Femina.cz » Magazín » Zábava » Dušičky versus Halloween: Co je víc in?

Dušičky versus Halloween: Co je víc in?

Dušičky versus Halloween: Co je víc in?

Magazín: Zábava | autor: Hana Dragounová | vydáno 31. 10. 2014

Nemůžete se rozhodnout, jestli se zapojíte do věncového šílenství na hřbitovech nebo si před dveře postavíte vyřezávanou dýni? Vlastně na tom ani nezáleží, zda zůstanete věrná naší nebo americké tradici, poctu mrtvým vzdávají obě.

Komerce až na prvním místě

Zarytí odpůrci slavení amerických tradic u nás proklínají Valentýna, Santa Clause i Halloween jako čistě komerční záležitost. Pro obchodníky je bez pochyby každá příležitost k sezónním nákupům vítaná, ale není vlastně jedno, jestli nakoupíte hřbitovní svíčky, věnce a umělé květiny, nebo dýni a pár halloweenských ozdob? 

Podle statistik kupuje dušičkovou výzdobu devadesát procent lidí. Záplava kýčovitých umělých květin je pro obchodníky každoroční finanční injekcí, podobně jako Mikuláš nebo třeba Velikonoce. Zastánci Halloweenu si výzdobu také většinou kupují. Jen málokdo vyřezává vlastní výpěstky ze zahrádky.

Co bylo dřív?

Existuje několik teorií, jak se oba svátky vyvíjely a navzájem ovlivňovaly. Dušičková i halloweenská tradice ale nejspíš vycházejí z keltského svátku Samhaim, během kterého se stírala hranice mezi světem živých a mrtvých. Také zapalování svíček a lucerniček pochází od Keltů. Každopádně všechny tři svátky spojuje vzpomínka na mrtvé, tajemno a zapalování ohňů (ať už svíček nebo dýňových lucerniček). 

Halloweenské pochoutky: Prsty, oční bulvy a pavouci

Halloweenské pochoutky: Prsty, oční bulvy a pavouci

Na poslední říjnový den připadá v anglosaských zemích Halloween. V tento den se děti převlékají d...

Americké novoty

Ti, kteří odsuzují Halloween jako „americké novoty“, jsou tedy na omylu. Halloween je tradice srovnatelně stará jako naše Dušičky a navíc není jen americká, protože se slaví v řadě anglicky mluvících zemí. 

Pravda ale je, že Halloween není náš. Na rozdíl od halloweenského pojetí, kdy se připomíná svět mrtvých obecně, si čeští dušičkáři v tento čas vyšperkují jen hroby svých blízkých. Dušičky u nás patří k spíše k těm soukromým svátkům bez koledníků a davového šílenství. I když při pohledu na hřbitovy přeplněné živými návštěvníky by se o tom davovém šílenství dalo také polemizovat.

Halloween pro malé, Dušičky pro velké

U dětí vede jednoznačně Halloween, protože je pro ně mnohem lépe pochopitelný. Lákavá výzdoba z veselých i strašidelných dýní, čarodějnic a duchů je to pravé pro dětskou fantazii. Jen těžko se dětem vysvětluje, proč by měly jít s námi na hřbitov zapálit svíčku na hrobě někoho, koho ani neznaly nebo si na něj nepamatují. 

Naopak ti, kteří už mají na koho vzpomínat, to rádi udělají. Podobně jako pohřby, tak i tento svátek pomáhá živým vyrovnat se s odchodem mrtvých. Navíc je v tom i kousek romantiky, tradice a historie.

A co vy? Máte doma vydlabanou dýni nebo vyzdobíte rodinný hrob? Také má pro vás čas Dušiček svoje kouzlo? Pokud dáváte přednost Halloweenu, pak mrkněte do naší fotogalerie a nechte se inspirovat naší strašidelnou výzdobou.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
02. 11. 2014 monca halloween deti miluji (reakcí: 0)
01. 11. 2014 relaxb .... (reakcí: 0)
01. 11. 2014 Míša Haloween je fajn (reakcí: 0)
31. 10. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
31. 10. 2014 kativas ... (reakcí: 1)
31. 10. 2014 glady ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

23. 02. 2017 Horoskop Střelec

Dnes budeš mít pocit, že tě nikdo nemá rád, nikdo ti nerozumí a že jsi na celém světě úplně sama. Přestaň se litovat ... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist