Jak udělat dobrý první dojem? Nedýchej ústy a zapomeň na stisk leklé ryby

Chystáš se na důležitou obchodní schůzku, pohovor nebo první rande? Je jasné, že toužíš po tom, udělat dobrý dojem. Ale jak na to, abys nejen dobře vypadala, ale také zapůsobila tak, že na tebe hned tak někdo nezapomene? Poradíme ti.

Deset sekund. Přesně tolik nám stačí na to, abychom si na neznámou osobu utvořili názor. Říká se, že první dojem dvakrát neuděláš – a platí to stoprocentně. Je celkem jedno, jedná-li se o rande nebo o pracovní pohovor. Jak vypadáš a jakým způsobem se prezentuješ, je nesmírně důležité, naopak to, co konkrétně říkáš, nehraje alespoň na začátku takovou roli. Máš pocit, že ti chybí potřebný šarm, a přesto chceš oslnit? Všechno se dá nacvičit.

Zkus se uvolnit. Představit si třeba personalistu v nějaké nelichotivé situaci, třeba jak zametá chodník, i on je přece jen člověk, i on může trpět trémou. Pokud dovedeš být nad věcí, máš obrovské plus. Dalšími faktory, které ovlivňují vytváření celkového dojmu, jsou například hlas či stisk ruky. Na co by sis měla dát při důležité první schůzce pozor především?

Řeč těla řekne daleko více než slova

Říká se jí také neverbální komunikace, tvoří ji gesta i postoj těla, mimika, pohled očí. Je nesmírně důležitá. Tipni si, jak moc závisí na obsahu mluveného sdělení? Podle psychologa Alberta Mehrabiana to, co říkáš, ovlivňuje vytváření dojmu na 7 %, ale obličejová mimika tvoří 55 % a celých 38 % pak tvoří způsob prezentace, například hlas či technika mluvení. Co z toho vyplývá? Než vstoupíš do místnosti, narovnej se a nahoď úsměv, protože ani sebelépe vybraná slova nedokážou vyvážit špatnou řeč těla.

Nacvič si perfektní stisk ruky

Klíčovým faktorem, který ovlivňuje první dojem, je stisk ruky. Obecně platí, že žena podává ruku jako první, pokud ovšem komunikuje s osobou ve vyšší společenské funkci, měla by počkat. Určitě není dobré podávat ruku stylem „leklá ryba“ či „drtič prstů“. Pokud chytneš podávanou ruku jen za prsty, může to znamenat, že jsi ve spěchu nebo rozčílená. Při podávání ruky je určitě žádoucí vstát. Podávat ruku v sedě je velké společenské faux-pas. Jak nacvičit ten správný stisk?

Julie Lamberg-Burnetová, zakladatelka školy správného chování, radí: „Podávat by se měla vždy pravá ruka, která musí být tím pádem volná, kabelku si přendej do druhé ruky. Určitě se při podávání ruky dívej dotyčnému do očí, usměj se. Prodluž ruku tím, že palec vysuneš nahoru. Při potřesení musí pohyb vycházet z loketního kloubu, nikoliv ze zápěstí či ramene. Dvakrát lehce zapumpuj. Ruce by neměly být lepkavé, neměla bys mít spoustu objemných prstenů, ruka by neměla vonět parfémem.“

A co tam máme dál?

Zlepši svůj hlasový projev

Lidé se silným hlasem, který se netřese, určitě udělají vždy lepší dojem a jak již bylo předesláno, slova jsou důležitá jen ze 7 %. Tón hlasu, úsměv a oční kontakt – podle toho si tě ostatní lidé nejlépe zapamatují. Jak dosáhnout lepších výsledků?

  • Poslouchej svůj hlas – nahraj si svůj minutový projev na diktafon. Možná budeš překvapená, jak tvůj hlas ostatním zní. I na tom se ale dá zapracovat.
  • Mluv pomalu a srozumitelně – pečlivě vyslovuj. Pořádně se nadechuj, ale výhradně nosem! Dýcháš-li ústy, vypadá to, že nemůžeš popadnout dech, že se jednoduše cítíš sklíčená a ve stresu.
  • Dělej pauzy – lepší než užít tzv. „vycpávková“ slova typu: „ehm, hm, ee…“ je projev správně rozčlenit. Pokud momentálně nevíš, co přesně říci, dej si raději krátkou pauzu, během níž něco vymyslíš. Správně použitá pauza značí sebedůvěru, tvůj projev bude znít přesvědčivěji.
  • Poslouchej – lidé mají rádi, když mají pocit, že je dobře posloucháš. Nesnaž se hned a za každou cenu vyplnit ticho.
  • Usmívej se – budeš pak vypadat daleko sympatičtěji.

Provětrej svůj šatník

Vyplatí se o sebe pečovat ať už se to týká účesu, postavy, pleti či zubů. Pravidelné návštěvy u dentisty by měly být samozřejmostí. Chceš přece okouzlovat krásným úsměvem? Velmi důležitá je správná volba šatů – ty by měly padnout, což se u svršků, které máš ve skříni léta, nemusí mnohdy povést. Investovat se vyplatí do klíčových kousků garderoby: bund, kalhot, bot, kabelek a doplňků, jakými jsou hodinky či brýle. I těmi, jsou-li dobře zvolené, můžeš udělat dobrý první dojem. Nezapomínej na decentní líčení a přirozený účes. Nemusíš být však za šedou myšku, chceš přeci, aby si tě zapamatovali. Klidně sáhni po nějakém výraznějším kousku, ale měj na paměti, že může být jen jeden.

Že si nejsi svým outfitem jistá? Mrkni do galerie, najdeš tam pár příkladů, jak rozhodně na pohovor nebo schůzku nevyrážet i pár takových, které by sis měla vzít jako vzor. 

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com, 

21.11.2016 4:00| autor: Marta Dostoupilová

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist