Femina.cz » Magazín » Zábava » Potraviny, které za poslední rok zdražily nejvíce

Potraviny, které za poslední rok zdražily nejvíce

Potraviny, které za poslední rok zdražily nejvíce

Magazín: Zábava | autor: redakce | vydáno 15. 07. 2008

Na pultech tuzemských obchodů od loňského léta podražila většina základních potravin.


Nejvíce vzrostla cena rýže, mouky, rostlinného másla, pečiva a mléka. Naopak zlevnil krystalový cukr, brambory či paprika. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Ceny některých potravin podle odborníků letos dál porostou.

Dražší potraviny

Nejvíce od loňského června do začátku letošního července podle ČSÚ vzrostla cena pšeničné mouky, a to o 58,3 procenta. Kilogram rýže ve stejném období podražil o 47,5 procenta. Cena kilogramu rostlinného másla se meziročně zvýšila o 27,3 procenta, kilogram konzumního chleba nyní stojí o 23 procent více než loni v létě a litr polotučného mléka je dražší o zhruba 16 procent.

Jablka byla na začátku července o 28,7 procenta dražší než loni v létě a kuře o 13 procent. Cena vepřové pečeně byla vyšší o 10,6 procenta a hovězího zadního masa o 4,2 procenta.

Levnější potraviny

Levnější naopak na začátku letošního července byly podle údajů ČSÚ konzumní brambory, jejichž cena ve srovnání s loňským létem klesla o 21,3 procenta. Dolů šly i ceny krystalového cukru, které v červenci při meziročním srovnání poklesly o 7,4 procenta. Paprika byla levnější o necelých 15 procent.

Co nás čeká?

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby letos v Česku dále podraží pečivo a pravděpodobně i maso. Celkem podle něj ceny potravin vzrostou o více než deset procent. Kromě převisu poptávky nad nabídkou budou podle něj za zdražením potravin stát také rostoucí ceny ropy nebo spekulativní kapitál, který vstoupil na trh se zemědělskými komoditami.

Podle Martina Tesaře z poradenské společnosti Deloitte sice ostrá konkurence mezi obchodními řetězci dosud snižovala spotřebitelské ceny, na druhou stranu se ale obchodníci nyní musejí vyrovnat s rostoucími cenami energií a některých zemědělských komodit. "Je dosti nepravděpodobné, že by se nás globální změny v této oblasti také nedotkly. Lze proto očekávat, že spotřebitelé se v blízké době dočkají dalšího pohybu cen. Tlak na výrobce i maloobchodníky je značný," sdělil dnes ČTK Tesař.

Rostoucí ceny potravin podle odborníků mění nákupní chování spotřebitelů. "Jsou již patrné známky toho, že vyšší ceny potravin vedou k posunu v nákupních vzorcích směrem k levnějším soukromým výrobkům a diskontním produktům a nakupování u levnějších maloobchodníků," uvedl Ira Kalish ze společnosti Deloitte.

Útraty českých domácností za potraviny výrazně rostou. Například loni se průměrné roční výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje přepočtené na osobu v domácnosti i kvůli rostoucím cenám tohoto zboží zvýšily o 1270 korun na rekordních 20.868 korun. Průměrná čtyřčlenná rodina tak loni za potraviny a nealko nápoje utratila 83.472 korun, což bylo zhruba o 5000 korun více než v roce 2006. Na celkových spotřebních výdajích domácností měly loni potraviny, stejně jako bydlení, zhruba pětinový podíl.

 ZDROJ: SOS

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
11. 09. 2014 glady ........ (reakcí: 0)
16. 02. 2013 lidka2 + (reakcí: 0)
27. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Snižuje podráždění pokožky...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 16. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

16. 01. 2017 Horoskop Beran

Vytáčí tě, že v práci nikdo nemluví o ničem jiném než o zimní dovolené a ráda bys také vyrazila, ale nemáš dostatek p... Celý horoskop

Karta dne

Tři pentakly
Tvá práce vzkvétá díky pevným základům a úsilí, které do všeho vkládáš s nadšením a radostí. Pokud se chystáš předvést své dovednosti, můžeš se těšit na úspěch, obdiv ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist