Jarní péče o pokojové rostliny

Můžete tvrdošíjně ignorovat kázání o nutnosti jarního úklidu, přesto se vám asi v jedné oblasti domova toto téma nevyhne. Protože neuklizené to vypadá opravdu ošklivě… a pak taky tento úklid nepatří k těm vyloženě nepříjemným. Dnes se vrhneme na jarní úklid pokojových rostlin.

Nejprve zlikvidujte uschlé listy

Jenže čím začít? Nejlépe bude, když nejprve odstraníme uschlé listy, uschlé květy, stonky a jiné nepěknosti, které celkově kazí vzhled rostliny a ubírají ji na síle. A navíc mohou být časem i zdrojem různých chorob, například houbových nebo různých plísní. Prohlédneme také půdu, na které se mohou uschlé částečky shromažďovat a tam je riziko vzniku plísní ještě větší než na samotné rostlině, protože zeminu pravidelně zvlhčujeme zálivkou.
Využijte toto zkoumání rostlin také k prohlídce, zda na nich nejsou nějací škůdci či choroby.
 
Na prach vysavačem nebo sprchou?
A při této první prohlídce patrně najdete více či méně silnou vrstvu prachu. Jak ji odstranit? U velkých ploch, u velkých listů můžete použít vysavač nastavený na nejmenší výkon s nějakým jemným nástavcem určeným pro choulostivé povrchy. Máte-li v oblibě prachové oprašovátko, můžete využít i to. Nejúčinnějším zbavovačem prachu je však sprcha. Takže můžete všechny rostliny přenést do vany nebo máte-li zahrádku ven, a proudem vody je skropit. Někdo rád využívá přirozené situace a rostliny vynese ven, když prší. Při této metodě si však dejte pozor na možné přemáčení kořenového balu. Stane se to velmi snadno, stačí opravdu pár vteřin silného proudu vody do květináče. Pak květináče můžete zabalit do obyčejného igelitového sáčku a u kmenu rostliny pevně uzavřít. Voda se tak nedostane dovnitř.
 
Mokrý hadřík je klasika, nebojte se ani mýdla
Jinak můžeme použít jenom mokrý hadřík, kterým stíráme list po listu. Chcete-li být dokonalá hospodyňka, pak si zapamatujte, že pro mokrou očistu listů je nejlepší převařená (nebo dešťová) voda – musí být měkká – protože obyčejná tvrdá voda z vodovodního kohoutku zanechává na listech nepěkné bílé skvrny a stopy. Rostliny v kuchyni bývají ohroženy výpary z vaření, které na nich mohou zanechávat nepěkné kožichy prachu a mastnoty, nebojte se použít na jejich odstranění mýdlovou vodu, neublíží jim. Naopak, někdy se mýdlová voda používá i na hubení mšic.
 
Co s chlupatými listy?
Mokrá očista se však nehodí pro rostliny s chlupatými listy, jako jsou například africké fialky nebo chlupaté begonie anebo další rostliny, které nasnáší vodu na listech. Případné orosení nebo kapky na listech by na nich zanechali hnědé skvrny či by způsobili hnilobu. Ty oprašujeme zásadně jenom nasucho. Nejlépe je použít malý štěteček, kterým vymeteme prach z listů.
 
A teď vyluxujeme všude kolem
Ve chvíli, kdy máme rostliny uklizené, jsou z nich odstraněny hrubé nečistoty, máme napůl vyhráno. Teď už jen stačí vyluxovat zem a utřít stolky, na kterých rostliny stály. A můžete se kochat čistotou – alespoň na chvíli.
 
Vyleštit?
Pro zvýšení lesku můžete použít speciální lešticí prostředek, který je k dostání v květinářství. Některé obsahují i složky hnojící, takže rostlina tím získá i něco málo výživy. Většinou stačí přípravek prostě a jednoduše na listy nastříkat, jindy ho musíte nanést na hadřík a listy přetřít.
Z domácích zdrojů lze lesk listů zvýšit například přetřením listů naředěným pivem a někdo doporučuje přetírání hadříkem namočeným v mléce nebo v kefíru.
 
Umělé květiny?
Můžeme na ně vzít nástavec vysavače a prach z nich vysát. Jsou-li odolnějšího rázu nebo se vám zdá vysavač jako malý kalibr, vezměte je opět pod sprchu. Je-li to stále málo, můžete vzít do boje nádobu s teplou vodou a trochou jaru nebo jiného odmašťovače, který lépe pomůže od prachu či mastnoty, která se na listy umělých rostlin snadno nachytá například v kuchyni. A je-li i tato operace málo, a rostliny stále vypadají tak nějak divně a nejsou svěží, smiřte se s jejich odchodem a vyhoďte je…
 
Sušené květiny?
Ty jsou na údržbu asi nejnáročnější. Prach na ně sedá velmi rád a jen velmi těžko se čistí. Sušené květy musíme čistit velmi jemně, nejlépe jen prostým oťukáváním oprašovátkem z peří. I přesto se z nich často odlupují lístečky a okvětní lístky či celé stonky. To je čas, kdy sušená dekorace dosluhuje. Bez milosti ji vyhoďte. Podle feng-shuej navíc sušenné rostliny v bytě nemají co dělat, přinášejí jen mrtvou energii… Máte-li přesto nějakou sušenou vazbu, na které vám velmi záleží a nechcete se jí jen tak vzdát, je docela dobré řešení umístit ji do nějaké prosklené vitríny, kde bude prachem a celkovou sešlostí ohrožena přece jen o něco méně.
27.4.2009 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist