Vývoj dítěte

V prvním roce života prodělá dítě největší vývoj. Nikdy později v životě člověka nedojde k takovému pokroku. Už samotné narození je obrovskou a náročnou změnou a porod sám ovlivní další fyzické a psychické dozrávání dítěte.

V prvních měsících je hlavní činností miminka spánek (až 20 hodin denně) a příjem potravy.  Na nepříjemné podněty a bolest reaguje křikem a pláčem.

Od třetího měsíce se na bříšku zvedá na ruce a udrží hlavičku nahoře. Děti jsou schopné pozorovat věci v pohybu a soustředí se na zvuky. Kolem 4. a 5. měsíce se natahují za hračkami a dokážou je krátce uchopit. Umí se nahlas smát.

Asi půl roce se dítě už umí samo překulit z polohy na zádech do polohy na bříško. A o měsíc později se pokouší plazit. Začíná žvatlat první slabiky – ma-ma, ta-ta. V této době se začíná s prvními příkrmy, brzy dítě bude umět za vaší asistence pít z hrnku.

V osmi měsících začínají děti lézt po kolenou a sedí samy bez držení. Pokouší se postavit, a když se mají čeho držet, tak vydrží i chvíli stát. Pamatují si názvy některých předmětů.

Kolem 11 až 12 měsíce už kojenec dokáže stát sám bez držení a zkouší dělat první samostatné kroky. Chápe a dokáže plnit některé jednoduché pokyny, jako vstaň, počkej… Rodiče od něho uslyší první slovo.

Období mezi 1 a 3 rokem nazýváme batolecím a pro vývoj dítěte je zásadní v tom, že dochází k největšímu myšlenkovému posunu. Naučí se samostatné a obratné chůzi, dochází k prudkému rozvoji řeči – ze samostatných slov začne tvořit první věty. Projde si procesem sebeuvědomění a k přijetí své jedinečnosti (uvědomí si své Já).

V této době a ostatně během celého předškolního věku je nejdůležitější prací dítěte hra. Její pomocí zdokonaluje své schopnosti a dovednosti. V batolecím období se soustředí hlavně na zdokonalení motoriky – hrají si s kostkami, otevírají krabici, navlékají korále, učí se používat tužku.

Člověk se učí celý život, ale období nejranějšího období vývoje dítěte je neúžasnější a také nejkrásnější.

Foto zdroj:

24.1.2011 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist