Upadnou knihy brzy v zapomnění? Jak jsme na tom se čtením?

O tom, že do našich životů nekompromisně zasáhl internet, není pochyb. Méně se setkáváme s přáteli, stačí nám kontakt přes sítě. Méně si povídáme, stačí si přeci zavolat nebo poslat zprávu či fotku přes Instagram. A prý také méně čteme knihy, vždyť na facebooku je tolik věcí, co musíme stihnout přečíst, že na knížky už nám moc času nezbývá. Je to opravdu tak? Jak jsme na tom se čtením? A kdo čte víc, Češi nebo Slováci?

cteni-knih-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Připojení k internetu nám bezesporu změnilo životy. Už nemusíme lítat do obchodu a stát nekonečné fronty. Jednoduše si pořídíme vše hezky on-line a necháme si to doručit až domů. S čtením knih to zase ale tak moc špatné není. Dokonce 9 z 10 čtenářů dává přednost tištěným knihám před elektronickými a my se nedivíme. Vždyť ta vůně, to šustění otáčených stránek a ta možnost válet se s knížkou kdekoliv je k nezaplacení.

Češi vs. Slováci. Kdo je na tom líp?

Věděla jsi, že v České republice je nejhustší síť knihoven na celém světě? Není divu, že je mezi námi také hodně čtenářů. Česká republika dokonce patří ke čtenářské špičce. A jak jsou na tom na Slovensku? To zjišťoval zajímavý průzkum agentury NMS Market research. A ten zjistil, nejen že

 • 72 % Čechů nezná žádného slovenského autora
 • 49 % Slováků nezná žádného českého autora
 • 89 % dotázaných upřednostňuje tištěné knihy

Ale také, že pokud jde o hledání inspirace a tipů k tomu, co si přečíst, tak tu ti mladší hledají především na sociálních sítích (Facebook 30 %, Instagram 35 %), naopak Slováci se spíš řídí doporučeními knižních vydavatelství. Ti rovněž nenechají dopustit na odbornou literaturu, zatímco u nás se čte více poezie. V jednom se ale coby národy shodneme: pokud se čtenáře ve věku 15–24 let zeptáte na nejoblíbenější žánr, nejčastěji vám odpoví, že je to fantasy. Nadpřirozené prvky nás jednoduše fascinují. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala vypracovat společnost Mondelez v rámci kampaně ProctiSeLetem.cz.

Kdy čteme nejvíce?

Během jednoho roku přečtou především mladí až 5 knih a nezáleží přitom, jestli mají v pase české nebo slovenské občanství. V naší republice takto odpovědělo 39 % mladých mužů a žen, na Slovensku uvedlo stejnou odpověď o procento méně respondentů. Za dvanáct měsíců zvládne 18 % Čechů přečíst víc než 11 knih, zatímco 25 % Slováků zvládne pouze jednu až dvě knihy. Jak z průzkumu vyplynulo, letní prázdniny jsou časem, kdy je o literaturu největší zájem.

Nejoblíbenější žánry Čechů:

 1. Fantasy
 2. Sci-fi
 3. Dobrodružná literatura

Nejoblíbenější žánry Slováků:

 1. Romány
 2. Fantasy
 3. Dobrodružná literatura

Fenomén Booktubeři? Book Hauly a Wrap up!

Pojem youtuber je v Česku už poměrně zavedený. Čím dál víc se však na obrazovky počítačů dostávají i takzvaní booktubeři. Tedy ti, kteří svůj obsah zaměřují na knižní recenze. Tito lidé točí videa o knihách, které si koupili, tzv. Book Hauly nebo videa o tom, co přečetli neboli Wrap Up. Sílu internetu demonstrují i čísla z průzkumu, která jasně ukazují, že booktubering je populární marketingový nástroj. Celých 32 % dotázaných uvedlo, že pokud hledají novou knižní inspiraci, tak zamíří právě na YouTube.

Slováci a kvalitní četba? Rozhodně jim není cizí

Co se žánrů týče, tak se tyto dva národy příliš neshodnou. V naší republice se nejvíce čte fantasy, které je také nejoblíbenějším; preferuje ho 21 % Čechů. Hned po fantasy čtou mladí lidé sci-fi, dále dobrodružnou literaturu a romány. Slovenští čtenáři sahají nejčastěji po románech, dále po fantasy a dobrodružné literatuře.

Oblibě fantasy se přitom není co divit. Jen před pár týdny skončil seriál Hra o trůny, který lámal všechny možné rekordy, a v uplynulých několika letech byly jak na plátnech kin, tak v knihkupectvích populární například ságy Hunger Games, Harry Potter, Letopisy Narnie anebo Tolkienův Pán prstenů či Hobit, tedy typické ukázky fantasy.

Autoři ze sousedství neznámí

Sáhni si do vědomostí, vydoluješ alespoň pět slovenských autorů? Je nám jasné, že nevydoluješ. A vyplývá to i z výzkumu. Žádného slovenského autora nezná 72 % Čechů, našeho spisovatele si nevybaví 5 z 10 Slováků. Pokud už ale Češi někoho znají, nejčastěji rezonují jména jako Jozef Karika, Robert Bryndza a Dominik Dán. Druhé zmíněné jméno přitom tak úplně na seznam slovenských autorů nepatří: tvůrce populární vyšetřovatelky Eriky Fosterové sice na Slovensku žije, pochází ale z Londýna. Na Slovensku má zase největší ohlas Karel Čapek, Božena Němcová a Michal Viewegh.

Další zajímavosti

 • 89 % Čechů i Slováků mají rádi tištěné knihy
 • Pouze 8 % upřednostňuje elektronické knihy
 • 42 % Čechů přečte za rok minimálně 3 knihy
 • 10 % Slováků nečte vůbec

A jak jsi na tom ty? Čteš knížky? A znáš slovenské autory? A kolik knih za rok přečteš a jaký žánr? Napiš nám do diskuze, těšíme se na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

5.9.2019 6:00| autor: Redakce z dostupných zdrojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist