Těšíme se: Americká verze švédského krimi hitu

Tzv. Millenium trilogie o jednom novináři a jedné neobyčejné hackerce a punkerce se stala nejen doma ve Švédsku takovým hitem, že podle knížek vznikly nejdřív tři švédské filmy a teď se chystá do kin i první americký. Pokud netrpíte epilepsií, podívejte se na první trailer.

První díl se v češtině i švédštině jmenuje Muži, kteří nenávidí ženy, v angličtině ale vyšel pod názvem Dívka s dračím tetováním. Jeho hvězdnější filmová verze by se tak u nás mohla jmenovat taky tak, aby se aspoň odlišila od té švédské. Zatímco původní knížky od Stiega Larssona prý nejde odložit, jakmile je někdo začne číst, filmová trilogie mě nijak nenadchla. První díl byl nicméně ze všech nejlepší. Díky tomu, že ho režíroval o něco schopnější Skandinávec než zbytek. I díky zápletce – tajemnému osudu mladé dívky ztracené nebo zavražděné před lety na rodinném sídle bohatého patriarchy.

O hledání, co hrozného se tehdy stalo, půjde samozřejmě i tentokrát. V roli novináře ho povede Daniel Craig aka nový Bond a v roli Lisbeth Salander, o níž se prala kdejaká slavná herečka, Rooney Mara. Té k obsazení asi pomohla zkušenost z filmu The Social Network, oscarového kandidáta i tento remake totiž režíroval David Fincher. Právě jeho jméno je hlavní důvod, proč se na další verzi už viděného vůbec těším. Fincher je obdivuhodný a schopný režisér s citem pro nehezké stránky lidské povahy a napínavou atmosféru, jak dokládají už filmy Sedm, Klub rváčů, Zodiac nebo ostatně i Social Network.

Jestli se jeho filmařský um odrazí i v adaptaci románu, který zavedl vlnu chladných kriminálek plných násilí, uvidíme až na začátku příštího roku. Z prvního traileru zatím nic moc poznat není, když je složený jen z rychle nastříhaných záběrů na drsnou hardrockovou hudbu, v jejichž mozaice se můžou orientovat jenom ti, kteří příběh už znají.

Film tak zatím víc poutá pozornost svým plakátem, který poprsí Rooney Mara zakrývá jen kusem Craigova rukávu a datem premiéry. Vzhledem k tomu, co všechno na diváky ve filmu čeká, moc vzniklou kontroverzi nechápu. Spíš mě zaráží, jak podivně se na plakátu tváří Daniel Craig a hlavně jak falešně na Rooney Mara vypadá Lisbethin make-up a piercing. Noomi Rapace, hereckému objevu švédských filmů, slušel o dost víc.

Na co se těším:
na Finchera ve své živlu
na Daniela Craiga v ne tak bondovské roli

Čeho se bojím:
jestli mě film bude bavit, když už vím, co se tam stane
jestli Rooney Mara zvládne roli Lisbeth Salander

Datum premiéry: 21. 12. 2011, 12. ledna u nás

15.6.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist