Femina.cz » Magazín » Bydlení » Překrásné a smyslné orchideje - jak je pěstovat?

Překrásné a smyslné orchideje - jak je pěstovat?

Překrásné a smyslné orchideje - jak je pěstovat?

Magazín: Bydlení | autor: Lucie Sýkorová | vydáno 14. 02. 2011

Orchideje (Orchidaceae) byly pojmenovány odvozením z latinského výrazu orchis, což v překladu do češtiny znamená vstavač, neboli mužský pohlavní orgán, který hlízy této rostliny nápadně připomínají. Dříve se také věřilo v afrodisiakální účinky květů orchidejí.

Dodnes, ač jsou tyto květiny přísně chráněné,  turečtí felčaři vydělávají na prodeji  zázračných afrodisiakálních „léků“, které vyrábí z usušených a rozdrcených hlíz orchidejí. Orchidej rozhodně patří mezi květiny o nichž by se dalo říci, že mají  svou osobnost. Tyto exotické krásky k nám přišly z  tropických lesů Asie a Střední a Jižní Ameriky.  Při tamních výpravách za novými druhy a odrůdami přišli kvůli orchidejím o život i mnozí hledači a sběratelé. Touha po těchto úžasných a půvabných rostlinách trvá dodnes.

Tyto vytrvalé byliny rozdělujeme na geofyty - rostoucí v půdě, nebo epifyty - rostoucí v korunách stromů. Podle nároků na teplo je dělíme na chladnomilné, středně teplomilné a teplomilné. Nespornou předností orchidejí, oproti ostatním kvetoucím rostlinám, je délka kvetení – květy orchidejí vydrží na rostlině měsíc, u některých druhů 2 – 3 měsíce a po řezu kolem jednoho měsíce. Proto se z nich budete na své okrasné zahradě moci těšit po dlouhou dobu. Orchideje, ač tak krásné rostliny, jsou vlastně parazité. Zvláště mladé rostlinky potřebují k úspěšnému růstu houbu, ze které pak čerpají živiny.


Pěstování
Vybrat si správný druh orchideje je velmi důležité, protože ne všechny druhy orchidejí zvládnou pěstovat začátečníci. Mezi oblíbené a poměrně snadno pěstitelné patří cymbídia (Cymbidium), črievičkovec (Paphiopediulum), lišajovec (Phalaenopsis), lelia (Laelia), odontoglosum (Odontoglossum), dutočnelkovec (Coelogyne), Pleione bulbocodioides, Oncídium (Oncidium). Královny zahrady upřednostňují světlá místa, ne však přímé sluneční paprsky či polostín. Pod střechou balkonu nebo prosvětleným stínem jiných rostlin jsou chráněny před intenzivním slunečním zářením, silným deštěm nebo větrem. Orchideje pěstované v okrasných zahradách upřednostňují vápenatou půdu s vyšší hodnotou pH. Nejvhodnější čas pro sázení orchidejí na vaši okrasnou zahradu je podzim, dokud je půda ještě otevřená.  Sázení probíhá tak, že vykopete jámu, hlubokou asi 40 - 45 cm a na dno dáte 15 cm vysokou drenážní vrstvu. Dále se vrství substrát, a to výšky asi 25 - 30cm.  Vrch se přikryje keramzitem nebo trochou bukového listí.

Dobře se orchidej cítí v humózní a do hloubky 10 cm prokypřené půdě. Zemina nesmí být vlhká ani příliš suchá. Lehké a písčité půdy v zahradách se vylepší přidáním rašeliny. V letních měsících by půda neměla proschnout, proto se doporučuje aplikovat vrstvu mulče nebo listí. Na jaře začínají rostliny vyhánět oddenky z cibulí. Na konci jara se ukáží první květy, které se drží v plné kráse dva až čtyři týdny. Rostlina se po odkvětu úplně zatáhne a následuje období odpočinku. Na jaře začíná opět období růstu. Orchideje se rozmnožují automaticky. Každý rok se vytvoří mnoho hlíz a rostlina se může bez problémů dělit, takže obavy s umělým namnožováním jsou zbytečné.

První pomoc
Rostlinu mají v oblibě také škůdci, jako například slimáci, štítenky a mučenky, proto je třeba při výsadbě pamatovat na plastovou zábranu a v případě napadení se musí jednat rychle:

1. Záchranná emulze
Do jednoho litru vody se přidají dvě lžíce olivového oleje a jedno stříknutí přípravku na nádobí. Tato emulze se aplikuje na napadená místa. Pokud jde o listovní žilky, potírají se štětcem. Emulzí ošetřujeme orchidej po dobu tří týdnů, vždy jednou za sedm dní.

2. Roztok první pomoci
Do 1 litru teplé vody dáme 15 g mazlavého mýdla a 10 ml denaturovaného lihu Tady si musíte dát pozor, protože některé tenkolisté orchideje reagují na tento roztok citlivě. Nestříká se přímo na květinu, ale nanáší se na napadená místa štětcem. Pokud chcete zkusit, zda rostlina trpí přecitlivělostí na tento roztok, zkuste nejdříve aplikaci na jeden list.

3. Kapradinová antibiotika
Po dobu 24 hodin se nechá louhovat ve vlažné vodě 100g čerstvých a 10 g sušených listů kapradí. Poté se asi půl hodiny nechává vyvařit., vychladí se a přecedí. Odvarem rosíme orchidej po dobu dvou týdnů. Tento roztok je vhodné použít jako prevenci.

TIP: Sahlep - Orientální nápoj z orchidejí
Tento sladký nápoj, pocházející z Blízkého východu svou konzistencí připomíná puding či krupicovou kaši.  Připravuje se z usušeného a umletého sahlepového (orchidejového) kořene (vstavač polní, Orchis mascula) smíchaného s cukrem a horkým mlékem (i sójovým), případně se zázvorem. Podle chuti lze do nápoje přidat oříšky, rozinky a sušené plody, nebo čokoládu. Dochucuje se vanilkovým cukrem či skořicí. Vyjma vitamínů a výživných látek je Sahlep považován za pánské afrodiziakum. Zatímco ženy jej pijí pro potěšení chuťových pohárků, muži po jeho požití prožívají vášnivé noci. Kromě energie však dodá i vápník, fosfor, zinek, sodík a vitamíny. V Turecku je Sahlep oblíbeným domácím "lékem" proti nachlazení a chřipce. Sahlep si můžete připravit i doma. Stačí si koupit prášek sahlepového kořene smíchaného s cukrem, který je k dostání v čajovnách nebo na internetových obchodech, povařit jej s mlékem, dochutit a nalít do hrnečku či vyšší sklenice. Dobrou chuť!

Foto:picasaweb.google.com, vivo.com, orchideasbeautyflorar.blogspot.com, wallpapersfree.com, improvingyourworld.com, mojestorczyki.pl, nikonclub.it, phalaenopsisorchid.org

Připraveno ve spolupráci s magazinzahrada.cz

Další články z rubriky

Komentáře (25)

Datum Autor Nadpis
11. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
26. 09. 2011 mistrix orchidej (reakcí: 0)
05. 09. 2011 helenadon orchidej (reakcí: 0)
02. 07. 2011 jijina orchideje (reakcí: 0)
01. 07. 2011 Lafik Orchidej (reakcí: 0)
19. 06. 2011 sportinka1 krása (reakcí: 0)
27. 05. 2011 Bobina1 orchidej (reakcí: 0)
25. 03. 2011 weronika9 blázen (reakcí: 0)
18. 03. 2011 cernousek orchidej (reakcí: 1)
13. 03. 2011 aduja orchidej (reakcí: 0)
12. 03. 2011 chiappa + (reakcí: 0)
11. 03. 2011 evhu Překrásné a smyslné orchideje - jak je pěstovat? (reakcí: 1)
11. 03. 2011 Navi Ozdoba bytu (reakcí: 0)
10. 03. 2011 Karunka - (reakcí: 0)
05. 03. 2011 kocicanda orchideje (reakcí: 0)
05. 03. 2011 hoooli *- (reakcí: 0)
27. 02. 2011 Hoja orchidej (reakcí: 0)
27. 02. 2011 nadka1 zajímavý článek (reakcí: 0)
27. 02. 2011 anicka Pěkný článek (reakcí: 0)
27. 02. 2011 Aine orchideje (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

26. 03. 2017 Horoskop Vodnář

Máš chuť pustit se do něčeho nového? Není nic jednoduššího, než se přihlásit do nějakého kurzu nebo semináře. Nejen, ... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist