Nesouhlasím s pronájmem bytu

Dobrý den, vlastním podíl (nebytovou jednotku) v bytovém domě. Jeden z podílových spoluvlastníků pronajal byt, přitom nemá souhlas ostatních podílníků. Jedná se o neoprávněné jednání? Pokud ano, jak dál postupovat?

Odpověď

Dobrý den,

každý ze spoluvlastníků má právo se podílet na správě společné věci. U rozhodování hraje roli velikost podílů spoluvlastníků, podle toho se počítají hlasy spoluvlastníků (pro rozhodování o nájmu by bylo tedy důležité, jak velký má podíl spoluvlastník, který byt pronajal, a jak velký podíl máte vy ostatní). Z právního jednání (uzavření nájemní smlouvy) jste jako spoluvlastníci oprávněni a povinni společně a nerozdílně. O běžné správě nemovitosti rozhodují spoluvlastníci většinou hlasů, u mimořádné správy (přestavba věci) se vyžaduje 2/3 většina hlasů spoluvlastníků. Judikatura hodnotí případy rozdílně, zdali pronajmutí věci ve spoluvlastnictví je mimořádnou či řádnou správou společné věci, záleží tedy na individuálním posouzení soudem, proto nelze jednoznačně bez bližších informací říci, v jakém režimu bychom se zde pohybovali. V tomto případě můžete žalovat neplatnost nájemní smlouvy u soudu. Také můžete z titulu bezdůvodného obohacení požadovat svou část z nájemného. Druhou variantou předejdete soudnímu řízení a z nájmu vám budou plynout příjmy, na které máte z pozice spoluvlastníka věci nárok.

30.6.2021 4:22

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist