Zhubněte s námi rychle a efektivně!

Vánoce a s nimi nepřeberné množství laskomin na našich stolech si zcela jistě vyžádaly své. Většina z nás se po nich bojí stoupnout na váhu a představa, že nedopneme další kalhoty nás vede k rozhodnutí: musím shodit. Ale jak na to? Poradíme vám!

Dieta – slovo, které je na internetu jedním z nejvyhledávanějších. Skloňuje se ve všech pádech, a ta z nás, která ani jednou nezkusila nějakou tu zaručenou, je snad přírodní úkaz. Naše váha nás holt zajímá. A tak se v každém ročním období znovu a znovu stavíme na váhu a očima se snažíme posunout ručičku k mnohem nižším hodnotám, než nám ukazuje.

Není dieta jako dieta
Pokud patříte mezi věčné dietářky, pak vězte, že není dieta jako dieta. Zapomeňte na zaručené tablety, koktejly, bylinkové čaje a kdo ví co ještě. Stejně tak je nesmyslné stavět dietu pouze na ovoci a zelenině, či ještě hůř na hladovění. Jestli opravdu chcete zhubnout, pak musíte především změnit celý svůj životní styl. Než se do toho pustíte, pište si celý týden vše, co sníte, kolik času strávíte u televize a kolik sportováním nebo procházkami. Pokud to uděláte poctivě, ihned uvidíte, kde a v čem děláte chybu.

Začněte u jídelníčku. Rozdělte si jídlo do pěti menších porcí. Jestliže celý den hladovíte, večer vás zákonitě přepadne tzv. vlčí hlad, který vás donutí sníst všechno, co se před vámi neschová. Tělo, protože celý den hladovělo, si veškeré živiny schová na pozdější dobu a uloží je ve formě tukových polštářů. Pravidlo číslo jedna tedy zní: Jezte pravidelně! Do jídelníčku zařaďte ryby a bílé maso, rýži, celozrnné pečivo, mléčné výrobky, sýry s nízkým obsahem tuku v sušině a ovoce i zeleninu.

Nevěřte všemu, co má nápis light. Někdy jsou nízkotučné výrobky sice bez tuku, za to prosycené cukrem skrz na skrz. Naučte se číst informace o výrobku, jen tak zjistíte, co vlastně jíte. Jsou-li na etiketě na prvním místě uvedeny sacharidy, pak s tím rychle zpátky do regálu.

Zapomeňte na rady tvrdící, že nemáte jíst nic po páté hodině odpolední a do týdne máte krásně ploché bříško. Uzpůsobte jídlo svému dennímu režimu, pokud nejdete v osm do postele, pak vězte, že v pět je příliš brzy. Poslední jídlo byste měla jíst dvě až tři hodiny před spaním. Samozřejmě tím nemáme na mysli povečeřet kachnu se zelím a pěti kynutými knedlíky. Večeře by měly být lehké a valnou část by měla tvořit zelenina.

[[related]]

Pozor také na to, co pijete. Slazené minerální vody nejsou pro pokrytí denní potřeby tekutin zrovna ideální. Sáhněte raději po neslazeném čaji, ovocných šťávách nebo obyčejné neperlivé vodě. Pijte dostatečné množství, ale nepřehánějte to. Tím, že se nalijete čtyřmi litry vody, tělu také příliš neprospíváte. V jídle i pití, víc než kde jinde platí všeho s mírou.

Sportovci a ti druzí
Správná životospráva to není jen zdravý jídelníček, ale také pohyb. Nemusíte být hned vrcholoví sportovci, ale snažte se alespoň dvakrát nebo raději třikrát v týdnu nějaký ten pohyb mít. A je jedno, jestli si zajdete zaběhat, na brusle nebo na kolo, zahrát volejbal s kamarády či na procházku se psem. Vyzkoušejte aerobic, tanec, karate nebo fitness.
Jestliže nejste sportovec, pak byste měli mít na paměti, že zátěž je potřeba přidávat postupně. Nemůžete se první den strhnout a pak měsíc marodit se svalovou horečkou. V posilovně je vhodné vyhledat instruktora, který vám sestaví cvičební plán na míru. Pokud se na cvičení na veřejnosti necítíte, využijte bohaté nabídky nejrůznějších knih a DVD s cvičebními programy nebo si pořiďte domů rotoped. Pak můžete v klidu u televize cvičit a nemusíte se stydět, že se vám někdo bude smát nebo na vás zírat.

Jojo efekt
Vyzkoušela jste již nespočet diet, zkusila jste zařadit do jídelníčku ovoce, ryby, bílé maso, denně se potíte v tělocvičně a přesto se ručička váhy ani nehne? Důvodů může být hned několik. Předně si porovnejte energetický výdej a příjem. Někdy se stane, že s nadměrnou fyzickou zátěží máte tendenci dopřávat si i větší porce jídla. Zkontrolujte také, zda nehubnete v centimetrech, což je pro vás podstatnější, než ručička na váze.

U lidí, kteří necvičili, se totiž v prvních měsících přeměňuje tuková hmota na svalovou a to potom na váze nepoznáte, dokonce můžete nějaké to kilo přibrat. Takže sáhněte po metru a uvidíte, že máte výsledky. Pokud ani to není váš případ, děláte něco špatně. Obávaný Jojo efekt, se dostaví zpravidla, držíte-li dietu s omezením tuků, sacharidů a bílkovin a poté se vrátíte k normální vyvážené stravě. Proto zapomeňte na diety a začněte zdravě žít, uvidíte, že i váha si dá konečně říct.

8.1.2013 12:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist