Do roka a do dne aneb Co se dá stihnout za 365 dní…

Začátek roku je magickým obdobím plným nových předsevzetí. Ale uplyne leden a ejhle, vytrácejí se jak pára nad hrncem. Pojďme se podívat na plynutí času trochu jinak, možná zjistíme, že naše cíle jsou mnohem blíže!

Lineární versus cyklický čas
V současné společnosti je moderní hledět zejména vpřed. V tu chvíli se nám mohou ale některé mety jevit jako nedosažitelné. Odsouváme je někam do budoucna. Když se však zamyslíme nad životem našich předků, uvědomíme si zajímavou skutečnost. Naše babičky a dědečkové vnímali čas více cyklicky. Vypozorovat se to dalo zejména na vesnici, rok tu plynul od jara do jara, od podzimu do podzimu a podobně. Nejinak je tomu dnes ještě u některých civilizací a konec konců, vždyť nový rok začíná v různých částech světa vzhledem ke konvenčnímu západnímu kalendáři úplně jindy.

Nereálné představy
Pokud chceme ve svém životě něco změnit, zkusme si sestavit „vlastní kalendář“. Je jedno, kdy začneme, ale počítejme s 365 dny. Pozor však na nereálné představy, zdá se to být mnoho času, ale když odečteme hodiny nutné na spánek a další nezbytné činnosti, tak se nám hned harmonogram krátí. Nemějme také naděje, že za rok napravíme to, co jsme páchali třeba několik let. Výhodou tohoto plánování je, že můžeme každý měsíc, týden, den, kdykoli přidávat nové návyky, a to poté, co jsme usadili ty staré. Čas na ně se nezkracuje do konce roku, začínáme opět celým cyklem. Ale tady také opatrně. Stanovte si jen 3‒4 priority, ať se v tom hned neztratíte.

[[related]]

Co se tedy dá například stihnout?
Zhubnout – snížit svoji váhu rozhodně zvládnete a v tomto horizontu se dá počítat i s větším váhovým úbytkem, je-li to třeba. Jen to chce trpělivost. Tento příklad potvrzuje výše uvedené tvrzení. Jestliže jste posledních 10 let toho neměla moc co do činění se zdravým životním stylem, nemůžete všechny jeho zásady podchytit za 365 dní. Takže si vyberte ty pro vás klíčové a další si ponechte na příště.

Postavit nový dům – ano, dnes je možné do roka a do dne bydlet, dokonce i dříve. Nové technologie a postupy při výstavbě to umožňují. Ovšem zase se nabízí pohlédnutí do historie. Vzpomínáte si, jak se říkalo, že správná stavba se má nechat přes zimu „vymrznout“? Pamatujte na to při stavebním plánu. Mnoho rodin žije v narychlo postavených domech, které však začínají vykazovat různé nešvary. Vždy se nevyplácí spěchat.

Přečíst 30 knih, po kterých jste vždy toužila – za předpokladu, že přelouskáte každý den jen 20 stránek, dostanete se za 365 dní na úctyhodných 7300 stran. Při průměrném počtu 250 stránek na jednu knihu, se přiblížíte ke kýžené třicítce.

Stát se dlouhovláskou – každý den vlasy povyrostou o 0,2-0,45 mm. Pokud tedy toužíte po ostříhání po nové hřívě, můžete po uplynutí tři sta šedesáti pěti dnů čekat čerstvou délku mezi cca 7 až 16 cm.

A co byste chtěli stihnout vy? Dali jste si nějaké předsevzetí? Je konec ledna….stále jej dodržujete?

Foto zdroj: profimedia.cz

28.1.2013 12:00| autor: Lenka Šimková
Více o tématu: knihypředsevzetíčtení

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist