Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Američan

Recenze: Američan

Recenze: Američan

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 03. 12. 2010

George Clooney prožívá osobní krizi jako zabiják v neobvyklém krimi thrilleru od známého fotografa.

Filmů, o tom, jak nějaký kriminálník otočí, vzpomene si, že jeho profese vlastně není ta nejlepší na světě, a začne mít problém se svou minulostí, jsem viděla už dost a nijak zvlášť mě nepřitahují. Když se hrdina do podsvětí dostal sám svými činy, ne vždycky mě přesvědčí, že bych mu měla věnovat soucit.

S Georgem Clooneym ve filmu Američan to je ale jiné. Nejen proto, že to je George Clooney, kus chlapa i kus herce, co se umí tvářit tak smutně, že vám ho musí být líto. Jeho hrdina, kterému dochází, že život na útěku a ve střehu přede všemi je vlastně peklo, jak mu na rovinu řekne i jeden příhodně filozofující kněz, se tak moc neliší od ostatních gangsterů. Ale jeho film ano.

Američan se sice může na plakátu tvářit jako standardní krimi thriller, ale to by vás pak mohl zklamat nedostatkem velké akce. Film z půvabného italské městečka, kde se Američan pod identitou fotografa přírodních krás zdržuje, se spíš pomalu odvíjí jako psychologické drama. Upřímně, od Antona Corbijna mě to ani moc nepřekvapuje.

Corbijn je proslulý a uznávaný hudební fotograf (třeba skupiny U2, o nichž vydal knihu). Před třemi lety se pustil i do filmu, když natočil biografii Iana Curtise, tragického zpěváka Joy Division, s názvem Control. Černobílou, za své peníze a výbornou. Američan, který pro režiséra už není tak osobní,  mě sice tolik nedostal, ale má v sobě hodně z Corbijnova citu pro obraz. Jeho záběry krajiny a města by se mohly používat jako reklama na dovolenou v Itálii, konkrétně v Castel del Monte, kdyby v nich nebylo tolik úzkosti, napětí a zlověstnosti.

Takový artový thriller s řídkým dějem a odtažitým, záměrně  těžko proniknutelným hrdinou určitě neuspokojí každého, když nabízí spíš estetický než emocionální nebo zábavný zážitek. Ale neobvykle tichý George Clooney za trochu trpělivosti stojí, pokud ho máte rády.

Co mě dostalo:
cit pro krásné obrazy režiséra Corbijna
hluboký smutek George Clooneyho
půvaby Itálie
zlověstná atmosféra

Co mě štvalo:
odtažitost
že hloubka příběhu nestačí svému zpracování

The American, USA 2010, 105 minut. Režie Anton Corbijn, hrají George Clooney, Violante Placido, Paolo Bonacelli, Thekla Reuten. Premiéra 2. 12. 2010.

Hodnocení: 70 %

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
14. 03. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Kenzo Flower By Kenzo L´Elixir - EDP

Kenzo Flower By Kenzo L´Elixir - EDP

Luxusní vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 18. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

18. 01. 2017 Horoskop Beran

Nalaď se hned od rána na pozitivní vlnu, nasaď úsměv a vyraž vstříc všem nástrahám a průšvihům. Nebude jich zrovna má... Celý horoskop

Karta dne

Velekněz
Obohatí tě práce ve skupinách, ať již různé ezoterické nauky, semináře nebo vše, co se týká tvého duchovního života. Pokud si nejsi jistá, jaký zájem přesně máš, zkus ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist