Tajemství mužského myšlení aneb Proč mužům nikdy nemůžeme porozumět?

Také se marně snažíš pochopit myšlení mužů? Připadá ti, že ten tvůj musí být zaručeně z docela jiné planety, jinak si rozdílnost vašeho myšlení nedokážeš vysvětlit? Možná tě to překvapí, ale je to dáno fungováním mozku. V čem se od nás muži tak liší, že jim nemůžeme porozumět?

muzske-mysleni-titul-1100x618.jpgCelá galerie 29 Zdroj: Shutterstock.com

Za všechno může mozek a rozdíly v něm. A to takové, že jsou vědecky potvrzeny. Vědci vůbec s oblibou zkoumají nejrůznější rozdílnosti mezi mužským a ženským světem. Nakoukni s námi za oponu, co chytré hlavy na mnoha vzorcích dobrovolníků z řad žen a mužů zjistily.

Mozek a mozeček

Magnetická rezonance mozku ukázala, že propojení mužského mozku je jiné nežli ženského. Mužský je lépe propojen zezadu dopředu a ženský zleva doprava. To ukazuje, že ženám lépe funguje spolupráce mezi levou a pravou hemisférou, a muži mají naopak lepší fungování mozku v rámci jedné hemisféry. U mozečku je to naopak, tam vítězí s jeho hemisférami muži. A díky tomu, že malý mozeček řeší především pohybové aktivity, je nasnadě, proč kluci už jako malí tak milují běhání, skákání, fotbal a vůbec pohybové hry více než holčičky.

Hemisféra sem, hemisféra tam

Protože každá část mozkové hemisféry má na starosti něco jiného, je jasný diametrální rozdíl mezi uvažováním a jednáním mužů a žen. Muži jsou uzpůsobeni lépe pro řešení dílčích úkolů (což znamená, že nezvládnou více činností najednou), často se věci a fakta rychleji učí (ovšem rychleji je také oproti ženám zapomínají), a rovněž mají lepší prostorové vidění, koneckonců, proto jim také jde lépe parkování a rádi tak nasazují na ženy – řidičky. Ovšem oproti ženám zase mnohem více riskují při jízdě a jsou méně zodpovědní v silničním provozu, ale lépe a rychleji reagují v krajních situacích.

Ženy zase oproti mužům snáze a kvalitněji analyzují a mají lepší intuici než muži. To, co se žena domnívá, má v tomto kontextu vyšší hodnotu než to, čím si je muž jistý.  Tady máš vysvětlení, proč my ženy také velmi často vytušíme partnerovu nevěru. Navíc zvládáme více činností najednou, jsme pozornější a více si pamatujeme, jsme empatičtější.

Mozková hmota

Dalším hráčem na poli rozdílnosti je mozková hmota. Ta je bílá a šedá. A i zde jsou nepřehlédnutelné odlišnosti, způsobující různě vyspělé schopnosti. Věděla jsi, že kupříkladu inteligentně a intelektuálně založené ženy mají větší množství hmoty bílé? A že naopak intelektem vyspělí muži mají více šedé mozkové hmoty? Zajímavý poznatek, že? Že by právě se kvůli tomu říkalo nenápadným mužským pohlavárům v pozadí politického a firemního dění s velkým vlivem šedá eminence?

Při problémech jsou muži nemluvové

Jedna z obřích odlišností mezi ženami a muži – komunikace. Muž, když má starosti, není mu dobře, nebo si něco v sobě řeší, většinou mlčí, nic neříká a vše si nechává pro sebe. Naopak je-li starostmi a problémy rozhozená žena, má potřebu o tom mluvit, rozebírat stav i celou situaci klidně donekonečna a svěřovat se s ní.

Vnímání podrobností

I tady je rozdíl.  Muži si těžko pamatují a zpětně vybaví drobné detaily jako je barva oblečení, nábytku, dekorací, nebo styl oblékání. To proto musíš své drahé polovičce stále dokola připomínat data narozenin vašich blízkých, přátel i třeba datum seznámení či sňatku, a o jmeninách (ač jsou uvedeny i v kalendáři, který má na očích) nemluvě.  Ale zase mají naše silnější polovičky mnohem lepší orientaci. Dokáží se velmi dobře orientovat i v cizím prostředí a pamatují si, jak a kudy se dostat z místa A na místo B. Výjimky samozřejmě potvrzují pravidlo, to je jasné.

Ženy jsou vrby, muži naslouchat moc neumí

Myslíš si, že skutečně muži neumějí naslouchat? Máš pravdu, je to tak! Je to dáno uzpůsobením jejich mozků. Pánové jen registrují informace, ale nezaznamenávají si je hlouběji do mozku jako ženy. I proto více zapomínají a jsou schopni věc, kterou slyšeli před patnácti minutami, pustit klidně z hlavy.

Ženy vnímají více sluchem a muži zrakem

Muži oceňují věci, prostředí, fakta i osoby (obzvláště ty opačného pohlaví) především vizuálně. Je pro ně důležité vnímat vše na pohled, ať už je to cokoliv, musí je to zaujmout očima. My ženy spíše vnímáme sladění zvuků, barvu hlasu, vůni či pach, lépe vstřebáváme slyšené emoce. Je jasné, že si pak stejný vjem vyhodnotíme s muži naprosto odlišně.

Práh bolesti muži versus ženy

Proč se silák, co by mohl skály lámat, hroutí při pohledu na krev? A co teprve když vidí v bolestech rodit svou ženu? Muži totiž mají mnohem nižší práh bolesti než ženy a bolest celkově velmi špatně snáší. V tomhle mají ženy prostě navrch.

Ženy projevují více emoce

Muži nejsou tak emotivní jako my, ženy. Raději si nechávají své pocity pro sebe. Tlumí je a potlačují v sobě. Maximálně je projeví a dají jim průchod, až když jsou někde sami, v soukromí. Muži také méně pláčou než ženy. To ženy mají emoce propojeny nejen s pláčem, ale i s řečí. I to vysvětluje, proč tak rády řeší problémy hovorem, svěřováním se a rozebíráním. Je pravda, že v projevování emocí hraje velkou roli také výchova.

Jistě se najdou mezi muži a ženami i výjimky, které to všechno mají naopak, ale není jich mnoho a tak není divu, že tomu svému stále nerozumíš. Co si o tom myslíš? A jak jsi na tom s pochopením mužů ty? Napiš nám do diskuze, těšíme se na příspěvky.

A že muži přemýšlejí jinak, dokazuje i naše fotogalerie. Tohle by žena nevymyslela…

Zdroj foto: Shutterstock.com, facebook.com, instagram.com

 

18.1.2019 4:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist