Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Světový týden respektu k porodu 2008

Světový týden respektu k porodu 2008

Světový týden respektu k porodu 2008

Magazín: Rodina a děti | autor: redakce | vydáno 05. 05. 2008

Letos už potřetí se Česká republika připojí ke Světovému týdnu respektu k porodu.


Tato akce vznikla ve Francii a chce upozornit na celospolečenský dopad fenoménu porodu a napomoci prosazování nejnovějších výsledků výzkumů do porodnické praxe, v postkomunistických zemích je zatím stále aktuální i otázka dodržování lidských práv.

Hlavním tématem letošního ročníku Světového týdne respektu k porodu je otázka nevhodného oddělování dítěte od matky po porodu.

Porodní asistentka Marie Vnoučková k tomu říká: „Biologická vazba, která vzniká mezi matkou a dítětem v prvních hodinách po porodu, je velmi významná pro jejich budoucí vztah. Matka i dítě jsou po porodu velmi vnímaví, mají zbystřené všechny smysly." Dalšími přínosy neoddělování je předpoklad úspěšného kojení, prevence krvácení z dělohy, ohřívání těla dítěte na hrudníku matky, regulace dýchání a srdečního rytmu dítěte atd.V týdnu od 12. - 18.5. se uskuteční Informačního festival o těhotenství, porodu a rodičovství UMĚNÍ PORODIT, tentokrát v zajímavých prostorách pražského Kina Perštýn.

Festival Umění porodit návštěvníkům přiblíží porod z různých pohledů - včetně dělohy v nadživotní velikosti, do níž se člověk může na chvíli schoulit. Výstavu bude po celý týden doprovázet velké množství programů – nejrůznější přednášky a dílny pro rodiče i zdravotníky, diskuse, ochutnávky těhotenského cvičení, právní servis, poradna porodní asistentky a duly, informace o možnostech porodu v České republice i zahraničí.


A když kino, tak filmy

Unie porodních asistentek připravila přehlídku filmů s tematikou porodu: JAK SE RODÍ EVROPAN. Akce jsou určeny těhotným ženám a jejich rodinným příslušníkům, porodním asistentkám, lékařům, dulám, pedagogům a psychologům. Je nabízen i speciální program pro děti základních a středních škol.

V rámci filmové přehlídky JAK SE RODÍ EVROPAN budou k vidění dokumenty a slavný film Věry Chytilové z roku 1977 Hra o jablko. Filmové projekce budou doplněny diskusemi. Probíhají jednání o evropské premiéře čerstvě dokončeného dokumentu Debry Pascali-Bonaro z USA: Orgasmický porod. Kromě dalších zahraničních filmů nebudou chybět dokumentární filmy Lenky Cingrošové, Jana Špáty, Heleny Třeštíkové.

Novinkou letošního roku je sekce HOMO ECOLOGICUS – expozice, jež představí přírodě i člověku šetrné prostředky použitelné v těhotenství, během porodu i v péči o dítě. "Myslím si, že je velmi důležité nezatěžovat zbytečně organizmus ani přírodu škodlivými látkami, materiály a odpadem. Proto jsme se rozhodli připravit ekologickou sekci zahrnující různé oblasti péče o děti, vlastní tělo i domácnost. Zájemcům chceme zprostředkovat informace a ukázky o biopotravinách, moderních látkových plenách, kosmetice, vlněném a biobavlněném oblečení, pracích a čistících prostředcích, potřebách dámské intimní hygieny apod." řekla Kateřina Havlínová, která pracuje na přípravě sekce HOMO ECOLOGICUS ve spolupráci s Hnutím Duha a o.p.s. Rosa.

V rámci dnů Světového týdne respektu k porodu se uskuteční křest knihy Koncept kontinua od Jean Liedloffové. Diskuzi nad knihou povede Pavlína Brzáková se svými hosty ve středu 14.5.2008 v 17,00 hodin v kině Perštýn.

Eva Labusová ke knize řekla: "Rodiče tuší, že v jejich vlastním životě i životě dětí cosi podstatného chybí, ale až příliš často nevědí, co to je. Kniha Koncept kontinua přináší mnoho dalších postřehů a zkušeností k výše nastíněné problematice, a nakonec přichází s překvapivě jednoduchým vysvětlením: Ztratili jsme nastavení parametrů, v nichž se má smysluplný život odehrávat. Smysl nespočívá ani v pochopení a přizpůsobení se složitosti současného stavu věcí, ani v bohatství, ani v pohodlí, ani v bezbřehé svobodě. Smysl je v jednoduchých, leč nutných, zákonitostech, jejichž pochopení nosíme v sobě, ale skryli jsme je pod nánosy civilizačního smogu a snahy vytřískat ze života za každou cenu maximum."

Doprovodné programy

Přijďte se dozvědět více o těhotenství, porodu, kojení, mateřství a otcovství a vezměte i svoje děti. Ty předškolní si mohou pohrát v dětském koutku nebo něco vytvořit ve výtvarné dílně, zatímco se posadíte na pohovku a budete odpočívat s knihou porodních příběhů v ruce či zjišťovat potřebné informace v infocentru.

Pokud jste mimo Prahu a máte to daleko do kina Perštýn, duly z České asociace dul tradičně organizují besedy pro (budoucí) rodiče na mnoha místech ČR. Ke Světovému týdnu respektu k porodu se připojují i mnohá mateřská centra a další organizace v regionech. Podrobnosti najdete na internetových stránkách Respekt k porodu

V České republice jsou hlavními organizátory aktivit v rámci Světového týdne respektu k porodu Hnutí za aktivní mateřství (HAM) a Unie porodních asistentek (UNIPA), podporované Českou asociací dul (ČAD).

Záštitu nad Světovým týdnem respektu k porodu 2008 v České republice převzali: paní Kateřina Jacques, poslankyně Parlamentu ČR a Hlavní město Praha.

"Porodnictví bylo poznamenáno státním dirigismem, představou, že žena je objektem v rukou zdravotníků, kteří sami vědí, co je pro ni vhodné. Fenomén porodu byl proto vnímán především jako záležitost technického charakteru a jeho spirituální rozměr byl systematicky přehlížen. Není náhodou, že letošní Světový týden respektu k porodu je věnován právě apelu, aby dítě nebylo od matky po porodu oddělováno, není-li to nezbytně nutné pro záchranu jeho života či zdraví. K této výzvě bych se ráda připojila nejen jako politička a poslankyně, ale především jako žena a matka dvou dětí." řekla nám paní Kateřina Jacques.

Světový týden respektu k porodu
12. až 18. května 2008 v Praze v Kině Perštýn

www.respektkporodu.cz

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

26. 03. 2017 Horoskop Střelec

Do života ti přichází nový muž. Bude mladý a pohledný a tobě se z něj zatočí hlava, ale nenech se unést na vlně vášně... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist