Recenze: Harry Potter a Relikvie smrti – část 1.

Už brzy bude, po čtrnácti letech do vydání první knihy a devíti letech od premiéry prvního filmu, se ságou Harryho Pottera konec. Ale ještě ne teď. Závěrečná kniha stojí za pečlivé převyprávění a tak nyní přichází do kin její první polovina. A můžete se na ni těšit.

Kdo Relikvie smrti četl, ví, že Hary, Ron a Hermiona tentokrát nepojedou do Bradavic, ale budou se skrývat před dychtivými Smrtijedy a při tom pátrat po viteálech, různých předmětech, do nichž lord Voldemort začaroval části své odporné duše. Bradavice už stejně za moc nestojí, když jedna část učitelského sboru je mrtvá a jiná v područí Smrtijedů, kteří teď ovládají už skoro všechno. Ale studené a osamělé lokace po britské krajině taky neskýtají moc potěšení, a to aspoň chytrá Hermiona vzala ve své zázračné bezedné kabelce potřebné vybavení, včetně stanu.

Potterovské filmy temní s každým dílem, protože v každém dílu je Pán zla silnější a silnější a od čtyřky a Cedricovy srdceryvné smrti už nejsou pro děti mladší dvanácti let. Relikvie smrti jsou logicky zatím nejtemnějším dobrodružstvím a to je část 1 jenom předzvěstí hrůz a úmrtí dalších milovaných postav v části 2. Chvíli jsem se na konci uslzená ptala sama sebe, proč mám tak emocionálně náročnou sérii vůbec tolik ráda. Ale právě fakt, že mi na hrdinech záleží, dokazuje, jakou magickou moc knížky J. K . Rowlingové a jejich adaptace mají.

Sedmý snímek ovládá atmosféra osamění a skoro až válečného stavu. Pubertální čarodějové pořád dokážou vykouzlit úsměvy různými vtipy a hláškami, ale na rozdíl od prvních dílů se tu poměr mezi zábavnou lehkostí a pochmurným bojem dobra a zla obrátil. Akce, která dlouhé stanování vhodně střídá, je strašidelnější než kdy jindy a při několika výpadech hada Naginiho jsem byla opravdu vděčná, že film není ve 3D.

Na to, že filmy o Harry Potterovi se nepromítají v původním znění (kromě několika kopií dostupných především v Praze), jsem si už musela zvyknout. U stálých postav mi to ani nevadí, k novým známým tvářím jako je Bill Nighy, Rhys Ifans nebo mrazivě nebezpečný Peter Mullan se ale cizí český hlas zoufale nehodí.  Nováčky naopak nejsou ti nejdůležitější, scénárista Steve Kloves a režisér David Yates. Ten si sice pořád neumí vždycky poradit s romantikou (scéna Harryho polibků s Ginny postrádá krásnou intimitu z knihy), zato dramatické momenty mu jdou čím dál lépe. Když k tomu připočtu jednoduchý příběh, který se dobře hodí do filmu a na nějž tu je čas, takže se ani nemusel zásadně krátit, vychází z toho jeden z nejlepších filmů ze série.

Co mě dostalo:
úvod, v němž Hermiona maže rodičům paměť
většina akčních scén, zvlášť útok na svatbu
Hermionina bezedná kabelka
animovaná pohádka o Relikviích smrti
že se nezapomíná na smích
jak filmu prospělo rozdělení poslední knihy na dva díly

Co mi vadilo:
že se málo prozrazuje z Brumbálovy minulosti
některé české hlasy
několik málo scén, které místo dojemně či romanticky působí spíš trapně

Hodnocení: 80 %

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1, UK/USA 2010, 146 minut. Režie David Yates, hrají Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fiennes, Tom Felton, Jason Isaacs, Helena Bonham Carter, Bill Nighy, Peter Mullan, Rhys Ifans, Bonnie Wright, John Hurt a spousta dalších. Premiéra 18. 11. 2010.

18.11.2010 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist