Úspěšné ženy: Martina Bittnerová

Přemýšleli jste někdy o tom, zda se vám splnily sny a přání ze školních let? Vzhledem k tomu, že jsem několikrát měnila školu, mám relativně dost bývalých spolužáků, z nichž nejmíň patnáct tvrdilo, že se z nich stanou spisovatelé. Jen u dvou se to opravdu splnilo. A jedním z nich je Martina Bittnerová.

Mezi uznávané spisovatele má sice zatím jen nakročeno, ale je to velmi pevný a rychlý krok. Martina už ve třídě na střední škole vynikala fascinujícím talentem – dokázala absolutně zhodnotit jakoukoliv situaci pár velmi přesně zvolenými slovy (záměrně nepoužiji bonmot z velmi jasných důvodů), a ještě to mělo hloubku. Což v době, kdy frčel Michael Jackson, Madonna, New Kids 0n The Block a vysoko natupírovaná oj (vyčesaná patka) bylo dost zvláštní. Filozof v zadní lavici ve třídě plné rozchechtaných holek, to bylo prostě něco nemyslitelného.

Čas nás rozdělil a opět po letech znovu spojil. Teď je ale Martina známou spisovatelkou, která má za sebou už několik knih a jak vyplývá z našeho rozhovoru, i před sebou.

Mám pro tebe velmi překvapivou otázku 🙂 – jak ses k psaní knih dostala, byl to tvůj sen?

Je to trošku kuriózní, ale začala jsem  intenzivně psát až na střední škole a to vlastně díky tomu, že mi hrozila špatná známka z techniky administrativy (psaní na stroji). Abych se zlepšila, musela jsem doma opisovat různé nezáživné texty o zemědělství, a tak jsem si je pak začala vymýšlet. Bylo to zábavné a ještě jsem se v psaní dost zlepšila. Ale samozřejmě to nebyl jediný důvod, už odmala jsem milovala knížky. Myslím si, že většina lidí, kteří hodně čtou, dříve nebo později zkusí něco napsat sami.

Jaké knihy ráda čteš a hodnotíš je i po stránce kvality textu?

Nejčastěji čtu literaturu faktu a pak detektivky na odreagování, ale mnohdy se přistihnu, že si všímám logiky příběhu, která se občas ztrácí, což ale chápu, protože je velice obtížné „vychytat“ všechny detaily textu.  Myslím si ale, že dokážu ocenit, když má autor velkou slovní zásobu. Je to trošku profesionální deformace, to přiznávám. Ovšem samozřejmě se mi stává, že mě  obsah nějaké knihy  pohltí tak, že se prostě jen nechám unášet příběhem.

Máš nějaký vzor, chtěla bys být k někomu přirovnávána?

Já nechci být přirovnávána k nikomu, protože si myslím, že každý autor je originál, ale co se obdivu týče, uznávám Vladimíra Párala, který dokázal neuvěřitelným a obdivuhodným způsobem vystavět děj svých románů. Takže asi bych se nezlobila, kdyby někdo řekl, že mu má tvorba připomíná tu Páralovu. Ovšem to budu muset nejprve nějaký rozsáhlý román vůbec napsat:-).

Čteš i nějaké zahraniční autory?

Já čtu momentálně spíše české autory, protože nevládnu cizím jazykem natolik, abych mohla číst zahraniční literaturu v originálu. Netvrdím, že překladům nevěřím, ale vzhledem k tomu, že se knihy doslovně nepřekládají (což ani nejde) ale přepisují do jiného jazyka, dostanu vlastně příběh zprostředkovaný, který nemusí odpovídat originálu. Dobrý překlad totiž dokáže dát knize úplně jiný náboj.

A teď k tvým knížkám. Trošku nám je představ – kolik jich máš, o čem jsou a kde se dají koupit?

Zatím mám čtyři, ale nezahálím a v březnu mi vyjde další.

Spisovatelky a Éros  – Jedná se o soubor příběhů o významných ženách, které se nebály vystoupit z davu a dělat něco jiného než ostatní, nebo žily jinak svůj život. A samozřejmě se dotýkám i některých milostných příběhů. V knize se konkrétně zmiňuji o Karolíně Světlé, Boženě Němcové, Marii Majerové apod.

Utajené životy slavných Čechů  – Určitě si ze školy pamatujete jména K. H. Mácha, Viktor Dyk, S. K. Neumann…možná vás otravovalo se učit něco z jejich tvorby, ale kromě autorů to také byli jen lidé, kteří měli své problémy a touhy a občasné skandály.

Na nevěru se neumírá – Je souborem humorně ironických povídek o vztazích a peripetiích v lásce, které nepostrádají určitý nadhled.

V průšvihu – Můj nejnovější román, který vyšel na začátku listopadu. Byl psaný pro mladší čtenáře, ale pozitivní ohlasy dostávám i z řad svých vrstevníků. Jedná se o poměrně humorný příběh se špetkou sci-fi, čemuž napovídá i zápletka : Hlavní hrdince Lole je třináct  let, má ráda módu, kamarádky a na Velký svátek  (obdoba Vánoc) dostane vytouženou hračku – živé lidské miminko.

Koupit se dají ve všech větších knihkupectvích. Na nevěru se neumírá už je v papírové podobě vyprodaná a je dostupná jen jako ebook. Detailní informace získáte na mých stránkách http://martinabittnerova.cz.

Dá se psaním knih tady v Čechách vůbec uživit?

No, jak bych ti to řekla…pro každého uživit se znamená něco jiného. Pro někoho jednoduchý a příjemný život a pro jiného obrovský dům s těmi nejmodernějšími vymoženostmi. Já nejsem zrovna materiální typ, i když uznávám, že peníze jsou potřeba. Na začátku mi hodně pomáhal můj partner, ale teď už  se to trochu zlepšuje.

Náš rozhovor nad čerstvě praženou kávou pomalu končí a Martina se zvedá. Má před sebou cestu na jedno z početných setkání a autorských čtení v jedné mimopražské knihovně. Pošli mi to, já si to přečtu – mávne na mě rukou mezi dveřmi. To tak, pomyslím si, ještě mi to zkritizuješ a řekneš, že jsem se s tím příliš nePárala:-) Takže, až potkáte Martinu, nedávejte jí to číst 🙂

Foto: Archív Martiny Bittnerové – autor Jakub Karlíček

10.12.2013 12:00| autor: Sabrina Harisová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist