Uchovejte si své šperky krásné

Snad každá žena miluje šperky, ale jen málokterá ví, jak se o ně správně starat. I šperky ničí opotřebení, které je často způsobeno nevhodnou péči, ale té se dá poměrně snadno předejít…

 

1. Každý šperk by měl mít své „lůžko“
Většina lidí uchovává šperky v jediné krabičce nebo krabici, naházené na sobě a všelijak zamotané. Nejenže tak ztrácí přehled o tom, jaké šperky krabička skrývá, ale navíc je tento způsob uchovávání může nenávratně poškodit. Aby vaše šperky zářily ještě dlouho po tom, co si je koupíte, přečtěte si článek Zářivé šperky každý den.
Šperky se o sebe nebo o stěny krabičky poškrábou, zamotají se a často zdeformují, nemluvě o tom, kolik lichých náušnicových zapínání se skrývá na dně oné krabičky,“ vysvětluje Lucie Orit Zemková, šperkařka, která pod značkou Orit tvoří a na Fler.cz prodává autorské šperky. Šperky by měly být vždy uloženy jednotlivě, v krabičkách nebo sáčcích vystlaných jemnou tkaninou, například sametem.

Trendy šperky – velká inspirativní fotogalerie

šperky inspirace fotogalerie

2. Pozor na světlo
Pokud ale toužíte mít své šperky neustále na očích, můžete je zavěsit jednotlivě například do takzvaného šperkovníku nebo na stojánek, který navíc může sloužit i jako originální dekorace. I tady by měly šperky být zavěšeny jednotlivě a v dostatečných rozestupech tak, aby se vzájemně dotýkaly co možná nejméně.
Je však třeba si dát pozor na to, aby zde nevisely šperky z materiálů citlivých na světlo. Některé drahé kameny by tak mohly zbytečně vyblednout. „Z nejběžnějších kamenů hrozí změna barvy především akvamarínu, zirkonu nebo ametystu, nejedná se však o úplný výčet,“ dodává šperkařka Lucie Zemková.
3. I šperky vyžadují specifické klima
Zlato, stříbro, ale i většina dalších šperkařských kovů nesnáší dobře vlhké prostředí. Ve vlhku totiž jejich povrch šedne a šperky rychle ztrácí svůj lesk. Totéž platí i o teplotě. Šperky by nikdy neměly být uchovávány například u topení nebo jiných zdrojů tepla. Teplo totiž narušuje jejich strukturu a laicky řečeno je vysušuje. Proto by šperky měly být vždy ukládány do prodyšných látkových sáčků nebo krabiček, kde mohou „dýchat“. Pokud nechcete riskovat, můžete do krabiček a sáčků se šperky přidat prostředky pohlcující vlhkost, jako je třeba křída nebo silikagel.
4. Náhrdelníky musí ležet
Navlékané náhrdelníky z perel, drahých kamenů nebo i bižuterních korálů by měly být vždy uchovávány v horizontální poloze. Jenom tak lze zabránit jejich prověšení a nadměrnému prodloužení závěsu. To může šperk zcela znehodnotit. Rázem se totiž stane neforemným, korále se na náhrdelníku budou přelévat jako písek v přesýpacích hodinách a zatímco budete mít dekolt korálů plný, na krku budou chybět a vy kvůli tomu náhrdelník uložíte k těm šperkům, na které rychle zapomenete.
„Pokud už máte ve šperkovnici některé prověšené náhrdelníky a ráda byste je opět nosila, nesnažte se je zkrátit sama, ale zavolejte na pomoc odborníka – zlatníka nebo šperkaře. Ti vědí, jak pracovat se zapínáním, aby se například neutrhlo, a jak zahladit stopy, jako jsou zbylé vlasce nebo uzlíky. Většinou nebývá problém náhrdelník nově navléknout, a tak může být rychle jako nový,“ radí Jiří Kubeš, majitel online tržiště Fler.cz
5. Perly a diamanty vyžadují zvláštní péči
Na závěr ještě jedna rada. I kdybyste se rozhodli uchovávat šperky pohromadě v jediné krabičce nebo krabici, nikdy nedávejte do stejné krabice s ostatními šperky diamanty a perly. Jak známo, diamant je nejtvrdší nerost, a ač vyjde ze souboje s ostatními šperky nepoškozen, jeho soupeři od něj mohou utržit četné šrámy. Diamant dokáže poškrábat takřka vše – sklo, drahé kameny, drahé kovy i ocel.
Opakem diamantu jsou perly. Ty jsou velmi měkké a velmi snadno se poškrábají téměř o cokoliv, stačí i jen letmé zavadění například o kovové zapínání. Navíc se mohou při jakémkoliv tvrdším nárazu snadno rozbít.

9.2.2010 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist