!!OLD_Hubnutí a dieta - Petr Havlíček

Na vaše dotazy spojené s hubnutím, výživou a cvičením odpovídá výživový poradce známý z pořadu Jste to, co jíte, Ing. Petr Havlíček. Osobní konzultace nabízí na klinice Centrum Vittore

Pro psaní dotazu do poradny musíte být přihlášen/a.

Přihlaste se zde

Dotazy

 • Dotaz: Dopoledne vs. odpoledne

  Hezký den, chci se zeptat, jestli platí pravidlo, že dopoledne můžu jíst v podstatě cokoliv a odpoledne se už musím držet na uzdě. Děkuji!

  Odpověď:

  Dobrý den, to tedy rozhodně neplatí :-)

  Odpověděl/a: Ing. Petr Havlíček, 15.10.2010 14:50 | Komentovat

 • Dotaz: Bezbolestná liposukce

  Dobrý den, chtěla jsem se optat, když podstoupím bezbolestnou neinvazivní liposukci, musím pak nastartovat zdravou stravu nebo mohu i hřešit? Děkuji za odpověď. B.

  Odpověď:

  Dobrý den, bezbolestná "liposukce" je proces, který Vám pomůže odbourat tuky tam, kde to jde velmi problematicky. Nicméně, podmínkou je dodržování správné výživy a pohybového režimu. A to platí i pro klasickou liposukci. Když nic ve svém životě nezměníte a budete doufat, že jen liposukce Vám pomůže, pak jste vedle jak ta jedle :-) Na seriózních pracovištích Vás vždy upozorní, že bez režimových opatřeních se tuk usadí znova - buď tam, kde byl předtím (v případě bezbolestné metody) anebo jinde, v případě chirurgického zákroku.

  Ještě doplněk - pokud Vás zajímají podrobnosti o neinvazivní "liposukci", obraťte se s důvěrou na majitelku studia Petra Clinic Petru Řehořkovou.

  Odpověděl/a: Ing. Petr Havlíček, 15.10.2010 14:45 | Komentovat

 • Dotaz: Jak zformovat postavu

  Pekný deň, chcela by som sa ešte spýtať, ake cvičenie zvoliť a koľkokrát do týždňa, aby postava bola vyformovaná pekne, t.j. nie moc svalnatá ani vychudnutá a aký jedálníček zvoliť?

  Odpověď:

  Dobrý den, kombinujte aktivity aerobního typu: chůze, běh, H.E.A.T.,... atd, s cvičením na vnitřní stabilitu, jako je bosu, Core, pilates, tai-chi, atd.

  Pokud máte nadváhu, preferujte aktivity aerobní a doplňujte lehčím posilováním.

  Pokud jste v pohodě, mějte oba typy aktivit v rovnováze. A občas si vystřihněte i sport o vyšší intenzitě (intervalový běh, zumbu, volejbal,...) ať narůstá i trénovanost a odolnost kardiovaskulárního systému.

  Odpověděl/a: Ing. Petr Havlíček, 15.10.2010 14:39 | Komentovat

 • Dotaz: Zdravě ve fastfoodu

  Můžu se správně stravovat i u fast foodu, jako je např. Mc. Donalds?

  Odpověď:

  Dobrý den, když budete správně vybírat, pak se i u fast foodu můžete zdravě najíst. Když už jste zmínila McDonald´s, pak doporučuji wrap s grilovaným kuřecím masem "bez sósu" :-) anebo čerstvý salát s na sucho grilovaným kuřecím masem, ovocný sáček a neperlivou vodu.

  Odpověděl/a: Ing. Petr Havlíček, 15.10.2010 14:30 | Komentovat

 • Dotaz: Detoxikační kůra

  Jaký máte názor na detoxikační programy - konkrétně 14 denní užívání nápoje Madal Bal ( www.neera-detox.cz) s vyloučením ostatní stravy? Kamarádka vyzkoušela a zhubla o 7 kg. Nehrozí jo-jo efekt? Za odpověď předem děkuji Jitka Kottová

  Odpověď:

  Dobrý den, detoxikační programy přeci nejsou určeny k hubnutí, ale k "vyčištění" organismu. To za prvé.

  Za druhé, detoxikační kůry a jejich aplikace patří do rukou odborníkům. Proto dporučuji nikdy nekupovat zázračné proštředky na netu, ale vždy jejich aplikaci projednat s odborníkem, který zjistí i Váš zdravotní stav a doporučí vhodnou kůru.

  A za třetí - zhubnutí 7 kg za 14 dní - no, tak to bude rychle skoro všechno zpět. Takové množství tuků nelze za 14 dní spálit. Velkou čát váhového úbytku tvoří voda, zásoby glykogenu a zcela vyprázdněná střeva.

  Odpověděl/a: Ing. Petr Havlíček, 15.10.2010 14:26 | Komentovat

 • Dotaz: Chci normální váhu

  Přeji hezký den, mám nadváhu ve svých 38letech měřím 165cm vážím 76kg. Chtěla bych se dostat na svoji normální váhu, ale nevím jak začít a jak si pak váhu udržet. Jsem astmatik a alergik a problémy mi dělá některé ovoce jako je jablko, jahody, třešně, jinak můžu vše. Celé dny v zaměstnání stojím a začínají mě bolet klouby jak kolenní tak kyčelní. Poradí te mi? Děkuji Geletová Dana

  Odpověď:

  Dobrý den, tak teď tady sedím a jen zoufale koukám na obrazovku... Stále totiž zjisťuju, jak malá je informovanost veřejnosti o tom, co způsobuje to, že jsme stále tlustší a neustále narůstá množství lidí, nemocných civilizačními chorobami. Takže, opakování - matka moudrosti: za vším stojí velmi nezdravý životní styl, definovaný následujícími anomáliemi: výrazný deficit pohybu, konzumace vysoce technologicky upravených potravin s vysokým obsahem tuků, cukrů a soli, znečištění životního prostředí a vysoká míra stresu. Takže, pokud chcete něco napravovat, začněte s tím, co skutečně napravovat jednotlivcem lze. Začněte se pravidelně hýbat, i kdyby to mělo být "jen" 40 minut ostré chůze denně. Pečlivě si vybírejte, co kupujete, neskákejte výrobcům na reklamní triky, přemýšlejte, a naučte se mít ráda sama sebe. Životní prostředí teď asi nezměníte, ale sebe aspoň trochu ano. A pokud začneme všichni k sobě přistupovat jako k bytostem jedinečným, vzácným a pokorným, pak to určitě ocení naše životní prostředí.

  Odpověděl/a: Ing. Petr Havlíček, 15.10.2010 14:12 | Komentovat

 • Dotaz: Obezita a cukrovka

  Dobrý den! Prosím vás o radu jak postupovat, chci-li změnit svůj dosavadní životní styl, protože mě už bohužel začaly trápit zdravotní problémy. Mým problémem je obezita, hypertenze, diabetes(dieta), lehce zvýšený cholesterol, bolesti kloubů, chronický zánět štítné žlázy. Přitom je mi teprve 45 let. Mým velkým problémem je boj s chutí na sladké, zejména na čokoládu. Předesílám, že hubnutí s pomocí tabletek nebo nejrůznějších koktejlů a podobných preparátů nefandím. Myslíte si, že by pro mne bylo vhodné přihlásit se do kurzu snižování nadváhy pořádaného společností STOB? Děkuji Vám předem za radu. VLaďka

  Odpověď:

  Dobrý den, poradu někoho určitě potřebujete, protože jste vyjmenovala víceméně všechny civilizační choroby, související s westernizovaným životním stylem. Zpočátku bude třeba trochu intenzivnější spolupráce s odborníkem a vysoká motivace (Vaše), neboť změny nebudou tak rychlé, jako u zdravého člověka. Chce to i spolupráci Vašeho lékaře, neboť Váš zdravotní stav je poměrně závažný. Bez naprosto zásadní změny životního stylu a přerovnání hodnot to ale bude boj marný, na to je třeba neustále myslet. Komerční diety budou ve Vašem případě spíše ke škodě věci, než k užitku.

  Odpověděl/a: Ing. Petr Havlíček, 15.10.2010 14:10 | Komentovat

 • Dotaz: Zase přibírám

  Dobrý den, před pěti lety jsem dosáhla váhy 110 kilo, vysokého krevního tlaku.Poté jsem řekla dost, a během 8 měsíců jsem dosáhla váhy 75 kilogramů a normálního tlaku..Poté jsem váhu stáhla na 62 kg, která mi vyhovovala. Tato váha byla mou převážnou část života. Nyní po těchto úspěších má váha zase stoupá, mám 72 kg a já panikařím. Vím, co mě to stálo sil, a jak je super být akorát. Styl života, práce - školství, studium vysoké školy. Rodina. Spěch, málo spánku, a rychle se zasytit. Spíše bych potřebovala poradit, jak znova naskočit do vlaku takového životního stylu, abych zhubla a nežila neustále ve strachu, že se ráno probudím a budu mít všude tuk. Co jíst, máme ve škole obědy, je vhodné konzumovat denně tuto stravu? Kolikrát týdně například běhat? Jak dlouho? Co říkáte na nový typ cvičení alpining? Nevím jakou intenzitu cvičení zvolit, jaké jídlo a hlavně v jakém množství konzumovat? Za vaši odpověď vám velice děkuji. Ingrid

  Odpověď:

  Dobrý den, doporučím Vám jediné. Kontaktujte odborníka, který Vám osobně poradí, jak se pokusit vrátit se do zdravého a aktivního životního stylu. Všechno, co píšete je opravdu špatně - spěch, odbývání se v jídle, málo spánku,... to všechno vás devastuje a nárůst váhy je poměrně logickým důsledkem. Omlouvám, se, ale na takto komplexní radu-poradu tady není prostor. Svěřte se do rukou někomu, komu budete důvěřovat a zkuste společně s ním najít východisko, jak vyskočit z westernizovaného způsobu života.

  Odpověděl/a: Ing. Petr Havlíček, 15.10.2010 14:01 | Komentovat

 • Dotaz: Můžu k večeři pečivo?

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je vhodné v redukčním režimu večeřet pečivo, 1 kus celozrnného chleba, namazaného florou, s plátkem sýra a šunky a k tomu zelenina. V různých časopisech čtu, že k večeři by se neměly již jíst sacharidy. Ale pro mě je velmi těžké pečivo na večer vynechávat. Ráda bych se ještě zeptala, jaká je ideální energetická hodnota večeře pro sportující (min. 3x týdně) 22 letou studentku. Mnohokrát děkuji za odpovědi, s pozdravem Hanka.

  Odpověď:

  Dobrý den, pečivo patří mezi základní potraviny. Ovšem je potřeba vědět, jaké a pečlivě si ho vybrat. Samozřejmostí je pečivo celozrnné - tzn. vyrobené z celozrnných cereálií. Názvy jako cereální, vícezrnné,... atd. nemusí ještě znamenat, že se jedná o výrobek z mouky, která vznikla rozemletím CELÉHO zrna. Čtěte proto pečlivě surovinové složení, a na prvním místě musí být uvedena celozrnná mouka anebo musí být výrobek označen následujícím textem "s vysokým obsahem vlákniny". Pokud budou uvedeny nutriční hodnoty, hledejte přímo obsah vlálniny, který by neměl být menší, než 6%.

  K večeři se při redukčním režimu možná více hodí pečivo ze šrotu, kdy jsou obilky jen hrubě rozdrceny. Sacharidy potřebujete i večer. Samozřejmě s mírou, ale bez nich se vám bude blbě spát, špatně zregenerujete a vaše výkonnost půjde dolů. Nesmíte věřit všemu, co se píše, poslouchejte trochu svoje tělo, ono vám napovídá, co potřebuje a co ne. Tedy většinou, pokud už boj s Vámi nevzdalo :-)

  Odpověděl/a: Ing. Petr Havlíček, 15.10.2010 13:51 | Komentovat

 • Dotaz: Koktejly

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je pravda, když chce člověk začít hubnout, že by si měl nejprve zvýšit své Ph v moči na 7, a pak začít pít nějaké koktejly, které hubnutí podporují a tělo vyživují. Pokud je to pravda, můžete mi prosím doporučit nějaké prášky nebo koktejly, které opravdu stojí za to? Děkuji předem za Vaši odpověď. Přeji hezký zbytek dne. Pavlína

  Odpověď:

  Dobrý den, pH našeho organismu je skutečně neutrální, a taková by měla být i naše moč, neboť ta odráží kyselost/zásaditost našeho vnitřního prostředí. Pokud je pH organismu narušeno (jakýmkoli směrem), látková výměna nemůže probíhat správně.

  Potud je to správně. A teď k té druhé části. Toho, kdo Vám nakukal takovou kravinu, pošlete i s jeho tezemi do háje. Proč byste, proboha, měla pít jen koktejly?? Náš organismus tráví přeci TUHOU stravu. TEKUTOU dostáváte pouze v nemocnici, pokud máte nějaké zásadní gastrointestinální onemocnění, které příjem pevné stravy znemožňuje. Jezte vyvážené a zcela přirozené jídlo, které není příliš technologicky pozměněné zpracovatelem, začněte se hýbat a nezapomínejte odpočívat.

  Toto je jediná cesta. A není to jen názor můj, ale i názor odborníků WHO (Světové zdravotnické organizace).

  Odpověděl/a: Ing. Petr Havlíček, 15.10.2010 13:50 | Komentovat

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist