Femina.cz » Magazín » Wellness » CO NÁS ČEKÁ V NOVÉM ROCE?

CO NÁS ČEKÁ V NOVÉM ROCE?

CO NÁS ČEKÁ V NOVÉM ROCE?

Magazín: Wellness | autor: Mirka Kolářová | vydáno 03. 01. 2008

My lidé toužíme mít věci pod kontrolou, chceme být obklopeni jistotou a změny nám často nahánějí strach. Proto se na začátku každého nového roku toužebně snažíme nahlédnout až na dno křišťálové koule.

A spatřit tam něco, co by nám pomohlo rychle se zorientovat v nadcházejících událostech, připravit se na ně a následně jimi projít bez úhony, možná dokonce s nějakým malým ziskem v kapse

 

NEDOSTUPNÁ  TAJEMSTVÍ


Tato představa ovšem předpokládá, že je zde někdo, kdo již vše předem naplánoval, anebo, že věci jsou v chodu jaksi sami od sebe a řítí se dál rychlostí a směrem, který se vymyká všem dlouhodobým prognózám. V obou těchto případech je člověk jen malinkatou postavičkou, jejíž osobní moc ovlivnit a změnit byť i jen svůj vlastní život k lepšímu je v podstatě mizivá.


NEBO  JE  TO  JINAK ?


Staří i současní filozofové, moderní psychologové a staré duchovní nauky se shodují na pravém opaku, když tvrdí, že největší hybnou silou Vesmíru je naše svobodná vůle.

 

SVOBODNÁ  VŮLE


Většina z nás v rozhovoru na téma Nový rok, nejčastěji používá slova: chtěl /a/  bych, nemůžu  a  musím.


CHTĚL /A/  BYCH hovoří o našich potřebách, přáních a snech. NEMŮŽU vzápětí téměř neotřesitelnou rétorikou zákonných nařízení vysvětlí, proč svých potřeb, přání a snů nemůžeme dosáhnout a MUSÍM všechny naše potřeby, přání a sny přebije povinnostmi, které váží tolik, co těžké ocelové koule přikované k nohám otroků.
Když se takto vyslovíme, je naše předpověď toho, co nás čeká v dalším roce úplně dokonalá, protože slovíčka chtěl/a/  bych, nemůžu a musím mají sílu skutečných zaklínadel. Jedinou vadou takové předpovědi je, že si v ní my sami odebíráme i tu nejmenší možnost změnit vztah a poměr mezi chci  a  musím.


Přitom to je možné. Mnoho lidí to už udělalo a uspělo. Stačí se rozhlédnout a uvidíte jich stovky. A jejich návod je úplně prostý. Stačí vyškrtat slovo musím všude, kde to jde a nahradit je tím, co opravdu chci. Slovo nemůžu nahradit souslovím – pokusím se najít způsob. Možnost výměny těchto slov a tím také změny uvažování se nazývá svobodná vůle.


Většina z nás toto kouzlo a tajemství života odhalí až když je z rozličných důvodů zle. Ve chvílích, kdy už to dál zkrátka nejde, když se životní situace stane nesnesitelnou a neúnosnou, nebo když nám na dveře zaklepe vážná a život ohrožující nemoc, nebo úraz. Teprve přitlačeni ke zdi objevíme, že když náhle neuděláme to, o čem jsme dosud byli hluboce přesvědčeni, že to dělat musíme, svět se nezboří a rychle si najde jiné řešení, ze kterého nás pro příště vynechá. Nám tak zůstane nemalé množství času,energie a kreativity k tomu, že najdeme i způsob, jak uskutečnit ideje a dosáhnout věcí, u nichž se dosud zdálo, že jsou naprosto nemožné a neuskutečnitelné. A obě tyto  změny nám přivodí někdy úplně prvně v životě pocit, že máme moc, že svůj život můžeme změnit a dokonce jej i řídit. Tato zkušenost nás zavede na úplně odlišné životní cesty. Nebudou to cesty bez překážek, bez ztrát a bez bolestí, které k našemu životu zkrátka patří, ale budou to cesty, po kterých půjdeme jako svobodní lidé, ne jako otroci životních okolností a situací.


Zdá se to malá a jednoduchá změna. Uskutečnit ji ale stojí hodně odvahy a silné vůle. Nicméně rozdíl v prožívání života a pocitu jeho kvality je po takové změně obrovský a nesrovnatelný.


Naše cesty jsou možná úplně nahodilé, nebo jsou možná předkreslené, na tyto otázky zatím neexistují jednoznačné odpovědi, které by nevyvolávaly další otázky. Jedno je ale jisté. Tvůrci našich životů jsme především my sami.

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

29. 03. 2017 Horoskop Štír

Už dlouho se snažíš uskutečnit svůj velký sen a stále se ti nedaří? Pak dnes máš velkou šanci uspět. Měla by k tobě p... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist