Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Wall Street: Peníze nikdy nespí

Recenze: Wall Street: Peníze nikdy nespí

Recenze: Wall Street: Peníze nikdy nespí

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 08. 10. 2010

Máme tu další ekonomickou krizi, a tak se vrátil i chamtivý Gordon Gekko! A je pořád ve formě. O režiséru Oliveru Stoneovi se ovšem to samé bohužel říct nedá.

Ne že bych si moc pamatovala první komentář Olivera Stonea k ekonomické krizi, ale naštěstí bych řekla, že režisér počítá s tím, že publikum v kinech před 23 lety je jiné než dneska a jeho film dává smysl i bez jedničky. Stačí vědět pár základních věcí: že finančníci z Wall Street jsou nenasytní žraloci a že Gordon Gekko je jejich bývalý král, který na své heslo “Chamtivost je dobrá” jako jeden z mála dojel a čas mezi filmy trávil ve vězení. Kam mu tehdy pomohl i jeho mladý chráněnec Charlie Sheen.

Sheen už je dneska za zenitem, takže novou hlavní postavu mladého, naivního, relativně nevinného, co se zaplete s Gekkem, hraje sympatický Shia LaBeouf, což je myslím dobrá volba, protože tenhle kluk má na víc než na Transformers. A Wall Street určitě není podívaná pro fanoušky Transformers. I když vlastně nevím, pro koho přesně je. Stone totiž natočil hybrid mezi thrillerem, ekonomickou přednáškou a rodinným melodramatem, přičemž poslední zmíněné ovládne film v závěru a výrazně zničí dopad příběhu, který mohl a měl být sžíravou, ironickou kritikou sobeckosti a touhy po moci, Stoneovým společenským komentářem k současné Americe, zábavně osobním, ale ne hloupě demagogickým, jako to dělá Michael Moore. Kdyby film skončil v okamžiku, kdy Michael Douglas (zestárlý, nicméně stále ve formě) prohlásí “Gekko je zpátky”, psala bych tu o něm nadšeněji. Jenže tady není vidět jenom ten Stone, který se vtipně trefoval do George Bushe, Jr. ve W, ale i Stone, který se pateticky rozplýval u osudů amerických hrdinů z 11. září ve World Trade Centre.

Wall Street: Peníze nikdy nespí na jedné straně obsahuje scény zaplavené ekonomickými termíny, které občas někdo ekonomicky nevzdělaný jako já nestíhá, na straně druhé používá očividné symboly, takže aby bylo jasné, že magnát Joshe Brolina je zlý, musí kouřit tlustý doutník a ještě upozorňovat, že má doma hrozivý obraz od Goyi. Ale nejvíc mi vadilo, že kritický náboj filmu na konci vychladne a ztratí odvahu. Taková zklamání ani kvalitní herci (mezi nimiž září Carey Mulligan jako Gekkova dcera), ani dobré tempo a všechny provokující myšlenky a hlášky nepřebijí.Co mě dostalo:

Carey Mulligan a její přirozený výkon
Shia LaBeouf a jeho roztomilé šišlání
Gordon Gekko zpátky
některé Stoneovy názory - zvlášť ty, co zazní v Gekkově přednášce na začátku
vyzvánění mobilu Shiovy postavy

Co mě znechutilo:

zbytečný a nevěrohodný konec
moc odborné ekonomické termíny
výstupy samotného Stonea
že to není ostřejší

Celkové hodnocení: 60 %

Wall Street: Money Never Sleeps, USA 2010, 127 minut. Režie Oliver Stone, hrají Shia LaBeouf, Michael Douglas, Carey Mulligan, Josh Brolin, Susan Sarandon, Frank Langella. Premiéra 30. 9. 2010.

Aneta K. je studentkou FAMU a redaktorkou na Prochlapa.cz. Má dokonalý přehled a její postřehy ze světa stříbrného plátna jsou vším, jen ne trapnou kulturní rubrikou!

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
25. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
08. 05. 2011 Viky17 Wall Street: Peníze nikdy nespí (reakcí: 0)
05. 04. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

22. 10. 2016 Horoskop Ryby

Dej prostor také rodině, aby se vyjádřila k problému, který řešíš. Zjistíš, že jejich názory nejsou úplně od věci a n... Celý horoskop

Karta dne

Deset pohárů
Pokud toužíš po lásce, přátelství nebo bys ráda poznala nové lidi, kteří sdílejí stejné zájmy jako ty, tak věř, že máš skvělou příležitost. Nejen, že se díky skvělým k...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Svatební tradice, rozvody i soutěž aneb N...

Svatba - není snad ženy, která by se na ten jedinečný den v životě netěšila. Nevím, jak jsi to měla ty, ale my s kama...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist