Femina.cz » Magazín » Wellness » 10 druhů kašle aneb Jak se zbavit kašlání

10 druhů kašle aneb Jak se zbavit kašlání

10 druhů kašle aneb Jak se zbavit kašlání

Magazín: Wellness | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 04. 11. 2014

Chcete-li přelstít nepřítele, musíte ho nejprve důkladně poznat. A totéž platí o kašli – nadmíru otravném podzimním společníku.

Podle jedné americké studie kašel, který se dostaví zpravidla poté, co na naše tělo zaútočí virus, trvá v průměru 18 dní. A i když se to nezdá, má kašel důležitý význam. S jeho pomocí se totiž tělo brání nebezpečným látkám, které mohou proniknout od plic. Bohužel ale kašel neustává, i když se nachlazení zbavíme. Pokud ale trvá déle než tři týdny, měli bychom navštívit lékaře. A jaké jsou nejčastější důvody kašlání?

Kašel po virovém onemocnění

Obvykle doprovází nachlazení a drží se nás, i když se rýmy zbavíme. Jak se ho zbavit? Zkuste zakoupit sirup nebo si jednoduše dejte k pití něco teplého.

Astmatický kašel

Chronický suchý kašel, který se zhoršuje v noci, narušuje spánek, může se vám krátit dech. V tomto případě je nutná návštěva lékaře, který vám předepíše inhalátor.

Kašel při pálení žáhy

Tento druh kašle vás doprovází při obědě, nebo vás budí v noci nepříjemnými kyselými šťávami. Vyplatí se nepřejídat se na noc a nejíst příliš pozdě v noci. Zpětnému pohybu kyselin může zabránit polštář navíc.

Průduškový kašel

Kašel doprovází zeleně zabarvený hlen a teplota. Zánět průdušek nebo bronchitidu způsobuje stejný virus jako nachlazení, ale zánět je hlouběji v plicích. Pijte více tekutin. Lékař vám antibiotika zřejmě napíše jen v případě, kdy se obává sekundární bakteriální infekce.

Černý kašel

Nekontrolovatelné záchvaty kašle, při kterém se člověk zajíká, může (ale nemusí) vydávat zvuky jako při kokrhání. Nakazit se lze při mluvení, kýchnutí. Pro kojence a staré lidi může být smrtelný. Obvykle trvá šest týdnů. Doporučuje se pít co nejvíce vody, antibiotika pomáhají, pokud se nasadí včas.

Top 15 celebrit s nejvyšším IQ

Top 15 celebrit s nejvyšším IQ

Jsou slavní a tak i logicky hloupí. Tak nějak si to alespoň o celebritách myslí spousta lidí. Pra...

Suchý kašel, který se zhoršuje v noci

Mohou jej způsobit ACE inhibitory – léky na kontrolu krevního tlaku. V takovém přípdě je nutné najít nový lék.

Tuberkulózní kašel

Dlouhotrvající kašel doprovází extrémní únava, úbytek váhy a noční pocení. Toto chronické infekční onemocnění je na největším vzestupu za posledních 40 let. Očkování proti ní je povinné, nicméně mohou se vyskytnout nové bakterie, které jsou vůči lékům odolné. Léčí se velmi silnými antibiotiky po dobu šesti měsíců.

Kuřácký kašel

Kuřáci se s ním dávno sžili, zbystřit by ale měli, pokud je častější nebo pokud například vykašlávají krev. Kuřák či bývalý kuřák by měl podstoupit vyšetření rentgenem. Nejúčinnější je ale přestat kouřit, u 94 % pacientů se kuřácký kašel zmírní nebo zmizí už za čtyři týdny poté, co típli poslední cigaretu.

Rakovinový kašel

Trvá déle než tři týdny, zhoršuje se, dochází k vykašlávání krve, dušnosti, úbytku na váze, únavě nebo bolesti hrudníku. Rakovinu plic způsobuje z téměř 90 % kouření, pokud kouříte, lékař by vás měl poslat na rengten plic.

Kašel při roblémech se srdcem

Neustálý kašel, zadýcháváte se při jakékoliv námaze, jste extrémně unavená. Při srdeční slabosti se v plicích může hromadit tekutina, a proto následuje kašel. Je třeba ihned vyhledat lékaře.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (15)

Datum Autor Nadpis
10. 02. 2017 Anežka096 Kašel (reakcí: 0)
02. 09. 2015 Petra Psí sádlo (reakcí: 0)
17. 02. 2015 Monika89 Suchý kašel (reakcí: 0)
26. 11. 2014 Bess www (reakcí: 0)
19. 11. 2014 Lucinečka Průdušky (reakcí: 2)
12. 11. 2014 Kori kašle (reakcí: 2)
08. 11. 2014 Anička Petroleum D5 (reakcí: 0)
08. 11. 2014 Anička Petroleum D5 (reakcí: 1)
05. 11. 2014 Petr příroda (reakcí: 1)
04. 11. 2014 Bess kašel (reakcí: 0)
04. 11. 2014 Radanka Kašel (reakcí: 0)
04. 11. 2014 Stendy - (reakcí: 0)
04. 11. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
04. 11. 2014 Bobina1 - (reakcí: 1)
04. 11. 2014 glady ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

29. 03. 2017 Horoskop Kozoroh

Až příliš dlouho se zaobíráš tím, co potřebují druzí a na sebe tak trochu zapomínáš. Dopřej si dnešní den jen pro seb... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist