Co by měla nastávající maminka dlabat

V těhotenství vás mohou přepadnout neodolatelné chutě, které si můžete v rozumném množství dopřát, veškerá strava, kterou přijímáte v těhotenství se však dotýká i vašeho dítěte. Placentou prochází nejen živiny, ale i škodlivé látky. Buďte tedy pozorná, co jíte a pijete. Nebezpečné látky obsahuje i kečup a vyhýbat se máte také zralým sýrům. Proč Feminy, maminy, jsou tu podnětné rady nutriční terapeutky Julie Zákostelecké…

Co by měla nastávající maminka dlabat

V těhotenství potřebujete jíst tak, abyste dostávala spoustu zdravé energie pro sebe i pro děťátko. Jezte především takovou stravu, která je bohatá na vitaminy a minerály. Dostatek vápníku vám dodá mléko, netučné tvrdé sýry a jogurty. Vaše tělo potřebuje také zhruba dvojnásobek železa, protože se zvětšuje objem krve a děťátko potřebuje železo pro svůj zdravý růst.
Zvláště dobrým zdrojem železa je zelená listová zelenina, luštěniny, obiloviny – především proso, dále maso a ořechy. Lepší využití železa v těle podporuje vitamin C. Zajistíte si jeho dostatek, když budete pít k jídlu čerstvě vylisovanou pomerančovou šťávu. Pro zdravý vývoj dítěte je důležitá také kyselina listová, kterou obsahují listové druhy zeleniny a zelené saláty, celozrnné výrobky, ořechy a rajčata. Dostatek jódu vám zajistí porce mořské ryby dvakrát týdně a používání jodizované soli.

Jaký je optimální těhotenský přírůstek

Každá maminka by si váhový přírůstek měla hlídat, aby ke konci těhotenství nepřekročil zdravou míru. Již dávno neplatí motto, které s oblibou říkají babičky a maminky, „musíš jíst za dva“. Váhový přírůstek za celé těhotenství by měl u zdravé ženy činit 10-12 kg. Pokud přiberete více, kila se po porodu špatně shazují.

Kterým potravinám bychom se měli v těhotenství vyhnout

Jak asi všechny maminky tuší jsou to káva, čaj, zrající sýry, strava z „fast foodů“, konzervované potraviny a samozřejmě alkoholické nápoje.

Káva, čaj: kofein, je škodlivý pro trávicí systém. Tyto nápoje bychom měly v těhotenství zcela vyloučit, nebo alespoň omezit. Kofein obsahuje také horká čokoláda. Omezte tyto nápoje na maximálně 2 až 3 šálky denně.
Zrající sýry: Zrající sýry, které se vyrábějí z nepasterizovaného mléka i jiné výrobky z nepasterizovaného mléka mohou být pro vaše dítě škodlivé. Ze svého jídelníčku je proto raději zcela vylučte.
Fast food: Většinou je všem zcela jasné, že tato strava je zcela nevhodná pro zdraví člověka obecně, natož pro těhotnou ženu. Přesto však vlivem těhotenských chutí můžete mít neodolatelnou touhu po tomto druhu stravy. Jídla z „fast-foodu“ jsou však nejenom velmi nevhodná z důvodu obrovského obsahu tuků a jiných nevhodných látek, ale často také mohou obsahovat bakterie a další velmi nebezpečné příměsi. Na jídla z „fast-foodu“ raději rychle zapomeňte!
Konzervované potraviny: Konzervované potraviny se sice velmi rychle a pohodlně připravují, obsahují však přísady cukru, soli, nebezpečných dochucovacích látek (např. glutaman sodný), konzervanty a barviva. Tyto látky obsahují i tak běžné výrobky jako např. kečup. V poslední době se však objevují výrobky i bez těchto zdraví nevhodných látek. Prostudujte si tedy vždy složení na obalu.
Alkoholické nápoje: Veškerý alkohol, který vypijete přechází placentou přímo do krevního oběhu k vašemu dítěti! Platí to i o „lehkém“ alkoholu, jako je víno nebo pivo.
Alkohol nahraďte šťávami z ovoce, minerálkami, nebo mléčnými koktejly.

Za těhotenskou nevolnost může hormon HCG. Jak jej ovládnout
Zapamatujte si: JÍDLO JE i NA HRANÍ! .-) Špízy ala zdravá strava

Nutriční terapeutka radí: Nutriční terapeutka – člověk jenž ovládá kalorie
A» ľije tahle ta, ątíhlá planeta! I vy můľete být krásní, svěľí a plni energie…
Řekni mi co jíą, a já ti řeknu jak jíst lépe…
GI 55 – číslo, které vám zachrání linii!
Vychvalovaná i zatracovaná – dělená strava. Je ąpatná či zdravá
Ten, kdo chce zblnout, a» začně hubnout! Více, neľ nesmyslné diety, fungují ozdravné propriety…
Straąák plný jedu – Botulotoxin! Pozor na cizokrajné ovoce…
Silvestr, den plný alkoholu
Dobré tipy, jak přeľít oslavu bez nepříjemných následků
Pokud jste zimomřiví, jezte potraviny, která vás zahřejí… a naopak .-)
Čaj chutná i léčí… Oolong a Pu-Erh pro krotitelky kilogramů, mladý bílý čaj i bylina Rooibos!
Vyľeňte nemoci sibiřským lomcovákem! Červené víno chrání mozek…
Pijte Roibos, je takřka zázračný! I káva umí zázraky…

Promaštěné tipy feminy:
Oleje a tuky. Jsou důležité i pro termoregulaci!
Nenaolejuje-li mne Julie, naolejuji se sám(a), vím totiž čím…
Olej jako elixír života

Femina vyzvídá na nutriční terapeutce Julii Zákostelecké. Ptejte se i Vy…
Napište nám své otázky na adresu info@femina.cz
pod heslem NUTRIČNÍ TERAPEUT,
a nebo své dotazy připojte přímo k článku.
(Foto: internet)

It-is.cz/terapeutka

27.3.2007 12:00| autor: Julie Zákostelecká

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist