Překvapivá fakta o pláči. Co o něm možná nevíš?

Proč ženy k slzavému údolí tíhnou výrazně častěji v porovnání s muži? A jak s tím vším vlastně souvisí chuť na sex, ekonomika a rodný jazyk? Budeš asi pěkně zírat, na co vědci v posledních letech kápli!

plac-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Stejně jako smích, je i pláč běžnou součástí našeho života. Slzám se totiž neubrání vůbec nikdo, ať se to někomu líbí, nebo ne. Myslíš, že na téhle „činnosti“ tě nemůže absolutně nic překvapit? Co tě nemá! Stále se objevují nové a nové skutečnosti, nad nimiž se pozastavují i samotní odborníci. Zde je pět velkých zajímavostí o pláči, které se k tobě možná ještě nedonesly!

Není slza jako slza

K dnešnímu dni byly zatím rozpoznány tři druhy slz. Bazální, které se tvoří samovolně a bez tvého vědomí, čímž se přirozeně zvlhčují oči. Dále reflexní, jež reagují na nějaký dráždivý podnět – třeba při krájení cibule. Zbývají emociální, které jdou ruku v ruce se smutkem, nebo naopak s radostí. Existuje ještě čtvrtá, ovšem neoficiální kategorie – slzy krokodýlí. No nesměj se, fakt si neděláme srandu. Tento jev je specifický pro jedince, kteří vynikají hereckými schopnostmi, a vzešel z jedné starověké řecké anekdoty o krokodýlech, kteří falešně plakali, aby oklamali budoucí kořist.

Čím větší jmění, tím více breku

Taky jsi přesvědčená o tom, že bohatí lidé si nemají na co stěžovat, proto nikdy hlasitě nenaříkají? Jsi od pravdy na kilometry daleko. Ad Vingerhoets, což je profesor klinické psychologie působící na nizozemské univerzitě Tilburg, na základě své studie tvrdí, že dámy žijící v bohatých zemích s prosperující ekonomikou pláčou daleko víc v porovnání se ženami z chudých oblastí, jež nemají žádná práva. No vida, i v luxusu jdou papírové kapesníky na odbyt!

I muži roní slzy. Všichni

Že ženy vzlykají častěji než jejich protějšky, to je všeobecně známý fakt. Je to kvůli většímu množství proteinu prolaktinu v jejich těle, který ovlivňuje endokrinní systém. Podle odborníků si dámy emocionálně zapláčou přibližně padesátkrát do roka. Jak jsou na tom muži? I ti nejsilnější jedinci propadnou slzavému údolí zhruba desetkrát za 365 dní – ale tohle samozřejmě nikdy otevřeně nepřiznají. Děti v průměru probrečí jednu až tři hodiny denně.

Co jazyk, to jiná melodie

Závěry nejnovější německé studie uvádějí, že v žádném světovém jazyce se nepláče stejně. Třeba Němci zdůrazňují v hlasovém projevu úplně jiné slabiky než Francouzi. A oba národy se v tomhle zase odlišují od Italů. No, takhle to jde pořád dokola, dokud prstem neobjedeš celou zeměkouli. Zajímavé, což…

Pláč jako nepřítel erotiky

Asi neexistuje chlap, kterému by pohled na jeho uslzenou polovičku dělal kdovíjak dobře. Zatímco se vždycky myslelo, že muži prostě neumí chodit v utěšujících manévrech, skutečný důvod, proč takové projevy emocí pánové nenávidí, má co dočinění se sexem. Ženské slzy totiž vysílají do testosteronového světa zvláštní signál, který dokáže samcům touhu po milování zadupat do země – i na pár hodin. Tento nedobrovolný, přesto zajímavý jev, slouží jako prostředek neverbální komunikace mezi pohlavími. Je fakt, že v jistých situacích jsou slova zkrátka zbytečná…

Co ty na to, který poznatek tě překvapil nejvíc? Nás vykolejil fakt o uplakaných bohatých ženách. Co za tím asi stojí? Pokud tě něco napadá, napiš nám to do diskuze.

Každopádně jedno je jisté, při brouzdání na internetu jsme našli jednoznačně nejpodivnější mužský pláč v dějinách. Souhlasíš, že tohle je silný kalibr? Mrkni na video…

Foto: Shutterstock.com

17.7.2019 6:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist