Femina.cz » Magazín » Wellness » Bělení zubů

Bělení zubů

Bělení zubů

Magazín: Wellness | autor: Renata Petříčková | vydáno 25. 01. 2008

Mít bílé zuby je téměř synonymem zdraví a krásy. Ne každému však příroda nadělí do vínku tuto přirozenou ozdobu obličeje.


Někdy si za to můžeme sami nadměrnou konzumací čaje, kávy, kouřením cigaret… jindy nás prostě příroda obdaří více zabarvenou sklovinou. Budiž alespoň útěchou, že se říká, že žlutší sklovina je silnější… Ovšem i tady se názory lékařů liší a bílá bude vždycky více in než žlutá.

Zub pokrývá sklovina, která je za normálních okolností bílá, pod ní je zubovina, která však může mít v důsledku přibývajících let žlutou až hnědavou barvu. Pokud je sklovina slabá, může prosvítat právě tento odstín.

Již staří Římané si zuby brousili popelem a možná jste někdy vyzkoušeli domácí drastické metody jako je drhnutí solí či jedlou sodou. Někomu to možná přijde účinné, ale raději to nezkoušejte, přece jen hrozí poškození skloviny.
Takže jak na to?

Bělící zubní pasty


Existují ve dvou variantách. Ty první obsahují abrazivní zrníčka, takže mechanicky obrušují pigmenty usazené na zubech, pokud je sklovina jako taková zabarvená, efekt není výrazný. Opravdu bělící pasty obsahují peroxidy v nízké koncentraci, pokud je tedy používáme nejlépe několikrát za den po několik měsíců, výsledek se většinou projeví. Tyto pasty jsou ideální k udržení bělosti získané některou z bělících kůr.

Bělící proužky, sety a tyčinky


Cenově dostupné (cca 500,-Kč) jsou bělící sety s pryžovými aplikátory, do kterých se vloží bělící gel, nechává se působit asi půl hodiny. Celá operace se musí několikrát zopakovat. Novinkou jsou bělící tyčinky, kterými si zuby pouze potřete a jste připravena jít třeba na ples, je to jednorázová záležitost vhodná především pro přední zuby.

Bělení v ordinaci


Probíhá podobně jako to domácí, je však o mnoho dražší (kolem 5000,-Kč, ale někdy i 15.000,-Kč), ovšem je tu dohled zkušeného odborníka. Bělící gel či koncentrovaný peroxid se nanáší na zuby a poté se aktivuje lampou či laserem. Procedura je to složitá a často i dlouhá, ovšem s nejvyšší účinností. Lze však říci, že přípravky pro domácí použití udělají v některých případech stejnou službu.

Peroxidy – nejoblíbenější


Karbamin peroxid, to je látka, se kterou pracují zubaři a kterou najdete i v účinných výrobcích z lékárny či drogerie pro domácí použití. Teorie praví, že látka proniká do zubních struktur, bělí a nepoškozuje sklovinu. Přesto se vyplatí konzultovat svůj záměr se zubním lékařem či dentální hygienistkou, někteří peroxidy příliš nedoporučují, protože podle nich se přece jen podepíše na kvalitě zubní skloviny. V každém případě po peroxidové proceduře, ať již domácí či v ordinaci, se někdy objevuje citlivost zubů na vnější podněty, to však během několika následujících dnů vymizí.

A pro koho raději ne?


Máte-li extrémně slabou či citlivou zubní sklovinu, raději zuby nepokoušejte a bělení se vyhněte nebo se raději poraďte se zubním lékařem, který nejlépe posoudí stav zubů. Bělící efekt se neprojeví na zubních výplních, skvrnách po užívání tetracyklinových antibiotik či zubních kazech. Bělení zubů se z opatrnosti nedoporučuje ani v těhotenství.

Pamatujte, že bělit se mohou pouze zdravé zuby, a to platí i pro bělení v domácích podmínkách! A pro někoho může být omezující i fakt, že efekt vybělení je pouze dočasný, trvá podle kvality našeho života několik týdnů až měsíců a v této době je dobré dodržovat tzv. „bílou dietu“, tedy vyloučení barvících potravin jako je čaj, káva či červené víno.

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

25. 03. 2017 Horoskop Panna

Seminář nebo školení, na které tě šéf posílá a kam se ti vůbec nechce, určitě neodmítej. Jinak po něm skočí aktivní k... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist