Femina.cz » Magazín » Krása » Lupy: Zdánlivě banální onemocnění, které umí potrápit

Lupy: Zdánlivě banální onemocnění, které umí potrápit

Lupy: Zdánlivě banální onemocnění, které umí potrápit

Magazín: Krása | autor: Jana Hlavatá | vydáno 29. 05. 2013

Mnoho lidí je považuje mylně za důsledek nedostatečné hygieny. Lupy však mohou nepříjemně překvapit každého z nás. I ty, kteří svým vlasům a pokožce věnují maximální možnou péči. Boj s tímto nepříjemným kožním onemocněním může trvat dlouho, v některých případech může léčba vyžadovat zásah odborníka.

Seboreická dermatitida, lidově lupy, je zánět kůže, který se projevuje odlupováním malých šupinek kůže. Samotnému odlupování velmi často předchází tvorba ložisek s nažloutlou, mastnou krustou. Ložiska se nejčastěji objevují ve vlasech, v záhybech za ušima, mezi obočím či kolem nosu, mohou se však objevit i v horní části trupu, například mezi lopatkami. Nejohroženější skupinou jsou lidé s mastným typem pleti, kterým se hodně mastí vlasy a kteří mají podobné kožní problémy v rodině. Lupy mohou ale potrápit i ostatní. Nejčastější příčinou bývá totiž agresivní vlasová kosmetika.

Tvorbu lupů spouští stres i hormonální výkyvy

Kromě agresivních vlasových přípravků k výskytu lupů přispívá celá řada různých faktorů. Nezanedbatelný vliv na vznik tohoto kožního onemocnění mají mimo jiné stres, hormonální změny, oslabená imunita, přemnožení kvasinek v organismu, nedostatek vitamínu B, nedostatek selenu a zinku, teplotní výkyvy nebo nadměrné pocení. 

Varovné signály ve tváři. Vyčtěte z nich, jak jste na tom se zdravím.

Varovné signály ve tváři. Vyčtěte z nich, jak jste na tom se zdravím.

Jsou lidi, co nenávidí tělocvik, snědí na co přijdou, celou noc proflámují a přesto mají závidění...

Najděte si vhodný šampón

Objevíte-li si ve vlasech či na ošacení lupy, nepropadejte hned panice, zkuste vylučovací metodou odhalit příčinu. Pro začátek se snažte najít šetrný a přesto účinný šampón. Vyhýbejte se těm přípravkům, které vám příliš vysušují pokožku či které vám po aplikaci způsobují pálení. Vhodný šampón si můžete nechat doporučit i v lékárně. Rozhodně se vyvarujte mytí vlasů sprchovými gely či tělovými šampóny. Volba správného šampónu je totiž alfa omegou krásných vlasů a zdravé pokožky. Při výběru vlasové kosmetiky se zaměřte na její složení, volte spíše přípravky s vyšším obsahem zinku a selenu. 

Konec každodenního mytí vlasů

Lupy nejsou důsledkem špatně vlasové hygieny, proto se vyvarujte příliš častého mytí vlasů. Pokud se vám vlasy opravdu hodně mastí, myjte si alespoň obden. Každodenní mytí vlasů pokožku na hlavě zbytečně vysušuje a ta je pak náchylnější k tvorbě lupů. Problémy mohou způsobovat i některé barvy na vlasy pro domácí využití. Ty bývají totiž výrazně agresivnější než barvy, které používají profesionální kadeřníci. Po domácím barvení vlasů se tak mohou lupy objevit i u těch žen, respektive mužů, kteří obvykle potíže s lupy nemívají.

Letní líčení v 9 jednoduchých krocích

Letní líčení v 9 jednoduchých krocích

Hurá! Konečně nastává období dlouhých teplých večerů, jasných barev a příjemných vůní. Že září vš...

Neškrábat!

Lupy jsou nepříjemné i díky intenzivnímu svědění kůže, které způsobují a kterému byste se rozhodně neměli poddávat. Škrábáním si pokožku na hlavě ještě více podráždíte a infekce se vám může rozšířit po celé hlavě.  

Vyzkoušejte babské rady, mohou pomoci

Kromě speciálních přípravků, které jsou k dostání v drogerii či v lékárně, můžete v boji proti lupům vyzkoušet také některé babské rady. Ty například tvrdí, že účinným spojencem v boji proti lupům je citronová šťáva, jablečný ocet nebo březová voda. Máte-li podezření, že za vznikem lup stojí plísňová infekce, zkuste si zasažená místa potírat tea tree olejem. Připravit si můžete i lektvar z tymiánu nebo rozmarýnu. Bylinku zalijete horkou vodou, necháte vylouhovat a poté odstát. Vychladlým lektvarem si na závěr mytí vlasů opláchněte pokožku i vlasy. Pomoci vám může také změna stravy, zařaďte do ní více ovoce a zeleniny a nezapomeňte ani na paraořechy či hlívu ústřičnou. 

Domácí tělové mléko

Domácí tělové mléko

Po dlouhé zimě většina z nás touží vylepšit a vyživit pokožku a pleť. Nemusíte ji však kvůli tomu...

Komplikace při léčbě lupů

Mnozí lidé se mylně domnívají, že lupy jsou banální onemocnění, které postihuje výhradně osoby s nedostatečnou hygienou, což někdy vede ke stigmatizaci lidí s tímto onemocněním. Ti se pak kvůli svému onemocnění ostýchají s problémem někomu svěřit a snaží se lup zbavit pomocí nejrůznějších přípravků či babských rad. Nezlepší-li se stav do třech měsíců, měli by postižení vyhledat odbornou péči. Návštěvě u kožního lékaře se nevyhnou ani ti, u kterých za vznikem seboreické dermatitidy stojí přemnožení kvasinek nebo plísní v organismu. V tomto případě bude potřeba účinnější léčba. Lupy mohou být navíc doprovodným příznakem dalších, bohužel závažnějších kožních onemocnění, jako je například lupénka. V okamžiku, kdy se k lupům přidruží zarudnutí i v obličeji a stroupky na hlavě, neváhejte a vyhledejte lékařské ošetření.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
05. 06. 2013 Lydia001 Lydia001 (reakcí: 0)
03. 06. 2013 pajda . (reakcí: 0)
30. 05. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

28. 02. 2017 Horoskop Váhy

V práci všechno šlape podle tvých představ, uvědomíš si, že jsi nepostradatelnou součástí pracovního týmu. Dnes dokáž... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist