Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » 6 tipů, jak zabavit děti - a nic to nestojí!

6 tipů, jak zabavit děti - a nic to nestojí!

6 tipů, jak zabavit děti - a nic to nestojí!

Magazín: Rodina a děti | autor: Adéla Stolaříková | vydáno 15. 07. 2011

Když nemáte dům s velkou zahradou a bazénem, kde se děti mohou vyřádit, musíte zkrátka zapojit fantazii a vymyslet svým ratolestem nějakou jinou zábavu. Že vás nic nenapadá? My pro vás máme 6 tipů na originální hry, při kterých si s dětmi užijete spoustu legrace.

V zámecké kuchyni
Děti mají moc rády modelínu a také se rády patlají ve všem, co má lepkavou, drobivou nebo tekutou konzistenci. Využijte tuto vlastnost a zapojte malého kuchtíka do vaření. Smíchejte hladkou mouku s vodou a dvěma lžícemi oleje (tím docílíte hladkého těsta, které se nebude lepit) a tvarujte kuličky, housky nebo rohlíčky. Chcete-li děti opravdu potěšit, ukažte, jak může jednotlivé výtvory ozdobit např. kmínem, mákem, sezamem nebo slunečnicovými semínky. Zbytky těsta uschovejte na příště v mrazničce, kde vydrží i několik týdnů. Větší děti určitě na nějaký čas zabaví výroba a pečení muffinů.

Příprava je velmi snadná – směs na pečení lze koupit hotovou a smíchat s vodou, což zvládne s drobnou pomocí i dvouleté dítě. Obáváte-li se, že pečení muffinů by se u vašeho raubíře setkalo s opovržením, zkuste pizzu. Jako základ vám postačí několik pšeničných tortill, konzerva rajského protlaku (obsah však raději přelijte do obyčejné misky), šunka, sýr, kukuřice a další ingredience, které mají malí mlsouni rádi. Přípravu placky nechte v plné režii malého kuchaře nebo kuchařky, vy se ujměte pouze závěrečné fáze, a tou je pečení. Pánev s rovným dnem pokapejte olivovým olejem, položte na něj placku a přiklopte pokličkou, pečte asi 3 minutky, než se sýr rozteče. Zapojte svého mrňouse do konspirační teorie, jejíž „obětí“ se stanou třeba prarodiče. Kupte potravinovou barvu s oblíbeným odstínem a připravte k nedělnímu obědu zelené knedlíky, fialovou bublaninu nebo modrý puding jako zákusek.

Honzíkova cesta
Děti milují cestování vlakem. Ve větších městech můžete naplánovat okružní jízdu vláčkem v rámci městské dopravy. Cílovou stanicí může být například vzdálenější dětské hřiště, které dítě nezná, a kde je pro něj spousta nových atrakcí. Opravdovým zážitkem je potom pro děti cesta historickou tramvají, přívozem nebo parníkem. Nezapomeňte na svačinku a oblíbenou dětskou hračku – je dost pravděpodobné, že vás potomek zahrne spoustou otázek, a v dopravních prostředcích strávíte i několik hodin. Ideální aktivita pro deštivá odpoledne.Opičí dráha
Vzpomínáte si ještě na hodiny tělocviku? Inspirujte se touto školní aktivitou a její bezpečnou a méně náročnou variantu postavte třeba v kuchyni nebo obýváku. Jako prolézačka dobře poslouží kuchyňský stůl, židle, polštáře ze sedačky, taburety, sušák na prádlo, ze kterých se po přehození deky stane tmavý tunel apod. Malé závodníky po každém úspěšném splnění odměňte – nejlépe ovocem, rozinkami, oříšky nebo kouskem kvalitní hořké čokolády. Dbejte na bezpečnost a děti mějte vždy pod dohledem. Připravte se na to, že vyžadování této aktivity bude od této chvíle na denním pořádku. Pro větší děti je možné postavit překážkovou dráhu na zahradě a běhat s nimi na čas.

Malý pozorovatel
Vezměte děti na letiště, na vlakové nádraží, na dostihy nebo parkur, do obory, na stavbu nebo na psí cvičák či okresní fotbalový přebor. Některé děti vydrží pozorovat určité činnosti docela dlouho a vy tak stihnete načerpat nové síly, v klidu vypít kelímek s kávou, vyřídit nezbytné telefony nebo napsat seznam nákupu. Jejich zájem ještě zesílíte, doprovodíte-li jednotlivé činnosti svým komentářem.Kouzelná fazole
I když bydlíte v paneláku, můžete si spolu s dětmi udělat na okně svou vlastní zahrádku a pozorovat, jak se mají rostlinky k světu. Velmi vděčné jsou v tomto směru fazole, které dobře klíčí a rychle rostou, ale stejně dobře poslouží třeba pažitka, kterou si pak navíc můžete dát k snídani na chleba. Máte-li alespoň balkón, o to lépe, ale ani v bytě se nebojte nepořádku – s trochou hlíny si hravě poradí váš vysavač, nebo je možné sypat hlínu do květináčů s malým zahradníkem ve vaně.

Pohádkový les
Vyrazte s dětmi do přírody na lov lesního skřítka. Nechte pracovat dětskou fantazii a nasbírejte všechno, co podle malého objevitele připomíná pohádkovou bytost. Kamenožrout, Maková panenka, indián, víla Amálka, Křemílek s Vochomůrkou, ježibaba nebo troll – to všechno mohou děti vidět v uschlé větvičce, hromadě šišek, kůře, mechu i suché trávě. Přineste domů nasbírané poklady a dejte se do díla.

Větší děti mohou svou představu pohádkové postavy nejprve namalovat a potom se snažit ze svých úlovků „vymodelovat“ kýženou postavičku. Postačí k tomu kvalitní a rychleschnoucí lepidlo (nebo dekoratérská pistole), provázek a šikovné ruce. Menší děti mohou nasbírat tvarově zajímavé kamínky, které s pomocí dospělého nabarví podle své fantazie.

Vyrážejí vaše děti za babičkou a za dědou? Pošlete společně s nimi prarodičům i tento článek. Možná, že malá inspirace dodá rodinné návštěvě jinou atmosféru, než je obvyklé.

Připraveno ve spolupráci s Babyweb.cz

Foto: thinkstock.com

 

Další články z rubriky

Komentáře (26)

Datum Autor Nadpis
04. 03. 2016 anna hrani (reakcí: 0)
04. 02. 2016 Jarkaa546 :) (reakcí: 0)
09. 04. 2015 Klára Batikování (reakcí: 0)
25. 08. 2014 SweetCone další nápad (reakcí: 0)
10. 03. 2014 Káťa Kouzla (reakcí: 0)
04. 05. 2013 McFenina Kouzelník (reakcí: 0)
16. 09. 2012 jerenika + (reakcí: 0)
15. 12. 2011 helenadon zábava (reakcí: 0)
16. 09. 2011 LadySosi Ještě jeden tip (reakcí: 0)
13. 09. 2011 mistrix zábava pro děti (reakcí: 1)
11. 09. 2011 Lydia001 Zábava (reakcí: 0)
01. 09. 2011 pepina děti (reakcí: 0)
07. 08. 2011 helenadon zábava (reakcí: 0)
30. 07. 2011 edita1 Paráda (reakcí: 0)
26. 07. 2011 kralicek tipy (reakcí: 0)
19. 07. 2011 mizbi děti (reakcí: 0)
18. 07. 2011 Lafik Zábava (reakcí: 1)
18. 07. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
17. 07. 2011 zdenkar děti (reakcí: 1)
16. 07. 2011 liddduska super (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

20. 02. 2017 Horoskop Ryby

Máš pocit, že šéf zrovna není tvůj fanoušek a možná si na tebe i trošku zasednul? Zkus zapřemýšlet, jak moc aktivní v... Celý horoskop

Karta dne

Osm pentaklu
Nyní jsi v období, kdy můžeš dokázat a předvést, jaké talenty v tobě „dřímají“. Máš velkou příležitost dosáhnout úspěchu ve všech oblastech, o kterých máš pochybnosti ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist