Sedm zajímavých faktů o mozku novorozence

Jsou plešaťoučká, faldíkatá a vyrážejí ze sebe jen legrační citoslovce. Jejich mozky se ale vyvíjejí bleskovou rychlostí. Věděli jste, co se odehrává v hlavičkách vašich miminek? Některá fakta jsou více než překvapivá.

1. Mozek bleskově roste
Zatímco mozky neandrtálců víceméně neměnily svůj objem od narození do dospělosti, mozek dnešního člověka během prvního roku života svou velikost zdvojnásobí. Na úroveň „dospěláka“ se dostane zhruba v předškolním věku, jeho růst se však zastavuje až okolo pětadvacátého roku. „Dá se říct, že mozek se vyvíjí po celý život, ať v dobrém nebo ve zlém,“ říká neuroložka Lise Eliotová.

2. Opičí obličeje mají svůj význam
Nemusíte si připadat jako šaškové, když na své miminko děláte různé opičky. Naopak, je to důležité pro jeho vývoj. Na vašich grimasách se učí chápat a napodobovat emoce. Čím více je přeháníte, tím jasnější sdělení dítěti předáváte.

[[related]]

3. Mozek jako houba
Mozek miminka má mnohem víc neuronálních spojení než mozek dospělého člověka. Novorozenec do sebe nasakuje veškeré podněty z okolí, neumí si mezi nimi vybírat. Teprve učením a zkušeností se postupně začíná soustředit na jednotlivé vjemy, a nervová síť se tak vytvaruje do jednoduššího, ale konkrétnějšího vzorce.

4. Žvatlání jako signál
Když už se jeho mysl začne na něco soustředit, dítě se začne pokoušet o komunikaci. Ono roztomilé „ňa ňa“ je podle Michaela Goldsteina z univerzity v Cornellu ve skutečnosti signálem, že je váš uzlíček připraven přijímat informace a učit se. V této fázi je miminko zase o něco chytřejší.

5. Didaktické pořady rodiče nenahradí
Dětské programy a DVD mohou být sebedidaktičtější, dětem před prvním rokem života prý ale nejsou žádnou pomůckou. „Miminka rozdělují svět na věci, které na ně reagují, a na předměty, od nichž se žádné odpovědi nedočkají,“ vysvětlil Goldstein. Věci, co nereagují na jejich podněty, je podle něj nemůžou nic naučit.

6. Jiný sluch
„To dítě je snad hluché,“ řeknete si, když váš drobísek sladce spí, zatímco vysáváte koberec kolem jeho postýlky. Miminka mají skutečně jiný sluch než dospělí. V první řadě nedokážou rozlišit lidské hlasy od šumu okolí, a navíc se zdá, že jim nevadí rámus. Eliotová nedoporučuje mít doma puštěnou televizi nebo rádio jako kulisu – jejich zvuk dítěti splývá s vaším hlasem, a to by mohlo znesnadnit učení řeči.

7. Máma s tátou nestačí
Ačkoli vazba s rodiči je ta nejzákladnější a nejdůležitější, výzkumy ukázaly, že dítě nejlépe prospívá, pokud se pravidelně stýká s více osobami. S babičkou, dědou, chůvou, tetou… Umožňuje mu to lépe chápat odlišnosti druhých a učit se sociálnímu chování. Ačkoli to zní neuvěřitelně, dětský mozek používá k rozlišení emocí druhých stejné psychické procesy jako dospělý už v sedmém měsíci života!

Řekněte sami, nejsou ta miminka zázračná?

5.9.2012 8:00| autor: Libuše Burger

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist