Menstruace pod lupou. Jak tě může upozornit na možné zdravotní potíže?

Menstruace je náš úděl i důvod, proč pár dní v měsíci nebýváme nejpříjemněji naladěné. Nic jí však nevyčítej, díky ní můžeš včas odhalit kvasinkovou infekci, hormonální nerovnováhu nebo onemocnění dělohy!

menstruace-titul-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Ano, my víme. Menstruace jistě nepatří k oblíbeným tématům v holčičích kruzích, nicméně to ještě neznamená, že bychom se o ni neměly zajímat. Právě naopak! Tenhle přirozený cyklus probíhající pod přísnou kontrolou reprodukčního systému je spolehlivým zdravotním ukazatelem, který dokáže mnohé odhalit. Na co by sis během svých dnů měla dávat velký pozor?

Barva. Na té vskutku záleží

Možná tě nikdy nenapadlo zbarvení tvého období nějak zkoumat, ale věř, že je to nutnost. Barva je totiž hodně důležitá! Zatímco jasně červená krev se objevuje v počátcích, a je to tak v pořádku, v případě jasně růžové už bys měla zbystřit. Může to být následek nízké hladiny hormonu estrogenu, což v krajních případech vede k infekci močových cest nebo k řídnutí kostí, tedy osteoporóze. Čirá až světle růžová barva varuje před nedostatečnou výživou, šedá je typickým příznakem přítomnosti bakterií a kvasinkové infekce.

Sraženiny. Jsou důvodem k panice?

Nějaké ty krevní sraženiny se občas objevit mohou a zpravidla je to normální. Pokud jsou však větší velikosti a je jich hodně, mávnout rukou bys nad nimi neměla. Je docela dost pravděpodobné, že to souvisí s výskytem děložních fibroidů (nezhoubné nádory) či s celkovou hormonální nerovnováhou. Proto doporučujeme vyhledat lékaře a celou situaci s ním prodiskutovat. Na stud se vykašli, jde přece o tvé zdraví! Uklidnit se můžeš tím, že pán v bílém plášti jistě zažil horší věci…

Bolest a křeče. Normálka, nebo vážný problém?

Lékařské statistiky uvádějí, že bolestivou menstruaci prožívá 81 procent žen. Hlavním viníkem jsou látky zvané prostaglandiny, jež způsobují kontrakce děložního svalstva. No dobře, žádné z nás asi není během „červených dnů“ dvakrát pohodlně, ale jestli patříš k těm, kterým silné křeče a bolesti brání ve vykonávání běžných činností, v pořádku to není. I tady stojí za to, aby se na tebe podíval odborník a provedl důkladnější vyšetření. Ve hře totiž může být endometrióza – onemocnění, při kterém se částečky děložní sliznice nacházejí mimo dutinu děložní. Prostě žádná sranda!

Podivné změny nejen ve frekvenci

Některé změny se jednoduše dějí a nic to neznamená, jiné jsou zase předzvěst problému. Klidná můžeš zůstat tehdy, když se tvůj cyklus dostaví o den či dva později. Máš právo se znepokojovat, pokud menstruace nedorazí vůbec, jelikož můžeš být těhotná, nebo je abnormálně silná a agresivní – z takového extrému ti hrozí anémie neboli chudokrevnost. Ačkoliv to není život ohrožující patálie, lékař ti poradí, co se v takové situaci dá dělat a jaké doplňky stravy zvolit. V každém případě za ním ale co nejdříve zajdi!

Mimochodem, přemýšlela jsi někdy nad tím, jak by to vypadalo, kdyby si v tomhle s námi muži vyměnili role? Perfektně to vystihuje tohle vtipné video!

A co ty, věnuješ svým dnům patřičnou pozornost, nebo je přetrpíš a basta? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem.

Foto: Shutterstock.com

12.9.2018 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist