Femina.cz » Magazín » Zábava » Čtení na víkend: Vánoce jsou svátky neklidu

Čtení na víkend: Vánoce jsou svátky neklidu

Čtení na víkend: Vánoce jsou svátky neklidu

Magazín: Zábava | autor: Martina Bittnerová | vydáno 24. 01. 2014

Nemáte chuť začíst se do nějaké knihy a časopisy už vás nebaví? Pak vás určitě potěší náš nový povídkový seriál, který pro vás připravujeme s českými spisovatelkami. A tou první, která pro vás napsala povídku je Martina Bittnerová. Tak se pohodlně usaďte, dejte si nohy na stůl a kávu do ruky a bavte se!

Lenka otočila dalším listem v kalendáři a uvědomila si, že blížící se svátky znamenají další návštěvu tchyně, kterou neměla  v lásce.  Snažila se s ní sblížit, ale to se nepodařilo. Tchyně  totiž i ve svých pětašedesáti letech obcházela všemožné umělecké večírky a vlastního manžela jen trpně tolerovala, což se Lence nelíbilo. Jednou se dokonce tchyně odvážně zeptala, jak takhle může žít.  Ona se však jen pousmála a mávla rukou.

„24. prosince jdeme na oběd k mámě,“ sdělil Pavel Lence při večeři. Ačkoliv s tím  podvědomě počítala, málem jí  překvapením uvízl kus masa v krku. Pořád doufala, že se té povinnosti vyhne. V následujících dnech si proto tajně přála, aby  dostala horečku a tím pádem se té protivné návštěvě vyhnula. Jenomže se blížil Štědrý den a jak ona, tak i Deniska byly zdravé jak řípy. 

„Pavle, mně se k té tvé mámě nechce,“ oznámila mu třiadvacátého prosince. „To není žádný racinoální důvod, máma se na nás těší,“ namítl a dál sledoval televizi. Lenka si vzdychla a umínila si, že se bude celou dobu na tchyni usmívat a o to rychleji se třeba  dostanou domů. 

V noci ji vzbudilo světlo a pohyb v kuchyni. Vylezla z postele a zastihla Pavla šátrajícího v zásuvkách. Trochu ji to vyděsilo: „Co ti je?,“ zeptala se starostlivě. „No, co by bylo, chytly mě zase zuby, tak hledám prášek. Ale to bude do rána dobrý, “ utěšoval ji.

Lék sice zabral a Pavel usnul, ovšem v deset dopoledne už opět naříkal a na tvář si přikládal mokrý kapesník. „Musíš na pohovotost,“ rozhodla Lenka. „Na pohotovost, dneska o Štědrém dnu, to ses zbláznila, víš, kolik tam bude lidí. A co máma a oběd.“ „Tak máma s obědem počká. Vidíš, měl jsi jít k zubaři už v listopadu. Tehdy jsi to odložil na neurčito, tak si teď nestěžuj,“ pronesla Lenka rázně.

Pavel pokrčil rameny, zatelefonoval své matce, aby ji informoval o tom, co se mu přihodilo, a vyrazil k lékaři. Lenka v klidu strojila stromeček a připravovala jídlo na večer. Bylo jí najednou do zpěvu a pár koled si i zanotovala. Pak si pustila starou desku s vánočními melodiemi a cítila se po dlouhé době klidně a spokojeně. 

Pavel strávil na pohotovosti valnou část odpoledne a domů dorazil značně zdrchaný a chudší o další zub moudrosti. Vypadalo to, jako by celou Prahu rozbolely zuby. „Stálo ti to za to, kdybys šel k doktorovi včas, nemuselo tohle být,“ řekla  mu trochu nasupeně. „No, kdo to mohl tušit,“ odvětil jí  otráveně a vytočil matčino číslo, aby se omluvil a vysvětlil jí, že to dřív nešlo.

Matka však mobil nezvedla a nezvedala ho nejméně dalšího půl roku. Jen jednou mluvil s otcem a ten mu oznámil: „Je uražená, co se divíš, po dlouhé době něco uvařila a ty ani nepřijdeš.“ „Co dělá tvoje matka,“ občas plácla Lenka pro formu. „Nevím, kašlu na ni,“ odpovídal jí Pavel a ona věděla, že ho to ve skrytu duše trápí. 

Až téměř po roce se tchyně ozvala a rozhodla se je navštívit. Lence se zdálo, že je úplně vyměněná. Na Denisku intezivně šišlala a velice se zajímala o to, jak o ni pečuje. Neodpustila si ani klasické rady, o které nikdo nestojí: „Měla bys vařit Denisce více zeleninových polévek... A ta voda na koupání je moc horká... Musíš ji teď v mrazech více oblékat...“ 

Když se nadechovala asi ke stopadesátéšesté radě, Lenka se naštvala a odsekla: „Paní Vránová, jedenáct měsíců jste nevěděla, že nějakou vnučku máte a teď mi budete dávat rozumy.“ „Já to myslím dobře,“ vyštěkla Vránová a vymáčkla ze sebe pár slz. 

Lenka však pochopila, že už ji tchyně k sobě na oběd nikdy nepozve a  k údivu všech si začala po dlouhé době notovat koledy.


 

O autorce:

Martina Bittnerová se věnuje především psaní knih. Dosud jste si od ní mohli přečíst třeba soubor příběhů o ženách Spisovatelky a Éros, humorné povídky o vztazích Na nevěru se neumírá, knihu Utajené životy slavných Čechů, nebo nejnovější román V průšvihu. Více se o její tvorbě i životě dočtete na stránkách martinabittnerova.cz

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
25. 01. 2014 viki11 ,, (reakcí: 0)
25. 01. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
25. 01. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
24. 01. 2014 pepina . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

27. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Veškeré záležitosti, které se týkají peněz, raději odlož na pozdější dobu. Není vhodná doba na uzavírání nových smluv... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist