Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Pomoc, moje dítě víc poslouchá své kamarády

Pomoc, moje dítě víc poslouchá své kamarády

Pomoc, moje dítě víc poslouchá své kamarády

Magazín: Rodina a děti | autor: Lucie Feiková | vydáno 19. 07. 2013

Jste jeho matka a myslíte to s ním dobře. Tak proč mu na názorech kamarádů záleží víc, než na vašem? Nevidí ve vás bezpečný přístav jistoty! Jak to změnit a vychovat z dítěte osobnost, které záleží na vašich radách?

Bez ohledu na věk, ať chceme nebo nechceme, mnozí se nechávají ovlivňovat lidmi ve své blízkosti. Zvlášť puberťáci rádi přijímají rady svých vrstevníků, což rodiče obyčejně velmi mrzí. Co s tím můžete udělat? Nebrat citovou rozháranost svého dítěte na lehkou váhu a chopit se své mateřské role s grácií! Buďte příkladem a nejprve si získejte jeho důvěru!

Nabídněte praktickou pomoc

Zajděte k lékaři kvůli akné, bude-li to třeba, bundu kupte novou, jestliže vám to vaše možnosti dovolí. Nejvíce se ale zaměřte na podporu sebevědomí. Snažte se, aby dítě vědělo, že ho milujete takového, jaké je. Proč je to vlastně tak důležité? „Rodiče by pro dítě měli být jistota. Nemyslím tím falešné pochlebování, ale bezpodmínečné přijetí, to znamená, že berete dítě takové, jaké je, s jeho lepšími i slabšími stránkami. A pokud dítě schytá nějaké rány od života, snažte se mu pomoci, aby je uneslo,“ vysvětluje psycholožka Blanka Pöslová, podle níž je dobré, když dítě ví, že se vám může svěřit. Ovšem to udělá jen tehdy, když jej budete brát vážně! 

Nákup levných potravin. Opravdu je tak výhodný?

Nákup levných potravin. Opravdu je tak výhodný?

Maso v akci, na sýr taky sleva. Salám stačí ten nejlevnější… Zhubnete, když budete nakupovat takh...

Odpusťte si sarkasmus

Všichni puberťáci se během dospívání čertí pro narážky nebo dobírání ze strany rodičů. Legrace je jedna věc, ale útočení na nejistotu druhá. Děláte to? Znevažujete názory, chování i talent svého dítěte? Pak se nesmíte divit, když se názory potomkových kamarádů stanou důležitější než ty vaše! Zkuste to jinak. Věřte, že se potomek bude chovat správně. Pak i on tuto skutečnost přijme. Dítě časem pochopí, že rady staršího jsou míněné dobře. Ale pozor, co se týče oblečení, radši se držte zpátky!

Berte ohled na módní výstřelky

Nekritizujte své dítě, když zatouží vypadat jako jeho kamarádi. Pro něj je krok s trendem velmi, velmi důležitý. Dobře, není jednoduché smířit se s faktem, že jako rodič nemůžete o zevnějšku nebo těle svého dítěte tak zcela rozhodovat, nicméně k experimentům s oblékáním buďte shovívaví. Vrátí se vám to, až se vás dítě přijde zeptat, jaké kousky se k sobě hodí. A víte, čím si získáte podporu svého dítěte úplně nejvíce? Když se společně postavíte proti bezpráví!

Super vychytávky pro zdravé a krásné vlasy

Super vychytávky pro zdravé a krásné vlasy

Ukaž mi své vlasy a já ti povím, jaká jsi. Pečovat o vlasy je důležité, vlasy totiž odráží náš ži...

Šikana? Ukažte sílu!

„Nejprve je třeba podpořit dítě v tom, že co se děje, není správné,“ upozorňuje psycholožka Blanka Pöslová s tím, že nikdo nemá právo druhého urážet nebo mu ubližovat. „Na druhou stranu, šikanované dítě nepodporujte k přímému protiútoku, aby oplácelo stejnou mincí. Nejvhodnější je vysvětlit mu, aby útoky nebralo osobně,“ radí psycholožka. Prostě nemělo by se nechat vtáhnout do té hry, ačkoli se o to agresor pokouší. „Neposlouchat, nevnímat, ignorovat. To je nejsilnější zbraň, ale taky těžký úkol pro dítě, které v takové chvíli potřebuje vaši podporu,“ uzavírá odbornice. 

Každopádně se jedná o příležitost pro rodiče. Mohou tak ukázat, že jim na potomkovi záleží a jsou na jeho straně. Získáte-li si i vy důvěru dítěte svým příkladným chováním, nebude vaše názory brát na lehkou váhu. Tak nastražte uši, otevřete oči a naslouchejte jeho srdci

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
01. 08. 2013 soffka ... (reakcí: 0)
21. 07. 2013 lidka2 . (reakcí: 0)
20. 07. 2013 Kari1992 odpověď (reakcí: 0)
19. 07. 2013 viki11 ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

XPel Hydratační mýdlo na ruce Coconut Water

XPel Hydratační mýdlo na ruce Coconut Water

Intenzivně hydratuje...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 17. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

20. 02. 2017 Horoskop Beran

Neboj se řešit všechny nepříjemné záležitosti, které jsi odkládala na pozdější dobu. Ti, kterých se to týká, ti budou... Celý horoskop

Karta dne

Osm pentaklu
Nyní jsi v období, kdy můžeš dokázat a předvést, jaké talenty v tobě „dřímají“. Máš velkou příležitost dosáhnout úspěchu ve všech oblastech, o kterých máš pochybnosti ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist