Záhady, strašidla i bitvy aneb Novinky na knižních pultech

V sobotu oslavíme Den dětí. Přemýšlíte, čím udělat vaší ratolesti radost, ale stále ne a ne přijít na něco, co by stálo za to? Zkuste to s knihou. Našli jsme pro vás spoustu zajímavých tipů od těch nejmenších až po odrostlé puberťáky.

Dětství – pro většinu z nás čas smíchu, volnosti a bezstarostnosti vyplněný zábavou. K tomu mému patřily odjakživa knížky. Ráda jsem utíkala od reality do světa zábavy. Jen ten výběr knížek tehdy nebyl tak velký. Teď je však obrovský a s blížícím se dnem dětí možná oceníte malou nápovědu, co darovat vašim dětem.
Pro ty nejmenší je určena kniha Hurá do školy, kterou vydává nakladatelství Portál  a jejíž autorkou je Iva Nováková. Pracovní sešit pro předškoláky a začínající školáky zaměřený na všestranný rozvoj dítěte. Sešit je postaven jako soubor dvoustran, kde první strana je tvořena snadno zapamatovatelným příběhem v kresleném seriálu, druhá strana tematicky navazuje na příběh a rozvíjí ho úkoly zaměřenými na grafomotoriku, počítání, cvičení postřehu atd. V úkolech jsou zastoupeny různé typy – bludiště, dokreslovačky, hledání dvojic podle smyslu či podobnosti… S příběhem se dítě nejdříve seznámí tak, že si ho čte s dospělým (učitel/ka, rodič), dítě pak „čte“ samo – podle obrázků a „bublin“. Vlastními výrazy tak opakuje podstatu jednoduchého děje. Dítě takto rozvíjí paměť a slovní zásobu. Pod příběhem je vždy ještě zařazen jednoduchý úkol – hledání stejného, počítání… Kniha je určena k opakovanému používání, dítě nemusí řešit vždy všechny úkoly najednou.

Pro starší děti je určena kniha Jana a Kláry Smolíkových Ve škole straší z nakladatelství Portál. Škola, ve které začíná náš příběh, stojí ve městě už déle než sto let. Zatímco do lavic zasednou každý rok noví školáci, školník Felix Jazylka je pořád stejný. To se tak občas stane, když přijmete školníka-ducha, který si musí odpracovat své učitelské hříchy. Letos sem do čtvrté třídy nastoupila Petka, desetiletá holka, která by sice byla nejraději neviditelná, ale příliš se jí to nedaří. V nové škole na sebe neustále strhává pozornost a neunikne ani partě, která kdekomu znepříjemňuje život. Pomůže Petce školník, nebo nakonec bude muset zachraňovat ona jeho? Napínavý příběh se spoustou hádanek volně navazuje na knížku Chyťte Bycha.

Více informací na www.portal.cz.

článek

Pro všechny kluky, kteří si rádi hrají na vojáčky,nebo je prostě jen baví historie je určena nádherná kniha nakladatelství Svojtka&Co. Bitvy, které změnily svět – Klíčové bitvy, které rozhodly o osudu národa. V historii došlo k mnoha důležitým bitvám, které přetvářely dějiny. V této knize najdete výběr důležitých střetnutí, oživený zážitky účastníků a zkoumající dopady těchto bitev na následující dění. 47 zaznamenaných rozhodujících střetnutí se odehrávalo v průběhu několika staletí. Od první skutečné zaznamenané bitvy u Meggida v roce 1457 před naším letopočtem až po Američany vedenou invazi do Iráku v roce 2003. Popisované monumentální akce probíhaly po celé Evropě, od severozápadního Ruska až po řecké vody. Důležité bitvy se udály i na Blízkém východe, v Asii i v Americe. K významným střetům docházelo i v různých prostředích, od japonských vod až po vyprahlé palestinské hory a největší světová města. Zaznamenané bitvy měly rozhodující vliv na další chod historie a pomáhaly měnit místní regionální nebo mezinárodní politické, vojenské, ekonomické, společenské i kulturní vztahy. Jednotlivé bitvy pak působily rozhodujícím způsobem ve čtyřech směrech. Za prvé, byla to střetnutí, která ukončila velký konflikt, a tím ovlivnila politické prostředí. Za druhé, tyto bitvy znamenaly obrat v rozsáhlém konfliktu; i když válka jako taková pokračovala, tyto akce byly „koncem začátku“ či „začátkem konce“ daného konfliktu. A za třetí, v těchto bitvách byly použity nové technologie, nová taktika nebo kombinace obou těchto prvku, které ovlivnily směr, jímž se válečnictví bude ubírat. A konečně jsou to střety, které stále hluboce poznamenávají moderní veřejné povědomí.Tato kniha, sestavená na základe odborných poznatku, nabízí čtenáři pohled na ucelenou radu důležitých vrcholných bitev, jež měnily dějiny.

článek

Trpíte pohledem na svého klackovitého puberťáka a bojíte se mu jen naznačit svůj názor? A přitom je nejvyšší čas zasvětit ho do světa dospělých a sexu? Pak právě vy oceníte další novinku z produkce nakladatelství Svojtka&Co.- Co chtějí kluci vědět o sexu. Dospívání je období plné změn a nových emocí a tato krásně připravená kniha pomáhá výstižně a srozumitelnou formou odpovědět na nejčastější otázky, s nimiž si možná váš syn láme hlavu. Kniha „Co chtějí kluci vědět o sexu“ je určena pro chlapce, ale i dívky si mohou přečíst informace o tom, čím procházejí a co řeší chlapci v této životní etapě. Pomůže jim to připravit se na vlastní dospívání, možná budou tolerantnější k „náladovosti“ a změnám chování dosavadních kamarádů – I dívky by měly chápat, co jsou to „noční poluce“, jakou úlohu hrají v živote chlapců kamarádi, jak se v nich probouzejí sexuální touhy – Nejistoty v období puberty mají mnoho podob – a koho by nezajímalo, co se děje opačnému pohlaví?

Více informací najdete na www.svojtka.cz.

Máte doma nadšence do žánru sci-fi? Pak vás jistě potěší novinka z produkce nakladatelství Baronet Monument 14, jejíž autorkou je Emmy Laybourne. A o co jde? Tvá matka na tebe křičí, že nestihneš autobus. Vidí, jak se blíží ulicí. Nezastavíš se a neobejmeš ji, neřekneš jí, že ji máš rád. Nepoděkuješ jí, že je hodná, laskavá a trpělivá máma. Jistě že ne – jen seběhneš schody a utíkáš na roh ulice. Kdybys ale věděl, že je to naposled, co mámu vidíš, nejspíš by sis přál, aby ses zastavil a všechny ty věci udělal. Možná i za cenu, že by ti autobus ujel. Ale autobus se už blížil, tak jsem se rozběhl. Čtrnáct dětí. Jeden supermarket. A milion věcí, které nabraly špatný směr. V akcí nabitém debutovém románu Emmy Laybourneové se stal supermarket útočištěm pro čtrnáct dětí – šest středoškoláků (oblíbených i neoblíbených), dva osmáky (z nichž jeden je technický génius) a šest malých dětí. Venku zuří jedna katastrofa za druhou, počínaje monstrózním krupobitím a konče použitím chemických zbraní, které svět – jak ho znají – vedou do záhuby.

Více informací najdete na www.baronet.cz.

článek

Strhující příběh přináší také kniha Dívka, která sahala po hvězdách od Sarah Addison Allenové. Na náš trh ji přináší nakladatelství Ikar, společnost Euromedia.cz. Emily Benedictová přijíždí do pitoreskního jižanského městečka Mullaby v Jižní Karolíně v naději, že se dozví víc o životě své matky, obklopeném mnoha hádankami. Ale od chvíle, kdy dívka vstoupí do domu, kde její matka vyrůstala a kde žije její podivuhodný samotářský dědeček, jehož zatím nikdy nepotkala, nestačí se divit. Ostatně celé Mullaby, kde existují rodinná tajemství, za nimiž stojí snad jen kouzla, je poněkud zvláštní místo. Jak jinak si vysvětlit, že zde žije muž tak vysoký, že dohlédne za obzor. A to je jen začátek…

Více informací najdete na www.bux.cz.

31.5.2013 2:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist