„Taková show tady ještě nebyla!“, říká porotkyně soutěže Miss Orient

Zprávičky ze zákulisí velkého finále Miss Orient!
O tom, že i orientální tanec se dá srovnávat a o finálové choreografii pro finalistky první soutěže svého druhu v ČR Miss Orient 2005 si povídala Lenka Mášová s lektorkou a tanečnicí Centra Orientálního Tance Karolínou Idrisovou.

Karolino, když jste připravovala pro finalistky choreografii na tzv. technický tanec, využila jste poznatky ze svého „porotcování“ v základních kolech?

Cílem choreografie bylo vytvořit sestavu tak, aby finalistky předvedly svoji zdatnost po „technické“ stránce. Takže sestava jim nebyla „šitá na míru“ – naopak. Není náhoda, že se v ní objevují klasické a nejvíce užívané prvky v orientálním tanci – kroužky, akcenty v bocích, shimmy apod. Dále je sestava obohacena o prvky, které se hodně používají v klasickém raks sharqi, který je považován za nejvytříbenější ze všech stylů. Pokud vím, finalistky už pilně trénují, a moc se těším, až sestavu předvedou na pódiu. Sestava byla navíc připravena na dynamickou a hravou hudbu od Hakima – takže jsem přesvědčena, že z toho bude pořádná show.

Ovlivnila Vás znalost finalistek při přípravě této choreografie? Myslím tím to, že už jste je měla možnost posuzovat…

Znalost finalistek mě neovlivnila. Většinu z nich jsem viděla tančit pouze jednou na základních kolech a s drtivou většinou jsem se ještě vůbec osobně nesetkala. Bohužel ani jedna z nich nepatří mezi mé svěřenkyně, které se tuto „povinnou“ choreografii učí na kurzech, a věřím, že se poté odhodlají přihlásit do druhého ročníku Jinak jsem hodně zvědavá, jak finalistky sestavu okoření vlastní taneční zkušeností a osobností tak, aby zaujaly porotu a obecenstvo.

Celá řada lidí si myslí, že orientální tanec se nedá dost dobře porovnávat, jaký je Váš názor?

Tato otázka by se dala aplikovat na různé soutěže. Jak se vyhodnocuje ženská krása v soutěžích Miss? Samozřejmě se orientální tanec dá srovnávat, byť hodně záleží na vkusu a do jisté míry znalosti o tanci na straně toho, kdo posuzuje. I v orientálním tanci existuje „technika“ provedení jednotlivých prvků, proto v jsou porotě tanečníci, kteří se tomuto druhu tance věnují. Druhá část poroty zase vyhodnotí celkový dojem z povinného a volného tance a hodnotí i to, jak je jednotlivé tanečnice zaujaly. Není náhoda, že i v zahraničí se orientální tanečnice „srovnávají“ v různých tanečních soutěžích. Jednak to zvyšuje kvalitu amatérských a profesionálních tanečnic a jednak je to krásná podívaná…

Co byste vzkázala těm, kteří se ještě nerozhodli přijít na finále soutěže ?

Taková show tady přece ještě nikdy nebyla! A já osobně bych určitě nechtěla nebýt u prvního velkého finále.

Finále proběhne v Praze 5.11.2005 v 18:30 hodin v KD Ládví

Lenka Mášová
www.missorient.cz

26.10.2005 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist