Vlasy jako radar. Podle jejich stavu poznáš, co ti chybí

Jsou věci, které poodhalí zdravotní stav lépe než rentgen. A možná bys to do nich ani neřekla! Mezi takové ukazatele patří například tvé vlasy. Pokud mají k vizáži jako z reklamy hodně daleko, tvůj organismus pravděpodobně volá o pomoc. Čím ubližuješ svým vlasům i sobě samotné?

Zase stojíš před zrcadlem a počítáš škody, které ti uvízly v hřebenu. Vlasy padají, lámou se a připomínají vzhled vypelichaného koštěte. Že by ti nesedl ten nový šampon? Příčina může být úplně někde jinde. Jestli se poznáš v těchto 7 znacích, výstražné znamení bliká na poplach!

1. Jsi moc velký perfekcionista

Sem tam si ve stresu vyškubneš nějaký vlas a omlouváš to tím, že byl stejně šedivý. Potřebuješ mít všechno na svých místech, a když to tak není, propadáš panice. I když to vypadá nevinně, může se jednat o psychickou poruchu – trichotilomanii.

Kanadští vědci, kteří se na ni zaměřili ve své studii, ji vysvětlují takto: Pokud něco nesplňuje přehnané nároky člověka, způsob zmírnění frustrace se může ukrývat právě ve vytrhávání vlasů, obočí nebo řas. Jestli ti tohle něco připomíná, vyhledej odbornou pomoc. Už včera bylo pozdě!

2. Moc se nervuješ

Podle odborníků je normální, že denně vypadne 80 – 100 vlasů. Máme jich přibližně 120 tisíc, tudíž toto je povolená a přirozená ztráta. Když ale mizí v daleko hojnějším počtu, je něco špatně. Viník? Stres spojený třeba s těhotenstvím, nemocemi, nebo těžkou životní zkouškou. Nutno dodat, že úbytek vlasů se klidně projeví až půl roku po události, proto je složité příčinu pelichání vypátrat!

Naštěstí víme, co ti hodí záchranné lano. Relax, aspoň 8 hodin spánku a užívání přípravků na stimulaci růstu. Za tři až pět měsíců se prý věci vrátí do normálu. Ještě tedy neházej flintu do žita, zase bude líp. Jen mysli trochu víc na sebe a na své blaho!

3. Stravuješ se hůř než v závodní jídelně

No jo, všechno souvisí se vším. Takže za to vrabčí hnízdo, co nosíš na hlavě, zodpovídá hlavně tvůj jídelníček. Wendy Bazilian, odbornice na zdravý životní styl a autorka úspěšné knihy The Superfoods RX Diet je toho názoru, že když jde o zdravé vlasy, strava plná živin je kriticky důležitá. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu a tak dlouho se odfakuješ něčím rychlým a smaženým, až se to pomyslné ucho utrhne. A pak už pomůže jen pytel, nebo radikálně krátký střih. A ani ten nezamaskuje všechno! Co s tím? Ovoce, zelenina, vitamíny, vyvážená strava – to je správné zaklínadlo!

4. Hubneš. Drasticky

Léto se pomalu blíží a ty už chceš ladit formu do plavek. Takže hladovka a žádné tuky! Jenže tahle mince má dvě strany. S každým kilem se loučíš i s leskem a sílou tvých milovaných vlasů. Pro ně je tuk něco jako živá voda, a když ho postrádají, jdou do kytek. A teď, babo, raď! Ale klídek, i tohle jde šalamounsky obejít. Dieta ano, ale nezapomínej na omega-3 mastné kyseliny. V těch se nachází tuky zdravé a rozhodně ti neublíží. Dopřávej si ryby, avokádo, kousek hořké čokolády a kapku olivového oleje. 

5. Hodně cukru, málo pohybu

Testosteron je sice mužský pohlavní hormon, ale to neznamená, že ho nemají i ženy. Čerstvě zamilovaná žena ho má v sobě dokonce víc, než ta v dlouhodobém vztahu. Jeho účinky působí na obě pohlaví stejně – začínající pleš a špek na břiše, který ukládá zásoby na horší časy. A aby toho nebylo málo, pod nosem se rýsuje cosi, co žádá zásah žiletky.

Jak z toho vybruslit? Je nutno omezit cukr na maximálně šest čajových lžiček denně a provádět posilující cviky na břicho (to je úkryt testosteronu jako vyšitý). Tím se ho trochu zbavíš a vypadávající vlasy si dají zase říct.

6. Zanedbáváš péči o chrup

Kdy jsi naposledy navštívila zubaře? Pamatuješ si vůbec, jak vypadá ústní niť a mezizubní kartáček? I tady může být zakopaný pes a důvod, proč je tvůj účes reklama na depresi.

Že už je vážně zle, poznáš podle toho, když jde jednotlivý vlas vytáhnout snadno a bez sebemenšího odporu. Jestli ano, chybí ti keratin. Ten je důležitý i pro tvorbu zubní skloviny.

Laicky řečeno, špatnou ústní hygienou se ti na zubech množí bakterie, které keratin ničí a ten ti pak chybí ve vlasech. Proto je důležité pořádnou očistu dutiny ústní nepodceňovat. I když je to mnohdy „na dýl“. Ale vrátí se ti to, dvakrát!

7. Flákáš pitný režim

No bodejť by ti pod čepicí něco rostlo a prospívalo, když to pořádně nezaléváš. Netrpíš náhodou i návaly pocení a nedostatkem energie? Pak za vším stojí dehydratace! A ta se odráží jak na tvé pokožce, tak na vlasech, které připomínají uschlý kaktus, co už má to nejlepší za sebou. Podle odborníků bys měla vypít každý den 2,7 litru vody. Splňuješ, nebo ani omylem? Tak aspoň víš, kudy vede cesta ke zdravým vlasům…

Co ty na to? Našla ses v nějakém bodě? Jako útěchu máme fotogalerii! To abys nemyslela, že špatné vlasy jsou záležitostí pouze lidí. I zvířata mají někdy v tomhle ohledu dost potíže! 

Foto zdroj: shutterstock.com, facebook.com, pinterest.com

1.3.2017 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist