Edward Norton: Nic průměrného

První nominaci na Oscara získal už za svou první roli. Od té doby se tento Američan považuje za velký herecký talent, který je tak inteligentní, až tím některé lidi pěkně štve.

O roli nevyzpytatelného klienta obhájce Richarda Gera v thrilleru Prvotní strach usilovali mnozí, získal ji ale ten, který kvůli ní u konkurzu zalhal, že má podobné zázemí jako jeho postava. V roce 1996 Edward Norton poprvé předvedl své chameleónství a předvedl ho pořádně – ne každý herec si hned za svůj debut vyslouží nominaci na Oscara. Do třicítky měl Norton na kontě prestižní nominace dvě a pověst talentu, který zvládne zahrát všechno.

Pro ty, kdo ho znali už od dětství, to asi nebylo velké překvapení, ostatně už malý Edward bral svou práci vážně a už v osmi letech se pídil po motivaci své postavy i ve školním představení muzikálu Annie Get Your Gun. Pak šel studovat historii na prestižní univerzitu v Yale a během toho se ještě stihl sám naučit japonsky, aby v Asii mohl reprezentovat nadaci svého dědy architekta. Ten mimochodem navrhl celé město Columbia nedaleko Baltimore, v němž Edward vyrostl jako nejstarší ze tří dětí. Bývalé učitelce a právníkovi specializovaného na kauzy o životním prostředí se narodil v srpnu 1969.

Po univerzitě si Norton zažil obvyklé období hladovícího umělce v New Yorku, než se uchytil s jedním divadlem a než porazil dva tisíce uchazečů v zmíněném konkurzu na Prvotní strach. Pak už hlad neměl. Naopak šel z filmu do filmu a skoro v každém předváděl něco jiného. Druhá oscarová nominace přišla za roli neonacisty v dramatu Kult hákového kříže, velkou popularitu mu přinesl kultovní Klub rváčů. Spolupracoval s Woody Allenem, Milošem Formanem, Robertem De Nirem. Jeho vlastní režijní debut Rabín, kněz a krásná blondýna, který uváděl osobně na festivalu Karlových Varech, byla sice komedie, ale jinak je Norton specialistou na psychicky náročné, provokativní postavy. Nynější skautský vedoucí v roztomilé komedii Až vyjde měsíc představuje milou výjimku.

Psychicky náročná může být někdy i spolupráce sním, problémy například nechvalně proslulo natáčení Kultu hákového kříže nebo Neuvěřitelného Hulka, kterého si pak už v Avengers znovu nezahrál. Jeho kamarádi ovšem jeho tendenci kecat režisérům do práce a poučovat ostatní vysvětlují jako projev jeho nechuti k průměrnosti.Nemůže se udržet, pokud vidí, že by něco mohlo fungovat na mnohem vyšší úrovni,“ říkají.

Ale i když se někdy chová jako diva, mezi ambice tohoto intelektuála nepatří touha po slávě celebrity. „Není mu to moc příjemné,“ vypráví spolužák s Yale. Norton tak s novináři zásadně nemluví o soukromém životě, ačkoli ti by se ho rádi ptali na románek s Courtney Love během natáčení Lid vs. Larry Flynt nebo na čtyřletý bouřlivý vztah se Salmou Hayek.Existují zajímavější konverzace než o mém fádním denním životě,“ tvrdí herec. Nyní je zasnoubený s kanadskou producentkou filmů Judda Apatowa Shaunou Robertson. Ale mnohem radši než o ní se s vámi bude bavit o sociálních a environmentalistických problémech, o něž se jako správný syn svého otce zajímá.

12.7.2012 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist