Femina.cz » Magazín » Zábava » Čtení na víkend: Vánoce jsou svátky neklidu

Čtení na víkend: Vánoce jsou svátky neklidu

Čtení na víkend: Vánoce jsou svátky neklidu

Magazín: Zábava | autor: Martina Bittnerová | vydáno 24. 01. 2014

Nemáte chuť začíst se do nějaké knihy a časopisy už vás nebaví? Pak vás určitě potěší náš nový povídkový seriál, který pro vás připravujeme s českými spisovatelkami. A tou první, která pro vás napsala povídku je Martina Bittnerová. Tak se pohodlně usaďte, dejte si nohy na stůl a kávu do ruky a bavte se!

Lenka otočila dalším listem v kalendáři a uvědomila si, že blížící se svátky znamenají další návštěvu tchyně, kterou neměla  v lásce.  Snažila se s ní sblížit, ale to se nepodařilo. Tchyně  totiž i ve svých pětašedesáti letech obcházela všemožné umělecké večírky a vlastního manžela jen trpně tolerovala, což se Lence nelíbilo. Jednou se dokonce tchyně odvážně zeptala, jak takhle může žít.  Ona se však jen pousmála a mávla rukou.

„24. prosince jdeme na oběd k mámě,“ sdělil Pavel Lence při večeři. Ačkoliv s tím  podvědomě počítala, málem jí  překvapením uvízl kus masa v krku. Pořád doufala, že se té povinnosti vyhne. V následujících dnech si proto tajně přála, aby  dostala horečku a tím pádem se té protivné návštěvě vyhnula. Jenomže se blížil Štědrý den a jak ona, tak i Deniska byly zdravé jak řípy. 

„Pavle, mně se k té tvé mámě nechce,“ oznámila mu třiadvacátého prosince. „To není žádný racinoální důvod, máma se na nás těší,“ namítl a dál sledoval televizi. Lenka si vzdychla a umínila si, že se bude celou dobu na tchyni usmívat a o to rychleji se třeba  dostanou domů. 

V noci ji vzbudilo světlo a pohyb v kuchyni. Vylezla z postele a zastihla Pavla šátrajícího v zásuvkách. Trochu ji to vyděsilo: „Co ti je?,“ zeptala se starostlivě. „No, co by bylo, chytly mě zase zuby, tak hledám prášek. Ale to bude do rána dobrý, “ utěšoval ji.

Lék sice zabral a Pavel usnul, ovšem v deset dopoledne už opět naříkal a na tvář si přikládal mokrý kapesník. „Musíš na pohovotost,“ rozhodla Lenka. „Na pohotovost, dneska o Štědrém dnu, to ses zbláznila, víš, kolik tam bude lidí. A co máma a oběd.“ „Tak máma s obědem počká. Vidíš, měl jsi jít k zubaři už v listopadu. Tehdy jsi to odložil na neurčito, tak si teď nestěžuj,“ pronesla Lenka rázně.

Pavel pokrčil rameny, zatelefonoval své matce, aby ji informoval o tom, co se mu přihodilo, a vyrazil k lékaři. Lenka v klidu strojila stromeček a připravovala jídlo na večer. Bylo jí najednou do zpěvu a pár koled si i zanotovala. Pak si pustila starou desku s vánočními melodiemi a cítila se po dlouhé době klidně a spokojeně. 

Pavel strávil na pohotovosti valnou část odpoledne a domů dorazil značně zdrchaný a chudší o další zub moudrosti. Vypadalo to, jako by celou Prahu rozbolely zuby. „Stálo ti to za to, kdybys šel k doktorovi včas, nemuselo tohle být,“ řekla  mu trochu nasupeně. „No, kdo to mohl tušit,“ odvětil jí  otráveně a vytočil matčino číslo, aby se omluvil a vysvětlil jí, že to dřív nešlo.

Matka však mobil nezvedla a nezvedala ho nejméně dalšího půl roku. Jen jednou mluvil s otcem a ten mu oznámil: „Je uražená, co se divíš, po dlouhé době něco uvařila a ty ani nepřijdeš.“ „Co dělá tvoje matka,“ občas plácla Lenka pro formu. „Nevím, kašlu na ni,“ odpovídal jí Pavel a ona věděla, že ho to ve skrytu duše trápí. 

Až téměř po roce se tchyně ozvala a rozhodla se je navštívit. Lence se zdálo, že je úplně vyměněná. Na Denisku intezivně šišlala a velice se zajímala o to, jak o ni pečuje. Neodpustila si ani klasické rady, o které nikdo nestojí: „Měla bys vařit Denisce více zeleninových polévek... A ta voda na koupání je moc horká... Musíš ji teď v mrazech více oblékat...“ 

Když se nadechovala asi ke stopadesátéšesté radě, Lenka se naštvala a odsekla: „Paní Vránová, jedenáct měsíců jste nevěděla, že nějakou vnučku máte a teď mi budete dávat rozumy.“ „Já to myslím dobře,“ vyštěkla Vránová a vymáčkla ze sebe pár slz. 

Lenka však pochopila, že už ji tchyně k sobě na oběd nikdy nepozve a  k údivu všech si začala po dlouhé době notovat koledy.


 

O autorce:

Martina Bittnerová se věnuje především psaní knih. Dosud jste si od ní mohli přečíst třeba soubor příběhů o ženách Spisovatelky a Éros, humorné povídky o vztazích Na nevěru se neumírá, knihu Utajené životy slavných Čechů, nebo nejnovější román V průšvihu. Více se o její tvorbě i životě dočtete na stránkách martinabittnerova.cz

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
25. 01. 2014 viki11 ,, (reakcí: 0)
25. 01. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
25. 01. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
24. 01. 2014 pepina . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

29. 03. 2017 Horoskop Kozoroh

Až příliš dlouho se zaobíráš tím, co potřebují druzí a na sebe tak trochu zapomínáš. Dopřej si dnešní den jen pro seb... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist