám. Erotická fascinace je v tuto dobu u vás na té nejvyšší úrovni. Nepřemýšlíte, jaké to bude v posteli s drahouškem za půl roku, za dva či za deset let, nebo třeba až mu porodíte dítě. Ale kdo by to nechtěl vědět…

Partnerský sexuální život se odvíjí od zkušeností, které mají oba za sebou. A podle českých sexuologů, jsou to hlavně ženy, které až na základě sexuálních zkušeností dospějí ke skutečně silným sexuálním prožitkům někdy okolo třicátého roku. Intenzita rozkoše u ženy je ale také podle výzkumu závislá na stupni erotické fascinace neboli zamilovanosti. Ženy totiž k dokonalému uspokojení ve většině případů potřebují silné citové pouto. V článku Češi a sex? Zodpovědnost a tolerance si můžete přečíst, jak ženy vnímají sex.

Půl roku

Dotek partnera ve vás vyvolává vlnu šílenství, uděláte cokoliv, abyste s ním mohla strávit alespoň pár minut a ani byste se moc nerozmýšlela, kdyby potřeboval vaši ledvinu. Prostě jste zamilovaná.
Na vlně erotické fascinace si ujíždí prvních šest měsíců většina dvojic. A není se čemu divit, jejich touhy podporují chemické látky, které se v těle vyplavují ve velkém množství a způsobují, že se milenci k sobě chovají jako dva magnetky, stále po sobě touží a nejraději by v posteli strávili život. Zamilovanost také vnáší do vztahu určitou iracionalitu a bláznivost. Jak si co nejdéle udržet tuto krásnou fázi, se dozvíte v článku Hýčkejte si erotické jiskření!

Nemůžete ale probíhající chování brát za realitu, která bude věčná. Tak intenzivní a nové už vaše spojení s partnerem v budoucnu nebude. A i to je důvod, proč byste měla zrovna teď vyřešit případné sexuální nesoulady a zjistit, proč někdy nedosáhnete orgasmu.

Dva roky

Nyní se nacházíte ve fázi, kdy se vám zdá, že už se znáte tak dokonale, že si můžete dovolit téměř cokoliv. Klidně se odvážíte pustit se s přítelem do odvážnějších sexuálních kreací. Nebojíte se třeba ani dát partnerovi do ruky kameru, aby si vás natočil, jak si hrajete s jeho chloubou a ráda zkusíte třeba i anální sex nebo erotický výprask. Páry si v tomto období užívají mnohem silnější sexuální uspokojení než na počátku vztahu.

Hormony zamilovanosti už pomalu přestávají fungovat a potřeba sexuálního uspokojení se tak vrací na vaši přirozenou úroveň. Přichází realita, kdy zjistíte, zda se k sobě v posteli doopravdy hodíte. „Teprve po dvou letech jsme se dokonale poznali. Celou dobu jsme se milovali skoro každý den, ale teď to nějak ustalo, partnerovi to stačí třikrát do týdne a mně to vyhovuje. Už jsem si začínala myslet, že ta nadrženost potrvá věčně a já se z těch všech orgasmů zblázním! Až teď si to s přítelem dokonale užíváme a prožíváme.“ To mi řekla ke svému vztahu kamarádka Věra, která je nyní asi rok a půl se svým přítelem.

Deset let

Po tak dlouhé době se můžete ve vztahu dostat na různé úrovně. Některé páry se dopracují k mnohem lepšímu sexu a stále dokola vám budou tvrdit, jak jsou zamilovaní a šťastní. A je to tak, někteří lidé spolu tak dokonale splynou, že i po několika letech jsou schopni se do sebe znovu zamilovávat, byť i díky banalitám, jako je kytka nebo skvělá večeře. Ale pak je také druhá možnost, a tou je jakési „přátelství“. Touha po druhé polovičce se v průběhu několika let postupně snižuje a u některých párů dospěje do fáze přátelství, jako u Báry s Petrem: „Sex nás v podstatě nepřestal bavit, ale stali se z nás spíš kamarádi. Jít na večeři se svíčkami a objednat si šampaňské, to není pro nás. Raději si koupíme třeba pivko, vyrazíme ven a za pozorování šumu okolo si skvěle povídáme. A když vyrazíme k moři, tak jdeme potápět nebo vylezeme na nejvyšší horu, než abychom se k sobě celý den tulili pod palmou.“

Po tolika letech je jiskření hlavně výsledkem dosavadního snažení se ve vztahu. Situace se může hodně lišit, ale poznatky o fungujících manželstvích hovoří jasně: důvěra a pocit, že už jste spolu něco dokázali, je nejdůležitější.

Po porodu

Partneři se v sexuálním životě setkávají s různými problémy a dítě určitě patří k zásadním životním zkouškám člověka i vztahu. Když kousek od vaší postele spí vaše dítě, leccos se změní i v sexu.
Je běžné, když žena po porodu zcela ztratí chuť na sexuální hrátky. Ale držte se hesla „Kdo si počká, ten se dočká!“ Není kam spěchat, a pokud to přeženete, a svolíte netrpělivému partnerovi, tak se vám to může vymstít až ztrátou sexuálního apetitu na několik let. Měla byste se začít milovat až tehdy, kdy na to budete mít opravdu chuť. Podstatné je ovšem myslet i na partnerovy touhy a uvědomit si, že váš partnerský život se nemusí scvrknout jen na rodičovské povinnosti – to by vám to společné rodičování taky nemuselo dlouho vydržet! Rady od sexuoložky, jak na sex po po porodu, se dovíte v článku Sex po porodu.

Zralý věk

Společně s pokrokem moderního lékařství se zlepšuje náš tělesný i psychický stav ve stáří. Takže je celkem možné, že ještě v sedmdesáti letech si budete užívat sexuálních hrátek. Ale co budete dělat za třicet nebo čtyřicet let, to stejně nikdo neví, možná bude sex už jenom přežitek, ale třeba se zařadíte do jedné z těchto skupin:

Ani v pokročilém věku vás neopustí chuť na sex a budete si užívat se zajíčky.

Již po páté vdaná, máte konečně partnera, který dokonale splňuje vaše představy o sexu – spíte spolu, jen když chcete vy.

Na sex jste již dávno zapomněla, přeci jenom v mládí jste si ho užila až dost, a věnujete se vnoučatům.

20.5.2010 12:00| autor: Karolína Sladká
Více o tématu: porodpostelesex

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist