KOLAGEN a dost už boľo…

Je přírodním proteinem. Jeho vlastností je uchovat v pokožce vlhkost a účinné látky. Je stavební látkou pleti, která se v ní do cca 25. roku života přirozeně tvoří, pak již ubývá. V kosmetické péči o pleť je ideální ho používat ráno i večer po vyčištění pleti. 1 – 2 kapky naneste na špičky prstů, rozetřete stejnoměrně na pleť a vklepejte. Okamžitě se vstřebává do pleti. Lze jej s úspěchem použít na místa jako jsou obličej i oční víčka, krk, dekolt, ňadra a ruce.

Vytvoří po nanesení lehký neviditelný film, chránící vaši pleť před ztrátou vlhkosti. Ideální podkladová báze pod denní make-up. Tím, že většinou neobsahuje tuk ve formě vazelíny, je možné jej použít i právě na problémové partie, tj. k přímému ošetření očních víček a rtů; na které běžný krém prostě nepatří. Po zhruba 2 minutách od nanesení lze použít další prostředky vaší pleťové kosmetiky (denní krém, make-up, noční krém).

Až sem jsem se dostal docela lehce. Pracuji jako vizážista „nějaký pátek“ a s tímto produktem mám velmi dobré zkušenosti při líčení citlivé pleti. Je pro mne mnohdy onou záchrannou brzdou u pokožky, která jinak nesnese nic podkladového a make-up je pro ní pak příliš silná chemikálie.

Co mě poslední dobou velmi nemile překvapuje je, jaké s prominutím Ó“bludy“ se o tomto produktu dozvídám. Překvapuje mne, kam až jsou někteří prodejci ochotni zajít kvůli svému benefitu:

1. Novinka. Je to naprosto světová bomba, nedávno to přišlo na trh! Moje dodavatelská firma z NSR jej vyrábí již přes 10 let.

2. Obnovení vašeho kolagenu v pokožce. Kolagen pouze doplňuje nám ubývající zásobičku nikoliv, že jej znovu vyrábí.

3. Působí na zpomalení procesu stárnutí pleti. Tohle je fakt super, češtinářsky je to naprostá blbost, protože pleť i my prostě každým dnem stárneme, a můžeme se v kolagenu třeba koupat. Dalo by se napsat: “V poměru k věku vytváří mladistvější vzhled pokožky“ – to by se tam mohlo rovnou napsat používejte kolagen a budete tu ještě o 20 let déle.

4. Náš kolagen je 100% přírodní produkt z ryb, žádný živočišný kolagen! Ach, svatá prostoto – a co je ryba? Šutr, kytka? Tady mne při prezentaci tohoto produktu opravdu zamrazilo…

5. Vrací vlasům a nehtům život! Taky bomba! Vlasové lůžko a nehtové lůžko, to jsou jediné živé tkáně, ke kterým se zvenku nemůžeme bez operace dostat. To co my uznáváme jako vlas je mrtvým chlupem, na který můžete třeba i dýchat zaklínadla, ale neobživne. Nehet jakbysmet. To je ztvrdlá keratinová hmota.

6. Kolagen je vysoce koncentrovaný produkt, obsahující spoustu účinných látek. Zde jsem si opravdu myslel, že si ze mne dělá někdo srandu. Tohle se napíše o produktu, který podle dokladů má v sobě stabilizátor 85%, dále pak kyselinu mléčnou asi 2%, konzervant 1% a asi 12% kolagenu? Zaplať bůh, že moje dodavatelská firma vybavila svůj „zázrak 80% kolagenu a jako stabilizátor použila s ním vázaný elastan 20% – čímž dosáhla opravdu skvělé účinnosti. Cca 8x větší. Co do kolagenu. A do účinnosti. A bez chemických konzervantů.

7. Kolagen je aktivní citlivá bílkovina (kolagenová vlákna jsou živá a neporušená). Bohužel nevíme, jestli ten z lososa či z kapra. V tomhle mají polští výrobci trochu pech, že to nedělají rovnou z jedné ryby, že? Místo živých kolagenových vláken by bylo lépe volit termín nenarušených vláken. K oné citlivosti, já jsem si jednou svůj kolagen nechal neúmyslně zmrznout. Po rozpuštění fungoval k mému údivu skvěle. Rybí kolagen nám bohužel vydrží pouze teplotu cca +5 až +15 stupňů Celsia. Kvůli tomu je vybaven důmyslným ochranným polystyrénovým obalem. Díky tomu se nevejde do kabelky a pokud jej po použití zapomenete tak 5 minut v koupelně, kde je po sprchování rozhodně více než 20 stupňů (tolik je v běžném panelákovém bytě celý den), můžete jej díky bleskurychlé srážecí reakci mléčných kyselin (kdo neví, nechte otevřené čerstvé mléko mimo lednici tak 2 hodinky) poté klidně vyhodit, protože již nebude moci správně aktivně fungovat. Za nesprávnou manipulaci však výrobce nenese dle návodu odpovědnost, taky nevrací peníze. Ale co to je jenom 1.200,- Kč, lidi…?!

Ještě jsem nevzpomněl, jak nám kolagen udělá novou pružnou pokožku, odbourá celulitidní tuky, doplní díky své úžasné vstřebatelnosti vnitřní kolagen v kloubech – to by ho tam asi museli pumpovat injekcemi… Jo a taky se dá použít i na chystanou opravu Karlova mostu. Místo vajíček.

Osobně s ním mám možná podobně „zázračné“ výsledky, o jakých se v doporučených listech spokojených klientů pak dočítám. Asi však díky tomu, že jsem jim nikdy nevěřil a zásadně jej používal pouze jako podpůrný prostředek, který vhodně doplňuje ty ostatní kosmetické produkty. A dohromady udělají moc. Co dál? Prosím vás, lidi, chtějte si nechat poradit od lidí, kteří s tímto produktem opravdu pracují, ale ne jako prodejci, ale jako profesionálové ve své vlastní každodenní praxi.

A moje zkušenost? Používám kolagen od firmy LR Cosmetic z NSR, u nás distribuce v přímém prodeji ( nebo u vizážistů či kosmetiček v PEI ). Je bez chemických příměsí. Složení směsi je 80% kolagen, 20% elastan, glycerin, D-panthenol. Obsah lahvičky je 30 ml a vydrží při běžném každodenním užití ráno i večer cca 3 měsíce. Tolik ke starostlivosti o pleť z vnějšku.

K vnitřnímu použití a opravdovému doplnění kolagenu uvnitř kloubních chrupavek dále svým klientům doporučuji COLAfit + MSM od firmy Dacom Pharma, což je kolagenový výživový doplněk. Jejich vyráběný kolagen je sušený lyofilizací, to znamená, že je zbavený vody a má houbovitou konzistenci. Lyofilizace je nejšetrnější známý způsob konzervace, ale je také nejdražší. Tímto způsobem se konzervují a uchovávají drahé léky, různé vzácné kultury, séra apod. Lyofilizací se upravuje strava pro kosmonauty, horolezce a vrcholové sportovce. Tato speciální úprava potravin je pro nás poněkud nezvyklá, ale má to hned několik významných předností: velmi nízká váha, snadné užívání, naprostá absence chemikálií a konzervačních látek, snadno se polyká a je bez nepříjemných pachutí. Krystalický kolagen čistoty 99,9 %. Ochraňuje a regeneruje právě klouby. Nahrazuje ztrátu kolagenu způsobenou nadměrným namáháním a nedostatečnou výživou kloubů.

Všechny cesty vedou do Říma a i kolagen je určen k tomu, aby nám pomáhal, ovšem dávejte si pozor, abyste na cestě za zdravou pletí a klouby nedorazili náhodou až do Gdyně. To je totiž na úplně opačnou stranu…

13.4.2005 12:00| autor: Michal Zachar

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist