Největší mýty o zdraví a hubnutí. Věříš jim také?

Sacharidy bys měla vyloučit z jídelníčku, sýry škodí tvému srdci a olivový olej je při zahřátí životu nebezpečný. Také tomu věříš? Ale to je chyba. Máme pro tebe největší mýty o hubnutí a zdraví.

myty-o-jidle-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Čas od času se objeví zprávy, které labužníky příliš nepotěší. Tak například ta o sýrech. O nich se dlouho říkalo, že neprospívají srdci a že ty tučné bychom raději měli z jídelníčku vyloučit úplně. Ale věděla jsi, že sýry, a především ty tučné, jako je například brie, hermelín či gouda, ve skutečnosti obsahují velmi cenné látky, jež třeba vytvářejí červené krvinky a zlepšují náladu? Australská specialistka na výživu Fiona Tuckerová se zaměřila na některé mýty, které se poslední dobou rozšířily do obecného povědomí o zdraví a hubnutí, se snahou je vyvrátit.

Mýtus 1.: Sýr škodí srdci

Dlouho nám některé studie říkaly, že sýr, speciálně ten tučnější s plísní, jako je například brie nebo hermelín, škodí srdci. Sýr ale ve skutečnosti zdraví prospívá. Je totiž zásobárnou důležitých živin. Obsahuje bílkoviny, vápník, ale i zinek, fosfor, magnézium, vitamin A, K2, který udržuje zdravé kosti a tepny a zajišťuje lepší vstřebávání, či B12 – ten vytváří červené krvinky, posiluje činnost mozku a paměť. A jak je to přesně s tím srdcem? Ve skutečnosti přesně naopak: tedy 40 g sýra denně snižuje riziko infarktu až o 14 procent.

Mýtus 2.: Jez menší porce jídla, abys zabránila zpomalení metabolismu

Superštíhlé modelky často tvrdí, že klíčem k jejich štíhlé figuře je fakt, že jedí menší porce jídla, zato častěji než pětkrát denně, jak se všeobecně doporučuje. Že hladovění neprospívá látkové výměně? To jistě ano. Nicméně, k tomu aby se tvůj metabolismus, a tím i odbourávání tuků, zpomalil o 8 %, by bylo potřeba hladovět tři dny. Odbornice na výživu Fiona Tuckerová naopak tvrdí, že pravidelné svačinky mohou způsobit přírůstek na váze, když to přeženeš s jejich nutriční hodnotou.

Mýtus 3.: Bílý prášek způsobuje přírůstek na váze

Pravdou je, že cukr a sacharidy mají negativní efekt na tvoje zdraví i kondici. A přehánět bys to neměla ani s bílou moukou. To ale neznamená, že se jich musíš vzdát úplně. Vyřaď z jídelníčku rafinovaný cukr, to ano. Ale přírodní sacharidy si dopřej a stejně tak můžeš v malém množství i bílou mouku, pokud nemáš intoleranci na lepek. Ani tolik démonizované brambory či těstoviny obsahující sacharidy nemusejí ještě nutně znamenat kila navíc. S množstvím bys to ale neměla přehánět.

Mýtus 4.: Olivový olej se při přehřátí stává karcinogenním, proto se na něm nedá vařit

Způsobuje olej rakovinu? Tuckerová tvrdí, že nikoliv. Jediné, co je dobré vědět, je fakt, že panenský olivový olej je nejlepší produkt svého druhu. Je totiž bohatý na antioxidanty a má protizánětlivé účinky. A rozhodně neplatí, že se hodí leda do salátů.  Podle Tuckerové bychom ale měli dbát na to, abychom na oleji nevařili příliš dlouho.  Čím déle na něm vaříš, tím více ubývá antioxidantů.

Mýtus 5.: Ovoce se musí jíst na lačný žaludek

Ovoce jedině nalačno, jinak „sedí“ a „hnije“ v žaludku. Možná jsi toto pravidlo už také někde slyšela.  Je to ale určitě nesmysl. Žaludek zpracuje ovoce stejně jako jakoukoliv jinou potravinu bez ohledu na to, jestli jsi je jedla nalačno, či po jídle. Takže pokud ti někdo (něco) vězí v žaludku, ovoce to rozhodně není.

Tak co říkáš? Věřila jsi některému z těchto mýtů? Napiš nám do diskuze, těšíme se na příspěvky. 

Foto: Shutterstock.com

16.1.2018 10:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist