5 příznaků dehydratace. Netýkají se náhodou i tebe?

Ať se snažíš sebevíc, stále se ti nedaří shodit ta nadbytečná kila. Ke všemu jsi pořád podrážděná a nemůžeš se na nic soustředit. Je ti to povědomé? Tvé tělo je pravděpodobně na suchu a volá o pomoc!

Lékaři apelují na to, abychom denně vypili minimálně 1,5 až 2 litry tekutin. Bez ohledu na počasí, roční období i aktuální venkovní teplotu. Co se stane, když si jejich doporučení nevezmeš k srdci? Utrpí nejen tvé pracovní výkony a krása, ale překvapivě i řidičské schopnosti. Tím však děsivé příznaky dehydratace ještě nekončí! Jak se na tobě podepíše?

1. Neschopnost zhubnout

Hlídáš si jídelníček, důraz kladeš i na pravidelný pohyb, jenže vysněné křivky stále nikde? I v tom může mít prsty nedostatečný pitný režim. Výsledky studie jednoznačně prokázaly, že po vypití dvou sklenic vody se metabolismus zrychlí o 30 procent. Dopřát si dvě deci před jídlem dokonce nahrává výraznějšímu váhovému úbytku, alespoň podle tvrzení německých vědců. Co z toho plyne? Když nezaléváš, nehubneš! Aby toho nebylo málo, už dvouprocentní dehydratace brzdí tvé sportovní výkony o celých 10 procent – takže efektivní trénink v nedohlednu!

2. Chronická únava a náladovost

Pokud tvé vyprahlé útroby „jedou na prázdno“, nemohou ani správně fungovat, vždyť to dá rozum. Nediv se, že ti v práci chybí energie a nálady se střídají jako na houpačce! S žízní ti klesá krevní tlak, srdeční tep se zase zvyšuje a všechno odskáče příliv krve do mozku, který dostává pěkně na zadek. To se projeví únavou, malátností, podrážděností, poruchou soustředění i paměti a zhoršením mozkových funkcí. A ty se divíš, proč jsi jako jediná z kanceláře nedostala přidáno…

3. Bolest hlavy

Dehydratace je častým důvodem i téhle patálie. Nedostatek vody v těle ovlivňuje hladinu hormonu serotoninu, což může být hlavním spouštěčem tupé bolesti ve spáncích či dokonce migrény. Až to na tebe zase přijde, dřív, než sáhneš po tabletce, dopřej si pořádně velkou sklenici vody. Možná budeš překvapená, jak rychle se ti uleví!

4. Riziko dopravní nehody

Když víš, že tě čeká delší cesta autem, všem tekutinám se raději vyhýbáš? Chápeme, že vidina potřeby na záchod v zácpě není nijak lákavá, nicméně za volant rozhodně nesedej „se suchými rty“. Závěry průzkumu publikovaného v časopise Physiology and Behavior odhalily, že chyby při řízení se u dehydrovaných řidičů zdvojnásobují. Samozřejmě na rozdíl od cestovatelů, kteří hasí žízeň po celou dobu jízdy. No věřila bys tomu? Kromě pohonných hmot tedy příště natankuj i zásobu tekutin!

5. Rychlejší stárnutí

Jestli tě dosavadní seznam pádných důvodů, proč svůj organismus zavodňovat, nepřesvědčil, tohle ti definitivně otevře oči. Nedostatečný pitný režim ti ničí mladistvý vzhled! Zoufale málo vláhy totiž zpomaluje obnovu kožních buněk, tím se ztrácí elasticita pokožky a o vrásky není nouze. Chceš to riskovat a jít tak naproti vrásčité kůži? Kde že ti stojí ta láhev minerálky?

Jak jsi na tom s pitným režimem ty? Plníš, nebo máš v tomhle pořádné mezery? Nechceme ti do toho kecat, ale už i kočky zjistily, že bez něj to nepůjde… Mrkni na video a pobav se, jak se jedna spřátelila s vodovodním kohoutkem! 

Foto: Shutterstock.com

23.3.2017 10:00| autor: Lucie Feiková
Více o tématu: dehydratacetrénink

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist