Femina.cz » Magazín » Zábava » Disneyovky, na které nezapomeneme!

Disneyovky, na které nezapomeneme!

Disneyovky, na které nezapomeneme!

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 28. 01. 2011

Okouzlující pohádka Na vlásku, která měla právě premiéru u nás v kinech, je už padesátý animák, který k naší potěše vyrobilo slavné studio Disney. Připomeňte si s námi jeho nejlepší film, pády i vítězství, písničky i zvířátka!

První disneyovka

Deset let po svém prvním zvukovém animáku s Mickey Mousem studio Disney přivedlo na svět první barevný celovečerní animovaný film v historii – Sněhurku a sedm trpaslíků. Nakreslit ho trvalo tři roky, ale čekání se vyplatilo. Nejen že se pohádka vypuštěná do kina na Vánoce 1937 stala nejnavštěvovanějším filmem své doby. Tak si tak podmanila členy americké filmové akademie, že jí nechali vyrobit speciálního čestného Oscara a sedm malých Oscárků k tomu!

A to Waltu Disneymu jeho manželka tvrdila, že nikdo nebude platit, aby se šel podívat na film s trpaslíky. Tradice pohádek s romantickými písničkami a roztomilými zvířátky byla na světě, jak se můžete podívat v následujícím videu.

Nejsmutnější disneyovka

Ve 40. letech válka postihla i Disneyho, spousta jeho animátorů musela narukovat a studio na chvíli kontrolovala americká vláda a nutila ho vyrábět propagandistické filmy. V této době přišly na svět dvě klasiky o mláděti s nesnadným dětstvím – Dumbo a Bambi. Jejich jména se docela pletou. Dumbo je slůně s velkýma ušiskama, kvůli kterým se mu všichni krutě posmívají. Bambi je kolouch, kterému lovci zastřelili matku. I když obě pohádky nakonec dobře dopadnou, srdceryvná scéna z Bambiho je tak silná, že třeba přesvědčila Paula McCartneyho, aby se angažoval na ochranu zvířecích práv.

Nejroztomilejší disneyovka

V roce 1961, šest let po dalším okouzlujícím dobrodružství zvířat Lady a Tramp proslulém romantickou scénou pojídání špaget, Disney nabyl dost sebevědomí, aby se pustil do animace rovnou 101 dalmatinů. Příběh poprvé zasadil do současnosti, konkrétně do Londýna, kde krutá Cruella de Vil unese roztomilá štěňátka, aby si z nich mohla nechat ušít kožich. Což ji samozřejmě hned katapultovalo mezi nejodpornější animované zloduchy všech dob.

Oscarová disneyovka

V době, kdy speciální oscarová kategorie pro animáky ještě neexistovala, si žádná animovaná pohádka na nejprestižnější filmovou sošku nároky nedělala. Až do roku 1992, kdy v pětici nejlepších filmů zářilo i jméno Kráska a zvíře. Dalšímu kreslenému snímku se povedlo získat stejnou nominaci až loni, kdy se seznam rozšířil na deset (byl to pixarovský balónkový Vzhůru do oblak). Adaptace francouzské balady o spanilé dívce a princi zakletém v bestii, kde roztomilá zvířátka nahradilo rozmilé vybavení domácnosti, tak stvrdila návrat Disneyho na scénu po dlouhém období úpadku. Oscary vyhrála aspoň za hudbu a titulní song.

Nejúspěšnější disneyovka

Zmíněná nová vlna úspěchu vyvrcholila v roce 1994, kdy se objevil film, který smíchal africké rytmy, hudbu Eltona Johna, Hamleta a Bibli. Lví král, který z takového pozoruhodného mixu vypadl, se stal nejúspěšnějším ručně kresleným filmem všech dob, jímž po nástupu počítačové animace asi taky zůstane (mezi všemi animáky je dneska se skoro 785 miliony dolarů šestý). Muzikál, který vznikl podle filmu a o tři roky později dobyl i divadla, zase patří mezi nejdéle hrané show na Broadwayi.

Nejjazzovější disneyovka

Na přelomu století Disneyho studio zase přepadla malátnost. Vedení se rozhádalo, na pozici krále animáků nastoupil Pixar se svými úžasnými příběhy jako Toy Story nebo Hledá se Nemo a zdálo se, že Disney v moderním světě počítačové animace ztratil dech. Ale i tentokrát se vzpamatoval. Koupil Pixar, zařadil ho pod svá křídla a začal se od něj učit. Úspěch novinky Na vlásku dokazuje, že na 3D vlně se už veze taky. Navíc Disney se stále umí a chce vracet k tradiční animaci. Jako předloni, když nás roztančil v rytmu neworleanského karnevalu vtipně inovativní verzí Princezny a žabáka. Mimochodem teprve v této pohádce měla hlavní hrdinka poprvé barevnou pleť! Nejdřív černou a pak zelenou, když se spolu s rozmazleným princem proměnila v žábu. V močálu pak potkali krokodýla s trubkou a společně si zanotovali:

Další články z rubriky

Komentáře (30)

Datum Autor Nadpis
30. 09. 2011 aknela11 dysneovky (reakcí: 0)
24. 09. 2011 Daniela76 Disneyovky (reakcí: 0)
28. 06. 2011 Peggy89 pohádky (reakcí: 0)
26. 06. 2011 xxkotaskovaxx x (reakcí: 0)
14. 04. 2011 vejunecka88 na vlásku (reakcí: 0)
12. 04. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
10. 04. 2011 pegonela Milé (reakcí: 0)
20. 03. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
15. 03. 2011 vejunecka88 disneovky (reakcí: 0)
15. 03. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)
12. 03. 2011 undergroundchild Pohádky dětství=) (reakcí: 0)
10. 03. 2011 Anninka na vlásku (reakcí: 0)
10. 03. 2011 Mirkasirka (reakcí: 0)
10. 03. 2011 godygodygody Jsem i moje dvě cácorky jsme vždycky naměko:))) (reakcí: 1)
10. 03. 2011 cadouas Disney pohádky (reakcí: 1)
10. 03. 2011 Letty Miluju Disneyovky (reakcí: 0)
08. 03. 2011 brinoksa pohádky (reakcí: 0)
05. 03. 2011 Nikolnight miluji! (reakcí: 0)
04. 03. 2011 Ginger20 Disney (reakcí: 1)
04. 03. 2011 bystinkaa disney (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

23. 02. 2017 Horoskop Panna

Šéf tě dnes vezme na velmi důležitou schůzku, kde tě představí jako vedoucího úseku. Budeš překvapená, ale i takhle s... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist